Her yıl 21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Türk Mutfağı Haftası' etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen "Asırlık Tatların Buluşma Noktası: Yedi Bölgede Türk Mutfağı" programına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan katılım sağladı. Emine Erdoğan, Türkiye'nin zengin mutfak kültürünün insanları bir araya getiren köklü bir birleştirici güce sahip olduğunu vurgulayarak, temiz, sağlıklı, yerel ve özgün gıdaya erişimin tüm insanlığın hakkı olduğuna inandıklarını belirtti.

ABB duyurdu: BAKAP’ta 2024 yılının ilk hasadı yapıldı ABB duyurdu: BAKAP’ta 2024 yılının ilk hasadı yapıldı

KÜLTÜREL ZENGİNLİK VURGUSU 

21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası'nı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kutlanan özel bir programla değerlendiren Emine Erdoğan, Türk mutfağının köklü tarihini ve değerlerini ön plana çıkaran bir konuşma gerçekleştirdi. Program öncesinde Türkiye'nin 7 bölgesinin kültürel mirasını ve mutfak kültürünü sergileyen bir etkinliği de ziyaret eden Emine Erdoğan, yerel ürünlerin özgünlüğünü korumanın önemine vurgu yaparak, coğrafi işaretli ürünlerin Türkiye'nin kültürel ve ekonomik zenginliğine katkı sağladığını belirtti.

Türk Mutfaği

TÜRK MUTFAĞININ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ 

Emine Erdoğan, Türk mutfağının önemine dikkat çekerek, doğal ve sağlıklı gıdaya erişimin günümüzde daha da önemli hale geldiğini vurguladı. Besinlerdeki doğallığın ve yerel ürünlerin korunmasının insan sağlığı açısından da büyük önem taşıdığını ifade eden Erdoğan, yerel mutfakların özgün reçetelerini korumanın kültürel çeşitliliğin ve özgünlüğün korunması açısından mecburiyet olduğunu belirtti.

Emine Erdoğan ayrıca, Türkiye'nin 7 bölgesinden coğrafi işaretli ürünlerin sergilendiği etkinlikte, Türk mutfağının küresel düzeyde tanıtılması ve hak ettiği değere ulaşması için yapılan çalışmalara da önem verdiğini belirtti. Türk mutfağının, coğrafi işaretli ürünlerle birlikte uluslararası arenada daha fazla tanınmasını ve Türkiye'nin kültürel mirasının gelecek nesillere aktarılmasını hedeflediklerini ifade eden Erdoğan, Türk mutfağının kültürel bir değer olduğunu ve korunması gerektiğini vurguladı.

İHA

Editör: Tuğba Akkesen