ARPAÇ SORDU, YILDIZKAYA YANITLADI

Bu haber 06 Şubat 2020 saat 8:08 'de eklendi.

Polatlı Belediye Meclisi’nin Şubat ayı oturumunda CHP’li meclis üyesi Sırrı Arpaç, mecliste gündem dışı söz alarak ilçenin sorunlarına ilişkin Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’ya yönelik sorular sordu. Arpaç’ın konuşmasının ardından Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’da mecliste bu sorulara yönelik cevaplar verdi.
CHP Polatlı Belediye Meclis Üyesi Sırrı Arpaç özellikle Elazığ’da yaşanan depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum diyerek; “Sayın Başkanım benim bugünkü konuşmam özellikle kişisel bir konuşmadır. Bu konuşma özellikle 7-8 aydır bu mecliste yapmış olduğum çalışmaların bir değerlendirmesini yapmak isterim. Önce komisyon üyelerinden başlamak istiyorum. Sizin tarafınızdan 13 Nisan 2019 tarihinde Eğitim, Kültür komisyonu için yazı gönderdiniz. Seçimle seçildik sağ olun bize de bu görevi yazı ile bildirdiniz ama şunu beklerdim özellikle bizim görevimiz ile ilgili yönetmelikler, genelgeler veya belediye yasası ile ilgili birer örnek hatta sizin tarafınızda varsa yönetmeliğinde içine eklemiş olabilirdiniz. Bu benim beklentim eleştiri değil.”
VERİLMİŞ ÖNERGELER VAR
Engelliler Tespiti konusu ; “İlçemizdeki engellilerin tespiti için grup olarak Serpil Öztürk, Tolgahan Genç, Seda Aşıbol ve Sırrı Arpaç’ın vermiş olduğu bir önerge var. Bu önergede biz diyoruz ki ilçemizde milli eğitim müdürlüğüne ve rehberlik araştırma merkezlerine ve engelli okullarında kaymakamlığımıza bağlı olan aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bağlı ve hizmet müdürleri ile işbirliği yaparak engelli niteliklerine göre yani bizim Polatlı’da ne kadar engelli olduğunun tespitini istemiştik. Milli eğitimden bize göndermiş olduğu sayı bizim tespit ettiğimiz sayı ile çok farklı. Çünkü Polatlı’da 130 bin nüfus olduğunu düşündüğün zaman bedensel engelliler var, görme engelliler var, işitme engelliler var, konuşma engelliler var. Bize verilen 2000-3000 gibiydi ama bu yaklaşık 10 bini geçiyor. Bununla ilgili de ne çalışmalar yapıldı sonuç olarak da elimize geçmedi. “
OKULLARIN VE BİNALARIN TESPİTİ
Okulların ve binaların tespiti konusu; “İlçemizde okulların ve binaların tespiti için bir önerge vermiştik. Biliyorsunuz depreme karşı belediyelerin de bazı önlemler alınması gerektiğinden dolayı Sırrı Arpaç ve Şah İsmail Tetik meclis üyesi önerge verdik. Önergemiz ilçe komisyonuna gitti zaten burada ki önergelerin %80’i plan bütçe komisyonuna geliyor. Çünkü bizim komisyonlarımız az olduğu için genelde oraya gidiyor. Polatlı ilçemizin sınırlarında bulunan depreme dayanıklılarının Polatlı Belediye Başkanı tarafından yâda işbirliği yapılarak belediye meclisi ile ilgili kurumların bilgilerine sunulmasını arz ederiz. Geleceği olan çocuklarımızın depreme karşı meydana gelecek olumsuzluklara karşı önlem alınması için talepte bulunmuşuz. Bize verilen cevap şu; “ Çevre ve Şehircilik Bakanlığının birimleri ve yetkisi sorumluluğunda olduğundan komisyonumuzca değerlendirme konusu yapılmamaktadır.”
KADIN SIĞINMA EVLERİN TESPİTİ
Kadın sığınma evlerinin tespiti konusu;” Polatlı’da gerçekten bir aile sorunu vardır. Bunu da daha önce açıklamıştım. Yılda 1200 ailenin boşandığı bir Polatlı’dan bahsediyoruz. Şimdi burada ben özellikle plan bütçe komisyonundaki arkadaşlarımın bize vermiş olduğu cevap şu; “ Polatlı’da 30 bin nüfusa yaklaşan ve yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana yıllar geçmiş olmasına rağmen Polatlı’da kadın sığınma evleri var mıydı ve kapasitesi nedir? İkinci sorum Kadın sığınma evleri için bir ödenek ayrılmış mıdır bununla ilgili ne çalışmalar vardır?
BELEDİYEDE AÇILAN KURSLAR VAR
Özellikle Belediyelerde açılan kurslar vardır. Bu kurslar ile ilgili konuları gündeme getirmiştik. Bu sadece Polatlı Belediyesi için demedim bu Türkiye genelin de Belediyelerin açmış olduğu kurslar çok farklı işleniyor. Bu kursların üstüne gitmemiz gerekiyor. Bu kursların çoğunun yasal olmadığını ben açıkça söylüyorum. Kurslardan para toplandığını biliyoruz. Sorunlarımız çok özellikle Polatlı’da aile sorunu ve şoförler cemiyetinin özellikle Polatlı’da 60 bin kayıtlı araç var. Çarşıda gördüğümüz iki kişiye bir araba Polatlı’nın en büyük sorunu trafik sorunudur. Seçimlerde bunu hepimiz söyledik. Bununla ilgili özellikle bu mecliste ulaşım komisyonun şart olduğuna inanıyorum.
