ASKİ’DEN TASARRUF ATAĞI

Bu haber 18 Eylül 2021 saat 5:00 'de eklendi.

ASKİ Genel Müdürlüğü, Tesisler Dairesi Başkanlığı bünyesinde atıl durumda bulunan GES ve HES santrallerinin kuruma kazandırılması için adımlar atarken ayrıca tasarrufa yönelik gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında 52 milyonluk kâr elde etti.

ASKİ’DEN KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETMEK İÇİN PROJELER HAYATA GEÇİRİYOR

Başkentin içme ve kullanma su ihtiyacını karşılayan ASKİ Genel Müdürlüğü, yükselen enerji maliyetlerini en aza indirmek için kendi enerjisini üretecek projeler hayata geçiriyor. Alternatif enerji kaynaklarını değerlendirerek bu alandaki kamu harcamalarını ve çevre kirliliğine ilişkin riskleri en aza indirgemeyi hedeflediklerini belirten ASKİ Tesisler Daire Başkanı Ömer Yıldırım, yenilenebilir enerji ve temiz çevre için tüm alternatiflerini değerlendirdiklerini, Tesisler Dairesi Başkanlığı tarafından atıl durumda bulunan GES ve HES santrallerinin kuruma kazandırmaya başladıklarını aktardı.

ENERJİ TASARRUFU 52 MİLYON 500 BİN TL KAR ELDE EDİLECEK

2020 yılının Haziran ayında başlayan proje ve tasarruf yönetimi sürecinde Genel Müdürlük binasının yanı sıra ASKİ’ye ait tesislerde de projelendirilen Güneş Enerji Santralleri ve Hidroelektrik Santrallerini  peşi sıra faaliyete geçirmeye başladıklarının belirten Yıldırım, artan enerji maliyetlerinin düşürülmesi ve kamu harcamalarında tasarrufu amaçlayan çalışmalarda toplamda 52 milyon 500 bin lira kâr elde edileceğini belirtti. Ayrıca aynı vizyonu geleceğe de taşımak için gerekli alt yapıyı da oluşturduklarını vurgulayan Yıldırım, kurumsal hafızada yer edinmesi beklenen çalışma ve yöntemler konusunda da genç personeller yetiştirdiklerini belirtti.

ULUSAL TARİFEDEN DAHA UCUZA ENERJİ TEMİNİ

ASKİ’nin enerji tasarrufuna yönelik çalışmaların detaylarını aktaran Yıldırım: “Ulusal tarifeden daha düşük masrafla enerji temini için açık ihale yaptık. İhaleyi alan yeni firmanın tarifesi uyarında 15 milyon TL, aynı firma ile yapılan sözleşme gereği yeni abonelik güvence bedeli için ödeme yapılmadığı gibi bir önceki tedarikçi firmadan da 3 milyon 500 bin TL’lik iade alındı. Ayrıca satın alınan elektriğin yüzde 95’inin ticarethane tarifesinden sanayi tarifesine geçirilmesi sonucunda da yıllık 18 milyon TL’lik tasarruf elde edildi. Ayrıca Gelirler İdaresi’nden alınan yazı sonrasında yüzde 5’lik Belediye Tüketim Vergisi (BTV) muafiyeti ile elde edilen 16 milyon TL’lik tasarruf sağlandı. ASKİ, Kesikköprü tesislerine ait elektrik enerji hatlarının bakım ve onarım işlemlerini de sürdürüyor. Bu işlemlerin mevcut personelle yapılıyor olması dolayısıyla daha önce faturalara yansıtılan iletim bedellerinin geriye dönük iadesinin alınmasıyla da 50 milyon TL’ye yakın bir kazanç elde edilmesini hedefliyoruz.” dedi.

GES’LERLE ELEKTRİK ÜRETİLECEK

Yeşil bina kategorisinde olan ASKİ Genel Müdürlüğü binasının çatısına 300 KW’lık Güneş Enerji Sistemi (GES) projelendirilmesinin tamamlanarak GES kurulum ihalesine çıkıldığını belirten Yıldırım, ASKİ’ye bağlı İvedik Arıtma Tesisi’nin çatı kısımlarına 15 MWP gücünde GES kurulması için çalışmalar başlatıldığını söyledi.  Kesikköprü hattındaki su depoları ve terfi merkezlerinin GES’lerle kendi elektriğini üreteceğini bunun için keşif, plan ve proje çalışmalarının yapıldığını aktaran Yıldırım: “İl Özel İdaresi’nden devralınan Kargalı, Yenice ve Yenişehir Mahallelerinde atıl durumdaki GES’ler personellerimizin emekleriyle kullanılabilir hale getirilecek.  Çubuk Barajı’nda atıl durumdaki Hidroelektrik Santralin teknik iyileştirmelerle 790 KW elektrik üretir hale getirilmesi ile Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi’ndeki Arşimet Burgu Sistemi’nin aktif hale gelmesi için ihaleye çıkılması için çalışmalarımız da devam ediyor.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.