ARSLAN: YEREL BASININ YAŞAMASI LAZIM

Bu haber 18 Ağustos 2021 saat 5:00 'de eklendi.

AK Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan Polatlı’ya gelerek AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir ve yönetimiyle birlikte basının sorunlarını dinlemek amacıyla Polatlı Gazeteciler Derneğini (POGADER) ziyaret etti. Dernek Başkanı Tevfik Emre Efe ve yerel gazete sahiplerinin sorunlarını dinleyen vekil Arslan, her konuyu tek tek not aldı.

EFE: POLATLI BİR GAZETECİ OKULU

Polatlı’nın gazetecilik anlamında bir okul görevi gördüğünü aktaran Efe, “Buradan gidenlerin çoğu büyük kanallarda muhabirlik ve stüdyo şefliği yaptı. Bu anlamda Polatlı gazetecilik anlamında bir okul görevi görüyor.” dedi.

SON KARARNAME YEREL BASINA CİDDİ ZARAR VERDİ

Yerel basının yaşaması için en önemli konunun resmi ilan ve özel ilan gelirleri olduğunu ifade eden Efe, son kararnameyle birlikte yerel basının ciddi yara aldığını vurguladı. Efe; “Yerel basının yaşaması için en önemli konu resmi ilan ve özel ilan gelirleri. Basın İlan Kurumunun ilanları artık yetmemeye başladı. Bu sebeplerden dolayı güç birliği yaparak dört gazeteyi ikiye düşürdük. Kamu kurum ve kuruluşlarından reklam yasağı getirilmesi, gazete aboneliklerinin iptal edilmesi yerel basına ciddi zarar verdi. Kamu kurum ve kuruluşlarından özel günlerde aldığımız özel reklamlar bizim ayakta durmamızı sağlayan gelir kaynaklarımızdan biriydi. Son kararnameyle birlikte kurban bayramında hiç birinden reklam alamadık.” dedi.

SİGORTA PRİMLERİ ÇOK YÜKSEK

Gazetecilerin yıpranma payından dolayı erken emeklilik taleplerinde ne kadar erken emekli olacaksa o sürenin priminin istendiğini belirten Efe; “Gazetecilerinin sigorta primleri de yüksek. Fikir işçisi kadrosunda olduğumuz için sigorta primlerinin yüksek olması ve yıpranma haklarımızın iadesinde bizde talep ediliyor. Bunu ödemezsek erken emekli olamazsınız diye önümüze engel çıkıyor. Bunların değişmesi gazetecilik sektörü açısından iyi olacaktır.” dedi.

PANDEMİ DÖNEMİNDE YEREL BASINA DESTEK VERİLMEDİ

Pandemi döneminde yerel basına destek verilmediğini aktaran Tevfik Emre Efe; “Yerel basın olarak pandemi desteği istiyoruz. Çünkü pandemi döneminde en çok sahada olan bizdik ve en çok virüse yakalanan bizdik. Özel bir destek verilmedi. Esnafa kredi desteği verildi. Basına herhangi bir destek olmadı. Sigorta konusunda iyileştirme ertelemeler oldu.” dedi.

KAYA: BASIN İLAN KURUMU İLANLARDAN YÜZDE 15 PAY ALIYOR

Ankara Milletvekillerinden destek göremediklerini aktaran Polatlı Postası Gazetesi sahiplerinden Aykut Kaya, ayrıca Basın İlan Kurumunun ilanlardan aldığı payı eleştirdi. Kaya; “Yerel gazeteler olarak Ankara milletvekillerinin hiç desteğini göremedik. Ulaşmaya çalıştık bir dönüş alamadık. Bayramlarda aradık danışmanlar fiyat aldı, geri dönüş olmadı. Seçim zamanlarında da destek göremedik. Büyükşehir seçimlerinde Mehmet Özhaseki muhatap bile olmadı. İlçe teşkilatı sadece çorbada tuzumuz olsun diye bize destek oldu. Basın İlan Kurumu da topladığımız ilanlardan yüzde 15 pay alıyor. Valilikten alırken kesinti olmuyordu. Biz yerel basınız almasın demiyoruz ama yüzde 3 veya 5 alsın.” dedi.

OVACIK: ANKARA’DAKİ İLANLARDAN HİÇBİR ŞEKİLDE FAYDALANAMIYORUZ

Polatlı Postası Gazetesi sahiplerinden Ali Rıza Ovacık; “Ankara ilinin resmi ilanlarıyla Polatlı ilçesinin resmi ilanları arasında çok büyük uçurum var. Biz Ankara Büyükşehire dahil olmamıza rağmen oradaki özel ilan pastasından hiçbir şekilde faydalanamıyoruz. Ama onlar belli bir baremin üzerindeki ilanları yayınlayabiliyorlar. Ama bize verilmiyor. Büyükşehirde bana bağlısın diyorlar ama ordan ilan vermiyorlar. O zaman bizde kategoriyi yükseltelim aynı seviyeye gelelim diyoruz izin vermiyorlar.”

POZİTİF AYRIMCILIK YAPIN TALİMATI

Polatlı’daki yerel basının sorunlarını tek tek dinleyerek notlar alan AK Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan, seçimlerde destek verilmediğine ilişkin konu hakkında AK Parti Genel Merkezini aradı. Türkiye genelinde sadece Ankara’ya pay ayrılmadığı bilgisini alan Arslan, pozitif ayrımcılık yapılması talimatını verdi. Basının öneminden bahseden vekil Arslan; “Polatlı 126 bin nüfuslu bir şehir. Ciddi şekilde iletişim mecrasına ihtiyaç duyar. Olmazsa burası köye döner. Geçmişi olan iki gazetenin olması güzel bir şey. Sosyalleşmemiz için iletişim gerekli. Bunun yaşaması lazım. Taşıma suyla değirmen dönmesi de zor. Ama gelir kalemlerinin de bir şekilde genişletilmesi lazım. Bunu sizler zorlayacaksın biz destekleyeceğiz.” dedi.

ERKEN SEÇİM YOK

Erken seçim konusuna ilişkin soruyu yanıtlayan Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan, böyle bir konunun gündemde olmadığını ifade etti. Cumhur ittifakının da bir sorun olmadıkça devam edeceğini söyleyen Arslan; “Cumhur ittifakı olarak erken seçim ön görmüyoruz. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Genel ve yerel seçimlerde ittifak bir mani çıkmazsa devam edecek.” dedi. Arslan, gündemde olan konular hakkında da değerlendirmede bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.