Arsa satışları, polemik ve meclis..

Bu haber 09 Ekim 2019 - 13:40 'de eklendi ve 404 kez görüntülendi.

Polatlı Belediyesi’nin Ekim ayı 2. oturumunda polatyı Belediyesi’nin hazineye ait arsaların satışına ilişkin yetki talebi ve ilgili komisyonun kararı konuşuldu. Komisyonda arsa satışına ilişkin red oyu veren CHP’li Belediye Meclis Üyeasi İhsan Şıracı, arsa satışlarına ilişkin Başkan Yıldızkaya’nın daha önce yaptığı “Satmayayım da turşusunu mu kuralım” şeklindeki yorumunu gündeme taşıyarak “Böyle bir zihniyet kabul edilebilir mi?” çıkışını yaptı. Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ise CHP’yi polemik yapmakla suçlarken “Polemik yapıyorsunuz, çokta iyi yapıyorsunuz” yanıtını verdi.
İŞTE MECLİS’TEN
ARSA SATIŞINA İLİŞKİN DİYALOGAR;
İhsan Şıracı: Maalesef yine belediyemizin arsa satış talebi ile karşı karşıyayız. belediyemizin 2020 – 2019 yılında devam ediyor. arsa satışları hız kesmiyor. geçen dönemden alınmış izinlerle ile köylerde ki arsa satışları devam ediyor. Mecliste konuştuktan sonra tekrar yerime geçiyorum sayın başkan, cevap veriyor devam edemiyoruz. polemik olmasın diye uygun bir yöntem değil bu en son bu arsa satışlarını dile getirdiğimde sayın başkan ne dedi köyde ki arsalarla ilgili ; ‘ satmayayım da turşusunu mu kurayım? ‘ değerli arkadaşlar böyle bir anlayış olabilir mi? Satmayayım da turşusunu kurayım” Dursun. Belki bir gerek olur o köyün o arsaya ihtiyacı olabilir. belki o güzel konaklardan o köye de yaparsınız niye satıyorsunuz? köyde ki arsaları durmadan satıyorsunuz. Ve satılmaya da devam ediyor”
Başkan Yıldızkaya: Başkan ; köylünün talebi var kardeşim; diyor ki, ben ev yapacağım. burada bir ev yeri yok bu arsaları ne yapacaksınız? . Bana satın ben alayım ev yapayım diyorum . bu arsalar niye üretilmiş? Zaten konak yapılacaksa planda da zaten var olarak başka bir sosyal tesise yeri ayrılmış, zaten bunlar ev yeri köy girişim sahası onun için ayrılmış bunu anlamamakta ki ısrarı anlamıyorum”
İhsan Şıracı: Peki şöyle yapalım sizden bir kere daha talep etmiştim izninizle bir kere daha talep ediyorum. Sizden 2014’te polatlı’da 82 tane köyde belediyemize geçen arsaları köy köy şu kadar arazi bize geçti, karşılığında şu kadarına hizmet yaptık derseniz, bir daha sormayacağım.
Başkan Yıldızkaya: Hafıza sorunu yaşama, rakam rakam bunu verdik”
İhsan Şıracı: Sayın komisyon başkanım gerçekten bana yardımcı olun şunu istiyorum, 2014 yılı Ada toprakpınardan başlayacağız büyük şehir yasası ile birlikte…
Başkan Yıldızkaya: Ben size bunları verdim efendim.
İhsan Şıracı:Hayır, siz çok yoğunsunuz siz hatırlamıyorsunuz .
Başkan Yıldızkaya: Tamam bir daha veririz.
İhsan ŞIracı: Peki değerli arkadaşlarım, bu kadar arsa satıyoruz da ne oluyor ? 2019 mayıs ayında gördük gelir gider bütçesi 25 trilyon açık vermiş. Şimdi 2020 bitmek üzere ve 10. Aya girdik. gerçekten düşünmek bile istemiyorum, belediye gelir bütçesi şuan gerçekleşmesi yaş. umuyorum 60- 70’leri bulmuşsunuzdur o kadar arsa satışına rağmen. Şimdi bugün ki arsa satışına gelelim arkadaşlar bakın bir terslik var satış olacak arsanın tamamı 11 bin 339 metrekare bunun 10 bin 715 i belediyenin kalan 624’ü arsaya kim ortaksa onun tersi olsa anlayacağım.Vatandaşın belediyeden talebi olabilir normaldir ama buradaki durumun öyle olmadığı belli. 