ATIK TOPLAYICILARI KAYIT ALTINA ALINIYOR

Bu haber 24 Ağustos 2022 saat 11:10 'de eklendi.

Plastik, metal ve kağıt gibi değerlendirilebilir atık toplayarak gelir elde eden kişiler kayıt altına alınmaya başlandı. Polatlı’da yapılan yeni düzenleme ile ‘Bağımsız Sıfır Atık Toplayıcısı Kartı’ sahibi olmayan ve atık toplama araçları kayıtlı bulunmayanlar atık toplama işi yapamayacak. Ayrıca araç ve yaya trafiği göz önünde bulundurularak alınan karar doğrultusunda atık toplama araçları 06.00-21.00 saatleri arasında Çarşı merkezde toplama yapamayacak.

Polatlı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Çevre Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında ilçemizdeki atık toplayıcılarının ve araçlarının kayıt altına alınması için harekete geçti. Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın talimatı ile Polatlı Zabıta Müdürlüğünce bu konuda Polatlı genelini kapsayan bir düzenleme yapılması için çalışmalar başlatılmıştı. Yapılacak uygulamanın esaslarının belirlenmesinin ardından Zabıta ekipleri harekete geçti.

ATIK TOPLAMA ARAÇLARI KAYIT ALTINA ALINMAK ÜZERE OTOPARKA ÇEKİLDİ

Polatlı’da büyük çoğunluğu yabancı uyruklu kişilerden oluşan atık toplayıcıları dün Cumhuriyet Meydanı, Perpa ve Sağlık Parkı civarında durdurularak araçları ile birlikte Makine İkmal Müdürlüğü otoparkına götürüldü. Zabıta Müdürlüğü ekiplerince atık toplayıcılarının iletişim bilgileri alındı. Yapılan uygulama ile araçlar numaralandıracak ve atık toplayıcılarına da ‘Bağımsız Sıfır Atık Toplayıcısı Kartı’ verilecek. Kayıtlı araçlar İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığına da bildirilecek.

POLATLI’DA YAKLAŞIK 80 TANE TOPLAYICI OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR

Polatlı’da bu işi yapan yaklaşık 80 tane araç olduğu tahmin ediliyor. Dün yapılan uygulamada 25 tane araç kayıt altına alınmak amacıyla otoparka götürüldü. Atık toplama için kullanılan araçların şehir trafiğini aksatmaması adına araçlara ayna takılması, çuval boyutlarının yeniden düzenlenmesi yönünde çalışmalar da yapılması planlanıyor. Dün itibariyle hayata geçirilen düzenleme sonrasında kurallara uymayan ve kayıtsız toplama işi yapanlar hakkında cezai işlem uygulanacak, araçlarına el konacak.

ÇARŞI MERKEZDE 06.00-21.00 SAATLERİ ARASINDA TOPLAMA YAPILMAYACAK

Yapılan yeni düzenleme ile atık toplama saatleri ve yerleri de belirlendi. Buna göre 06.00-21.00 saatleri arasında İnönü Caddesi, Adnan Menderes Caddesi, Atatürk Caddesi ve Yavuz Selim Caddesini içine alan çarşı merkezi bölgesinde atık toplama yapılmayacak. Polatlı Zabıta Müdürlüğü belirli aralıklarla denetleme ve araç toplama çalışmalarını sürdürecek. Atık toplayıcıları ile bölgelerin dağıtılması ve kendilerine ait güzergahlar oluşturulması için de bir toplantı yapılması planlanıyor.

GENELGEDE YER ALAN BAŞLICA HUSUSLAR

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünün atık toplayıcıları ile ilgili genelgesinde belirlenen uygulama esaslarından bazıları şöyle:

– İlgili belediye tarafından başvurulara istinaden uygun bulunan şahıslar kayıt altına alınır, sıfır atık bilgi sistemine girişleri yapılır.

– Belediyeler, kendi sınırları içerisinde ikamet eden toplayıcılara öncelik vermek suretiyle sıfır atık bilgi sistemi üzerinden kayıt kontrolü yaparak “Bağımsız Sıfır Atık Toplayıcısı Kartı” düzenler. Bağımsız Sıfır Atık Toplayıcısı Kartında belediye ismi ve logosu, sıfır atık logosu, atik toplayıcısının fotoğrafı, adı-soyadı, kimlik numarası, sıfır atık bilgi sistemi kayıt numarası, kartın düzenlendiği tarih yer alır. Kartın üzerinde Belediye Başkanlığının imza ve mührü yer alır. Toplayıcı sadece kayıtlı olduğu belediye sınırları içerisinde toplama yapabilir.

– Belediyelerce belirlenecek standartlardaki eldiven, iş kıyafetleri, bağımsız sıfır atık toplayıcısı kartı ve atık toplamada kullanılan araçlarıyla çalışmaları sağlanır

– Bağımsız sıfır atık toplayıcısı kartı ve iş kıyafetleri, izin verilen kişiler dışında başka kişilerce kullanılamaz, kullananlar ve kullandıranlar hakkında idari işlem yapılır.

– Kayıt altına alınan kişilerin belediye tarafından belirlenen zaman dilimlerinde ve mevcut sıfır atık sistemine zarar vermeyecek şekilde çalışması sağlanır. Bu kişilerin belediyelerin belirlediği esasların dışında faaliyet göstermesi halinde izinleri iptal edilir.

– Atık toplayıcılarının topladıkları atıkları teslim edebilecekleri geri kazanılabilir atık aktarma merkezleri belediyeler tarafından veya belediyelerin kontrolünde yapılır/yaptırılır. Geri kazanılabilir atık aktarma merkezlerinin üzerinin kapalı olması, zeminin beton veya asfalt olması sağlanır.

– Atık toplayıcıları tarafından toplanan atıkların, öncelikle belediyelerin atık getirme merkezi ve geri kazanılabilir atık aktarma merkezlerine veya belediye sınırları içerisinde bulunan çevre lisanslı atık işleme tesislerine teslim edilmesi esastır. Bu atıklar tartılır ve piyasa koşulları göz önünde bulundurularak alınır.

– Atıkların, izin verilmeyen kişiler tarafından toplanması, taşınması ve depolanmasına belediyelerce hiçbir şekilde müsaade edilmez. Güvenliğin temini için Zabıta Birimlerince etkin mücadele edilir, İl/İlçe Emniyet Müdürlükleri ile İlçe Jandarma Komutanlıkları tarafından gerektiğinde belediyelere destek sağlanır.

– Toplanan atıklar Bakanlığın çevrimiçi sistemlerine toplayıcının teslim ettiği lisanslı işletme veya belediye tarafından düzenli olarak veri girişi yapılarak bildirilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.