ARPA REKOR KIRDI!

Bu haber 21 Aralık 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Döviz kurlarında artış nedeniyle hububat fiyatlarındaki yükselişte devam ediyor. Yaşanan bu artış dün arpada satış rekoru kırılmasına neden oldu. Polatlı Ticaret Borsası’nda satış salonunda dün arpa 4 bin 14 liradan işlem görerek rekor kırdı. Toplam 6 araç gelirken 57 bin kilogram arpa işlem gördü. Dövizde yaşanan dalgalanma yalnızca arpa fiyatlarını etkilemedi. Aralık ayı başında 6 bin lirayı görerek rekor kıran buğday fiyatları ortalama 5 bin 400 ila 5 bin 700 lira arasında seyrediyor. Polatlı Ticaret Borsası’nda dün işlem gören 14 araçta toplam 180 bin kilogram buğdayda en yüksek fiyat 5 bin 603 lira olarak kayda geçti. Döviz kurlarında yükselişle birlikte hububat fiyatlarında dalgalanmanın devam etmesi bekleniyor. Ayrıca arpa fiyatındaki artış yem fiyatlarında da büyük yükselişin yaşanmasına neden olacağı ön görülüyor.

TÜM ÜRÜNLERDE YÜKSELİŞ VAR

Dövizde yaşanan dalgalanma yalnızca arpa ve buğday fiyatlarını etkilemedi. Polatlı Ticaret Borsası’nda işlem gören 2 araçta gelen 42 ton yulaf en düşük 3 bin 308 en yüksek 3 bin 574 liradan işlem gördü. 1 araçta gelen 5 ton mısır ise 3 bin 74 liradan alıcı buldu. Hububatta yaşanan bu artış gıda sektöründe de büyük zamların yaşanmasına neden olması bekleniyor.

ÇİFTÇİ ÜRÜNÜNÜ KAÇA SATACAK?

Şu anda Polatlı Ticaret Borsasında arpa fiyatları 4 bin lirayı geçti. Hasat zamanı çiftçi ürününü kaça satacak ve ne kadar kar edecek? Çiftçi arpayı bu fiyata satarsa yem fiyatı ne olacak? Bu durum birçok gıda sektörünü etkiler. Bu nedenle 2022 yılı tarım ve gıda için çok daha zor geçecek. Yeterince desteklenmediğini düşünen çiftçi, destekler geç açıklandığı ve geç ödendiği için üretim yapmaya çekiniyor. Üretim azalınca fiyatlar yükseliyor. Geliri düşen eriyen tüketici ise gıdaya para yetiştirememekten şikayet ediyor.

YEM FİYATLARI NE OLACAK?

Döviz kurlarında yaşanan dalgalanma nedeniyle arpa fiyatlarında yükseliş sonrası yem fiyatlarının ne olacağı hayvancılık sektörünün en merak ettiği konu. Zaten mevcut durumda yem fiyatlarına sürekli zam gelirken arpa fiyatının 4 bin lirayı geçmesi sonrası yem fiyatlarına büyük zam gelmesi bekleniyor. Girdi maliyetleri nedeniyle zor günler geçiren besiciler bu durum karşısında nasıl ayakta durmaya devam edebileceklerini kara kara düşünüyor.

ÜRETİMDE DÜŞÜŞ YAŞANABİLİR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2021 yılı Bitkisel Üretim 2. Tahminine göre, buğdayda son 14 yılın, arpada son 32 yılın en düşük üretimi bekleniyor. Buğday üretimi 17 milyon 650 bin ton olarak tahmin ediliyor, bu Türkiye tüketimin oldukça altında. Arpa üretimi ise 5 milyon 750 bin ton ile son 32 yılın en düşük seviyesine indi. Amerika Tarım Bakanlığı(USDA) aylar öncesinde Türkiye’nin buğday üretimini 16. 5 milyon ton, arpa üretimini de 4.5 milyon ton olacağını açıklamıştı. Üretim azalınca fiyatlar yükseliyor, ithalat daha da pahalıya geliyor. Buğday, arpa, mısır, çavdar, nohut, mercimek, ayçiçeği tohumu ve ham yağda gümrük vergileri yılsonuna kadar sıfırlandı. Özel sektör ithalata devam ediyor. Dövizdeki artış hem ithalatı daha pahalı hale getiriyor hem de fiyatları artırıyor.

FİYATLAR KATLANDI

Toprak Mahsulleri Ofisi, 2021 ürünü arpa alım fiyatı ton başına bin 750 lira açıklanmıştı şimdilerde arpanın tonu 4 bin lirayı geçti. Ekmeklik buğday alım fiyatını 2 bin 250 lira olarak açıkladı. Bugünlerde fiyat ortalama 5 bin 400 ila 5 bin 700 lira arasında seyrediyor. Yani, açıklanan fiyatın üzerine binlerce lira zam geldi. Açıkladığı fiyatlarla buğday, arpa alamayan Toprak Mahsulleri Ofisi, birçok buğday ve arpa ihalesi açtı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.