CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde  Atatürk Barajı'ndaki inşaat atıklarının ciddi bir tehlike oluşturduğunu belirtti. CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, konu hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

Uluslararası İstiklal Yolu Şerife Bacı Yarı Maratonu Büyük İlgi Gördü! Uluslararası İstiklal Yolu Şerife Bacı Yarı Maratonu Büyük İlgi Gördü!

"Bütün atıklar Atatürk Barajı'nın hemen yakınındaki bir dere yatağına istiflendi"

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın bütçe sunumundaki "Ulusal Su Seferberliği" vurgusuna dikkat çeken CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, konu hakkında şu ifadeleri kullandı: "Atatürk Barajı'nda ciddi bir tehlike var, tehlike çanları çalıyor. Adıyaman'ın depremden kaynaklı bütün inşaat malzemesi, bütün atıklar Atatürk Barajı'nın hemen yakınındaki bir dere yatağına istiflendi, orada ayrıştırma çalışmaları yapılıyor. Dolayısıyla inşaat atıklarındaki asbest başta olmak üzere kimyasal, biyolojik tüm atıklar yağmurla birlikte Atatürk Barajı'na akacak ve belki de Türkiye tarihinin en büyük çevre felaketiyle karşı karşıya kalacak. Bakanlığınızı bu konuda acilen tedbir almaya davet ediyorum. Bu konuda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na, ilgili tüm yerlere soru önergeleri sunduk, gerekli taleplerde bulunduk. Ancak bu saate kadar bir tedbir alınmadı, umarım sizler bu konuda duyarlı olursunuz."

"Adıyaman'daki sulama projelerine kaynak aktarılmasını bekliyoruz"

Adıyaman'ın sulama sorunlarına da sözlerinde değinen Tutdere şu ifadeleri kullandı: "Adıyaman, Atatürk Barajı'na ev sahipliği yapan bir kent. Atatürk Barajı'na çok büyük fedakarlıklar yapıp Atatürk Barajı'nın suyundan faydalanmayan, topraklarının yüzde 80'inde kuru tarım yapan bir kent. Yıllardır çiftçilerimiz suya bakıyor, su bize bakıyor, sudan bir türlü faydalanamadık. AK Parti iktidarları her seçim öncesi Adıyaman'daki sulama projeleriyle ilgili sözler verdiler, vaatler verdiler ancak bunlar bir türlü bitirilemedi. Örneğin Koçali Barajı, örneğin Çetintepe Barajı, örneğin Gömükan Barajı. Bu barajlardaki çalışmalar kaplumbağa hızıyla ilerliyor, Adıyaman çiftçisi suya hasret, topraklarımız suya hasret bekliyor. 6 Şubat depreminde suyu görmeden vefat eden binlerce çiftçimiz oldu. Bu hasretin son bulmasını istiyoruz Sayın Bakan. Bu bütçeden artık Adıyaman'daki sulama projelerine kaynak aktarılmasını bekliyoruz."