ATEŞ: BİNGÖL’ÜN YARALARINI SARIYORUZ

Bu haber 18 Haziran 2020 saat 8:37 'de eklendi.

Bingöl, “Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından açıklanan verilere göre 14 Haziran Pazar günü saat 17.24’te merkez üssü Bingöl’ün Karlıova ilçesi olan 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi, Bingöl’deki depremin büyüklüğünü 5,8 olarak açıkladı. Bingöl Karlıova’da meydana gelen deprem, çevre iller olan Erzurum, Erzincan, Muş ve Diyarbakır’dan da hissedildi” dedi.

EN KAZ ALTINDA KALAN VATANDAŞ BULUNMAMAKTA

Bingöl, “15.06.2020 tarihi saat 09.51’de yine Bingöl ili Karlıova ilçesinde 5.6 büyüklüğünde bir deprem daha yaşandı. AFAD tarafından saat 12.00 itibariyle yapılan açıklamaya göre depremin ardından 3’ü 4 üzeri büyüklükte olmak üzere 217 artçı deprem meydana geldi.  Alınan son bilgilere göre, hasar 3 köyde (Dinarbey, Elmalı, Kaynarpınar) yoğunlaşmakta olup, enkaz altında kalan vatandaşımız bulunmamaktadır” dedi.

1 GÜVENLİK KORUCUSU ŞEHİT OLDU

Bingöl, “ AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre depremde 26 vatandaşımız yaralandı. Karlıova ilçesi Kaynarpınar Jandarma karakoluna ait gözlem kulesinde meydana gelen hasar sonrası 1 güvenlik korucusu şehit oldu. Deprem sonrası afet bölgesine giden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum çalışmaları yerinden takip ediyor. AFAD, UMKE, 112 Acil, İtfaiye ve Jandarma gibi kamu otoriteleriyle birlikte Türk Kızılay da depremin ilk dakikalarından itibaren harekete geçti” dedi.

BÖLGEDEKİ BARINMA İHTİYAÇLARINI KARŞILIYOR

Bingöl, “47 personel ve 30 gönüllü sahadaki çalışmaları yürütüyor, 12 öncü/haberleşme aracı, 4 seyyar ikram aracı vatandaşlara hizmet veriyor Sıcak yemek ve çorba ikramlarıyla ,

12.500 kişi karnını doyurdu Ayrıca 4000 kumanya ve 75 gıda kolisi dağıtıldı,

150 çadır, 1500 battaniye ve 292 yatak ile birlikte 6 adet genel maksat çadırı bölgedeki barınma ihtiyaçlarını karşılıyor” dedi.

MİLYONLARCA KİŞİ GÜVENLİ YAŞAM EĞİTİMLERİ ALIYOR

Bingöl, “9 Bölge Afet Yönetim Merkezi, 19 Yerel Afet Yönetim Merkezi ile yerinden yönetim anlayışı ile afetlere müdahale 2018 yılında 188, 2019’da ise 125 afete müdahale edildi.

Herhangi bir afet durumunda yaklaşık 270.000 kişilik barınma, 400.000 kişilik beslenme kapasitesi Her yıl milyonlarca kişi Güvenli Yaşam Eğitimleri alıyor” dedi.  

VATANDAŞLARIN BESLENME İHTİYAÇLARI KARŞILANIYOR

Bingöl, “Türk Kızılay depremin ilk dakikalarından itibaren harekete geçti. Sıfırıncı dakikadan itibaren Elazığ, Erzurum ve Muş Bölge Afet Yönetim Merkezleri gelişmeleri yakından izliyor. 47 profesyonel Kızılay personel sahadaki çalışmaları yürütüyor. Türkiye Afet Müdahale Planı’na (TAMP) göre beslenme ana çözüm ortağı olan Türk Kızılay, afet bölgesinde vatandaşlarımızın beslenme ihtiyaçlarını karşılıyor ” dedi.

SICAK YEMEK VE ÇORBA DAĞITILDI

 Bingöl, “12 öncü/haberleşme aracı ve 4 seyyar ikram aracı bölgeye intikal etti. Şimdiye kadar 12.500 kişiye sıcak yemek ve çorba dağıtıldı. Ayrıca bölgede 4000 kumanya dağıtıldı. İhtiyaç sahibi afetzedeler için de 75 adet gıda kolisi dağıtıldı ” dedi.

KIZILAY GÖNÜLLÜLERİ SAHADA

Bingöl, “TAMP kapsamında barınma hizmet grubunda da destek çözüm ortağı olan Türk Kızılay barınma yardımlarıyla deprem bölgesinde. Depremin ardından bölgeye 150 çadır, 1500 battaniye ve 292 yatak ile birlikte 6 adet genel maksat çadırı sevk edildi.

Tüm faaliyetlerinde olduğu gibi Türk Kızılay’ın en önemli yardımcıları olan Kızılay gönüllüleri sahada” dedi.

COVID-19 ÖNLEMLERİNİ ALMAYI İHMAL ETMİYOR

Bingöl, “Depremin hemen ardından gönüllü planlaması yapıldı. İlk etapta afet bölgesinde mobilize edilen 30 kişilik gönüllü ekibi profesyonel Kızılay afet yönetim uzmanları ile koordineli çalışıyor. Çevre il ve ilçelerde gönüllü grupları harekete geçmek için hazır bekliyor.  Türk Kızılay, afet çalışmalarında da COVID-19 önlemlerini almayı ihmal etmiyor. Çalışmalar esnasında afet yönetimi profesyonelleri ve vatandaşlarımızın sağlığı için bölgede maske ve eldiven dağıtımı gerçekleştiriyor ” dedi.

REHABİLİTASYON ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜYOR

Bingöl, “Türk Kızılay psikososyal destek ekipleri de deprem bölgesinde hizmet veriyor. Bölgeye Şanlıurfa’daki Kızılay Toplum Merkezi’nden bölgeye ulaşan 1 psikolog ve 1 sosyal hizmet uzmanı psikososyal destek ve rehabilitasyon çalışmaları yürütüyor Afet bölgesinde Kızılay’ın kan stokları olası ihtiyaçları karşılayabilecek durumdadır. Güneydoğu Anadolu Bölge Kan Merkezi, Bingöl ve Erzurum il merkezlerimizde kan stokları yeterli düzeydedir ” dedi.

HERHANGİ BİR KAN TALEBİ YAPILMAMIŞTIR

Bingöl, “Şu ana dek hastanelerden herhangi bir kan talebi yapılmamıştır. Türk Kızılay, şimdiden afetler yılı olarak anılmaya başlayan 2020 yılı içerisinde birçok doğal ve beşeri afete müdahale etti. Yılın başından bu yana, Elazığ depremi, Van çığ afeti, Van depremi, Edirne göç hareketi ve COVID-19 pandemisi gibi başlıca afetlerde üzerine düşen sorumluluğu özverili çalışmalarıyla yerine getirdi. Bingöl Depremi’nde de aynı sorumluluk bilinciyle sahadaki faaliyetlerine devam ediyor” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.