Biz bu trafik sorununu hepimiz yaşıyoruz. Tarım Üniversitesi çok önemli bir konudur. Son günlerde özellikle şikâyet konusu olan ve hepimizin de haberdar olduğu bir konu vardır. Su sorunumuz vardır bunu hep birlikte çözmek zorundayız. Tarım ve hayvancılık sorunu vardır.
YILDIZKAYA: KOMİSYON KARARLARI KESİN HÜKÜMLER DEĞİL
Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ise; Komisyonlara He Partiden Yasal Anlamda arkadaşlarımz var CHP –MHP ve Ak Parti’den Komisyon kararları kesin hükümler değil, bir çoğunun bağlayıcı bir tarafı da yok diyerek, “Burada da konuşuyoruz. Mutlaka takıldığımız konuları kavrayamadıklarımızı sormak detaylı bilgi istemek hepimizi görevi. Komisyon raporları oylanmadan konu gündeme düşmeden bu konular o anda gündeme getirmek lazım ki bunlar çözelim.”
YILDIZKAYA: MİLLİ EĞİTİMİN DENETLEMEDİĞİ TEK BİR KURS YOK
Başkan Yıldızkaya; “Polatlı Belediyesinin mevzuata uymayan milli eğitimin denetlemediği tek bir kurs yok. Hepsi denetime tabi halk eğitimin milli eğitimin denetiminden geçiyor kurlarımızın hiç birinden üret almıyor. Kadın sığınma evin 2019 24 vizyonumuzda unu ortaya koyduk. Bu dönem içinde Kadın sığınma evi yapmayı planlıyoruz. İmkânlarla alakalı önümüzdeki yıllarda inşallah hayata geçer diye düşünüyorum.”
TRAFİK VE SU EN ÖNEMLİ SORUN
Başkan Yıldızkaya; “Trafik ve su şehrin en önemli sorunu . Su bir numaralı sorun, 2 numaralı sorunda trafik. Lütfen yanlış anlaşılmasın , mazerete olsun diye söylemiyorum bu iki konunda çözüm makamı Büyükşehir belediyesi.
Burada biz geçmiş ayarda bütün büyükşehir meclis üyelerimizin 7 meclis üyemizin imzası ile büyük şehir belediyemize önerge verdim. Hatta trafik sorununu sayın başkana bizzat ilettim. Kendileri de buraya bir personel görevlendirerek burada analiz mastar plan orta çıkmak için çalışma yapacaklarını söyledi şuanda bekliyoruz. Polatlı Belediyesinin bu konuda bir yetkisi yok. Sokaktaki yönü bile kendim başımıza değiştiremiyoruz. Bu UKOME kararı gerektiriyor. Buda büyükşehire bağlanmanın zorluluğu.”
2 KUYU AÇILDI SU ÇIKIYOR
Başkan Mürsel Yıldızkaya; “Su konusunu konuşmak istemiyorum. Malum ASKİ’nin bölgede üç dört tane kuyu denemesi yaptığını biliyorum. Basri bölgesinde tepede 2 kuyu açıldı su çıkıyor. 20 lirete su veriyor. Yüzükbaşı’nda 3-4 tene yeni kuyu açıldı. Bunla ilgili ASKİ’nin Çok ciddi çalışması var. İnanıyoruz ki su sorunu şehrimizde nihai olarak çözülecektir.”
İHTİYAÇ OLAN KOMİSYONLARI KURARIZ
Başkan Yıldızkaya; “Bazı konularda eksikliğimiz oluyorsa nisan ayında önerge veririsiniz. İhtiyaç olan komisyonları kurarız. Hukuk ve tarifeler komisyonu gerekirse kurarız .Bazen önümüze ilgili yönetmelikler var yeni bir şey çıkıyor aksaklık var onu düzelterek yola devam ediyoruz Bütün çalışma yönetmeliklerin yenilenmesi güncellenmesi gündem alınabilir . Bütün birimlerimiz çalışsınlar meclise bu konuda bilgi verelim.”
TARIM ÜNİVERSİTESİ KONUSU GÜNDEMDE
Başkan Yıldızkaya; “TARIM Üniversitesi konusu gündemde . Kaymakam bey ile takip ediyoruz. Hacı bayram Veli Üniversitesinden 5 kişilik hoca öğretim üyesi ekibi komisyon oluşturuldu.
Polatlı belediyesinden bir arkadaşımızı görevlendirdik. Dolayısı ile bu konuyu araştırıp birkaç ay içinde ciddi bir rapor hazırlayıp karar vericilere sunmayı hedefliyoruz. Mayıs-Haziran ayında bitirmeyi planlıyoruz. Neden tarım üniversitesi bu şehre bu ülkeye ne katacak şeklinde ciddi bir çalışmamız var.
Yaz itibari ile gündemin ısınacağını düşünüyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.