31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Seçimi öncesinde heyecan dorukta...

Vatandaşlar demokratik haklarını kullanıp yerel yöneticilerini belirlemek üzere sandık başına gidiyor.

Yerel seçimlerle ilgili bazı soruların cevapları internet üzerinden araştırılıyor. Vatandaşlar askerlerin oy kullanıp kullanamadığını sorguluyor.

Peki Askerler oy kullanır mı? Hangi Askerler oy kullanır? İşte detaylar...

Beşiktaş Ankaragücü maç özeti ve golleri? Youtube BJK 2- 0 ANK özet Beşiktaş Ankaragücü maç özeti ve golleri? Youtube BJK 2- 0 ANK özet

Oy Sandik 2

ASKERLER OY KULLANIR MI? 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçim sürecine ilişkin önemli bilgileri içeren açıklamalarını web sitesinde paylaştı. Bu açıklamalardan biri, askerlerin oy kullanma durumunu ele alıyordu. YSK'nın yaptığı açıklamaya göre:

Silahaltında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları, izinli olsalar dahi herhangi bir sebep gözetmeksizin oy kullanamazlar.

YSK'nın belirttiğine göre, askerlerin oy kullanmaları yasaklanmış durumda. Ayrıca, askeri öğrencilerin de oy kullanmalarına izin verilmiyor.

Oy Sandik 4

HANGİ ASKERLER OY KULLANIR?

Oy verme günü itibariyle silah altında olan er ve erbaşlarla ilgili bilgiler, Millî Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü'nden, askeri öğrenciler ve yedek subay öğrencilere ilişkin bilgiler ise Milli Savunma Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü'nden alınır. Bu kişilerin seçmen kütüğündeki kayıtları dondurulur.

Askerlik hizmeti nedeniyle daha önceden kayıtları dondurulanlardan oy verme günü itibariyle terhis olanlar varsa, kayıtları "Oy Kullanabilir" durumuna getirilir. Ancak oy verme günü itibariyle askerlikten terhis olan veya asteğmenliğe atanmış ancak hala silah altında olan ve bu nedenle askı listesinde kaydı bulunmayan Türk vatandaşları, oy kullanabilmek veya seçmenlik durumunu aktif hale getirebilmek için askı süresi içinde terhis belgesi veya askerlik şubesince verilen belge veya görev belgesini ibraz etmek koşuluyla ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına başvurabilirler.