11 buçuk dönüm arazi 10 bin 700 metrekaresi yine belediyeye ait ve belediye bunu ihale ile satma yolunu izliyor. Sizden bir ricam , şu geçmiş dönemlerde meclislerde görev alan arkadaşlarımız vardır aramızda; İsmail hakkı bey var Alaattin bey var. ben görev yaptığım dönem belediye meclisinden herhangi bir yetki talep eden daire müdürüm bunu dillendirir evrakları çoğaltırdı. Söz gelimi bir arsa satışı söz konusuysa, o yerden bir vatandaş o arsayı bana sattı diyebilir incelenir, bakarız bu da çok normal o istedi diye ihaleyi o adamın alacağıda belli değil, ihaleye girer başka birisi alır. Şimdi bakıyorum , dairenin sahibi geliyor işte şu kadar arsayı satacağız komisyonda görüşelim meclise gelelim. Bu arsayı satmayı belediye mi istiyor? vatandaşın birisinin talebimi var. Meclise gelen daire üyelerinin meclis üyelerini daha bilgilendirecek evraklar bulundurması konusunda sizden ricada bulunuyorum. Benim daire amirleri ile ast ve üstlük ilişkim yok. Sayın başkandan rica ediyorum, daire amirlerine de belki bundan sonra meclise yazdığınız yazıları açıklayıcı davranın. Aynı zamanda bu durum imarda da var, önceki dönemde imar da herhangi bir ada , parsel imar uygulaması olduğunda plan pafta hepsi evraklara konur. İmar uygulamasında ne olduğu anlaşılır, meclise aynı şekilde hiçbir açıklama yapılmadan meclis üyelerinin konuyu zihinlerinin ibiğinden geçirmesine engel olacak demeyeyim de neyse tamam. Sizden ricam, daire amirlerini meclisten geçmesini istediğiniz konuları ayrıntılı şekilde meclis üyelerine daha kavrayıcı olacak şekilde hazırlanması konusunda sizden Yardım rica ediyorum.
Son cümle olarak ; Polatlı belediyesinin hızla müptesetlerinden olduğunu düşündüğüm için şimdi bakın oylayacağız, 10 dönüm arsa daha gidecek Polatlı belediyesinden Başkan Yıldızkaya: Tamamda kim alacak yunanlılar mı ? İngilizler mi ? İhsan bey aynı şeyleri her seferinde tekrarlayıp duruyorsunuz arkadaşlar bu bir kısır döngüdür başka bir malzeme bulacağız başka bir şeyler söyleyin bu arsa işinden ekmek çıkmaz size.
İhsan ŞIracı: İşte bu cümleleri dememen için sizde arsa satmayın, siz arsaları sattıkça ben kürsüye çıkıp aynı kelimeleri tekrar söyleyeceğim .
Başkan Yıldızkaya: 2019’da sattığımız arsaların bütçemizin yüzde 10’u değildir.
İhsan Şıracı: Peki gelecek birleşimde 2020 yılında ne kadar arsa sattığınıza da bakarız. ben bu düşünceler ile komisyonda ret oyu kullandım .
Başkan Yıldızkaya: Biz ihale satıyoruz arsa satıyoruz , biz ne yapalım okul yerini ayırmışız camiİ yerini ayırmışız, istemiyorsanız sattırmayız. kaynak üretiriz, bunun için öneriniz var mı? 6 ay geçti bir tek öneri yok. Bu klasik CHP zihniyeti hiçbir öneri yok. Az önce karar aldığımız yer okul yeri planda üretilmiş, okul alanına ait biz okul yapmayacağımıza göre bunu birisi alsın okul yapsın diyoruz kötü mü ediyoruz ? ben basının huzurunda aynı şeyleri tekrarlamaktan rahatsızlık duyuyorum . cevap verememekten değil gına geldi artık.
İhsan Şıracı: Susun satmaya devam edeceğim diyorsunuz , ben konuşmayım siz arsaları satmaya devam edin diyorsunuz.
Başkan Yıldızkaya:Polemik yapıyorsunuz , çok iyi yapıyorsunuz
İhsan Şıracı: Polatlı da polemiğin en mahir üstadı sizsiniz biliyorum ben.

Polatlı Postası
Polatlı Postasıposta@polatlipostasi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.