AŞIBOL: HAKİMİYET KAYITSIZ ŞARTTIR MİLLETİNDİR!

Bu haber 03 Ekim 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Belediye Meclisinde söz alarak konuşma yapan AK Parti Belediye meclis üyesi Seda Aşıbol, 29Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yıldönümünü kutlayarak mecliste konuştu, Aşıbol “Türkiye Cumhuriyeti 29 Ekim 1923 tarihide binlerce yıllık devlet geleneğimizin toprakla buluşmuş son fidanı olarak doğdu. Aradan geçen 97 yılın sonunda artık Cumhuriyetimiz ulu bir çınar olma yolunda büyümesine, gelişmesine devam ediyor. Bugün Türkiye Cumhuriyeti bir yandan köklerine daha sıkı sarılan, diğer yandan semaya doğru daha fazla yükselen, kendi gövdesiyle birlikte geniş bir alanda güvenin, huzurun, umudun adı olan bir devlettir. Milletimiz, 2 bin 200 yıllık kesintisiz bir devlet geleneğine sahip olmayı ve 1400 yıldır insanlığı aydınlatan İslam medeniyetinin en güçlü temsilcisi olarak kalmayı, bağımsızlık ülküsüne tutunarak başarmıştır. Dünyayı sömürgeci hırsları ile esir alan egemen güçler bu defa Osmanlı İmparatorluğu’nu parçalamak üzere birleşmiş, asırladır huzur içinde yaşayan beldelerin ve milletlerin sömürge düzenlerinin bir parçası olması gayretiyle yıllarca tebaasına adaletiyle hükmeden imparatorluğumuzu paylaşmaya başlamışlardır.” dedi.

HAKİMİYET, BİLAKAYDÜ ŞART MİLLETİNDİR

Aşıbol, “Ancak sömürgeci güçlerin tüm bu amaçları, Mustafa Kemal Paşa ve Türk Milletinin Samsun’dan başlattığı, tarihin en haklı mücadelesi ile akamete uğratılmıştır. Millî mücadele sayesinde egemen güçlerin kolonileştirdiği tüm mazlum milletlere umut olunmuş, sömürülen milletlerin bağımsızlık mücadelesine ilham verilmiştir. Hâkimiyetin millete ait olduğu ilk kez Erzurum Kongresinde söylendikten sonra millet egemenliğin nişanesi olan Büyük Millet Meclisi Ankara’da açıldı. Tarihler 29 Ekim 1923’ü gösterdiğinde bu gazi mecliste Teşkilat-ı Esasi Kanunu’nun 1. Maddesi söyle değiştirildi “ Hâkimiyet, Bilâkaydü şart Milletindir. İdare usûlü halkın mukadderatını bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına müstenittir. Türkiye Devletinin şekl-i Hükûmeti, Cumhuriyettir” Cumhuriyetin ilanı ile milletin egemenliği güvence altına alınmış, yapılacak olan reformlar için gerekli siyasi zemin hazırlanmıştır.” dedi.

TÜRK MODERNLEŞMESİ ARTIK SİYASAL HÜVİYETİNİ KAZANMIŞTIR

Aşıbol, “Cumhuriyetin ilan ile Türk Modernleşmesi artık siyasal hüviyetini kazanmıştır. 15 Temmuz gecesi dünyaya meydan okuyarak, türlü zorluklar ve imkânsızlıklar ile kazanılan millet egemenliği için sabahın ilk ışıklarına kadar canı pahasına mücadele edilmiş ve Cumhuriyet’in kazanımları zalim ve hainlere terk edilmemiştir. Bu duygularla, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, istiklal ve istikbal mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha rahmetle, tazimle yâd ediyorum. Bin yıldır bu toprakların vatanımız olması için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.” dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.