ASKİ ANKARA SUYU İÇİN ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Bu haber 10 Eylül 2021 saat 8:00 'de eklendi.

İklim değişikliği ve kuraklığın su kaynaklarına etkisi ile su yönetimi açısından yenilikçi çözümlerin üretilmesini gündemde. ASKİ, Ankara’nın su temini ve atık su yönetiminin 30 yıllık yol haritasını çıkarıyor. 2024-2054 yıllarını kapsayacak “İçme Suyu, Atık Su ve Yağmur Suyu Yönetimi Master Planı” hızla ilerliyor. Geçen sene başlatılan hazırlık çalışmalarının 3 buçuk yıl sürmesi beklenirken, 7 Nisan 2020’de yüklenici firma ile sözleşme imzalayan ASKİ, 42 aylık iş programının 16 aylık kısmını tamamladı. Haziran 2020’de gerçekleştirilen Master Plan Tanıtım Toplantısı’nın ardından Eylül 2020’de ilk çalıştay organize edilerek, “su kaynaklarının yönetimi, altyapı ve arıtma sistemleri, yatırım programı ve finansal analiz” başlıkları masaya yatırıldı. Master Plan çerçevesinde 1 Eylül 2021 tarihinde “Acil İşler Çalıştayı” düzenlendi. İlk 100 ve 400 günlük acil işler listelerinin değerlendirildiği çalıştayda, 610 iş kaleminden 68’i “acil” olarak belirlendi, ayrıca 21 görev raporu hazırlandı.

SU KAYNAKLARIMIZI BUGÜNDEN KORUMA ALTINA ALMAK ZORUNDAYIZ

Çalıştayda konuşan ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “Ankara’mızın gelecek 30 yıllık su temini, atık su ve yağmur suyu yönetimine ışık tutup yol gösterecek Master Plan çalışmaları kapsamında bugün 2. çalıştayımızı düzenliyoruz. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu güzel ülkemizin başkenti Ankara’nın önemli kurumlarından birisi olan ASKİ’mizi, dünya başkentlerindeki kurumların standartlarına taşımak için aralıksız çalışıyoruz. Planlı, bilimsel, akılcı yönetim anlayışının bir parçası olan Master Plan çalışmalarında bir yılı geride bıraktık. Kentimizin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan, atık suyun ise toplanıp bertaraf edilmesini sağlayan kurumumuz, 6 milyon Başkentliye hizmet veriyor. Elbette ki ASKİ olarak kaliteli, içilebilir su temin etmek ve bunu iletecek altyapıyı döşemek görevimiz. Ama gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için su kaynaklarımızı bugünden koruma altına almak zorundayız. Her yıl dünyamızı daha derinden etkisi altına alan iklim değişikliklerine bağlı kuraklık ile mücadele etmekteyiz. Bunun yanı sıra nüfus artışı, tarım ve sanayi sektörlerindeki su talep artışı ile tüketim alışkanlıklarındaki değişim gibi faktörleri de göz önünde bulundurduğumuzda sürdürülebilir su yönetiminin planlanmasının aciliyeti daha da anlaşılır olacaktır.” dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.