Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) askeri personellerin sosyal medya kullanımı ve paylaşımları, büyük risk teşkil ediyordu. TSK Personel Yasası ve askerlik alanına ilişkin yeni torba yasayla beraber ise askeri üs bölgeleri ve askeri kışlalarda radyo, televizyon, internet ve sosyal medya gibi iletişim araçlarının kullanımı yasaklandı. 

Askeri Personellere Internet Ve Sosyal Medya Yasağı Geldi!  (1)

TSK personelinin sosyal medya kullanımı ve paylaşımları, son yıllarda önemli güvenlik riskleri doğuruyordu. Özellikle Irak’ın kuzeyindeki üs bölgelerine yönelik saldırılardan önce tespit edilen sosyal medya paylaşımları, güvenlik zafiyeti yaratmıştı. Bu duruma karşı alınan önlemler, yeni düzenlemelerle resmiyet kazandı. 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline yönelik yeni düzenlemeler de askeri üs bölgeleri ve kışlalarda radyo, televizyon, internet ve sosyal medya kullanımı yasaklandı. Meclis’te kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulan TSK Personel Yasası ve askerlik alanına ilişkin torba yasa, imzalanıp Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek. 

Askeri Personellere Internet Ve Sosyal Medya Yasağı Geldi!  (2)

Ankara Büyükşehir Belediyesi 2025-2029 gençlik stratejisi toplantısı gerçekleşti Ankara Büyükşehir Belediyesi 2025-2029 gençlik stratejisi toplantısı gerçekleşti

Yeni düzenleme ile TSK personeli ve askeri öğrenciler, kimliklerini açıklayamayacakları gibi, görev veya faaliyetleri kapsamında askeri bilgi, belge, konum bilgisi veya bunlardan herhangi birini içeren resim, yazı, fotoğraf, ses kaydı ve video gibi görsel ve işitsel verileri paylaşamayacak. Yasaklanan mecralar arasında radyo, televizyon, internet, sosyal medya, gazete, dergi, kitap ve diğer tüm medya araçları açıkça belirtilirken, "her türlü yazılı, görsel, işitsel ve elektronik kitle iletişim araçları" ifadesiyle de tüm yayın alanları kapsama alındı. 

Bu yeni düzenlemeye uymayan TSK personeline "hizmet yerini terk etmeme" cezası verilecek. Bu ceza, askeri disiplinin korunması ve güvenlik zafiyetlerinin önlenmesi amacıyla uygulanacak. Yasa, TSK personelinin yanı sıra askeri öğrencileri de kapsıyor. Bu kişilerin görevleri veya eğitimleri sırasında elde ettikleri her türlü bilginin paylaşımı kesinlikle yasaklandı.  

Kaynak: ENSONHABER