24 Haziran 2024 Pazartesi Ankara Nöbetçi Eczane Listesi 24 Haziran 2024 Pazartesi Ankara Nöbetçi Eczane Listesi

Koru Hastanesi öncülüğünde ve Ankara Ticaret Odası ev sahipliğinde yapılan Annelik Sempozyumu’na annelik alanında uzman doktorlar ciddi ilgi gösterdi.

Annelik üzerine toplumda farkındalık oluşması, anne ve anne adaylarının ruh ve beden sağlıklarına değer vermeleri, sosyolojik açıdan annelik kavramının önemi gibi hususlarda, insanların bilgilendirilmesini maksadıyla ‘Annelik Sempozyumu’ yapıldı. Ankara Ticaret Odası (ATO) ve Koru Hastanesi öncülüğünde gerçekleşen sempozyumda anneliğin sadece doğurmakla değil, geniş bir kavram olduğuna vurgu yapıldı.

Sempozyum öncesinde İHA’ya değerlendirmelerde bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Aydan Biri, Annelik kavramının bu sempozyumun sonunda da her bireyin ayrılırken farklı olarak yorumlayacağını düşündüğünü ifade etti.

Biri, “Biyolojik olarak anne olmak, çocuk doğurmayla ilintili bir şeyken yaşadığımız toplum içerisinde anne olmak sosyalden, kültürden, hukuki yönden etkilenen ve bir sürü değişkeni içine alan bir kavram. Bu kavram neleri kapsıyor? Neden bunları içeriyor? Bunun içerisinde kadının annelik rollerinin dışındaki kendine ait yaşantısı nasıl değişiyor? Kadın anne olduktan sonraki ömrünü etkileyen süreçlerdeki değişikliklerin tamamını gözden geçireceğiz. Anneliğin biyolojik yönü, sosyolojik yönü, kültürel yönü, hukuki yönü gibi alt başlıklar altında da annelere üstelenen rolleri gözden geçireceğiz. Bunun ne kadarı annelik kapsamında? Bunun ne kadarı kadının özgürlük alanına girmeli? Elbette bunları bir sonuca bağlamak şu an için zor. Ama yine de tartışılması, fikirlerin ortaya çıkmasının önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

“ÇEVRESEL OLARAK YÜKLENMİŞ ÇOK FAZLA ROL DE ANNELİK OLARAK KABUL EDİLİYOR”

36 yıldır doğum hekimliği ve kadın hastalıkları yaptığını ve binlerce anne ile temas ettiğini ifade eden Biri, “Biyolojik süreçler gerçekten anne için çok önemli ve zor süreçler. Yani kadının bir bebeği doğurmaya karar vermesi, taşıması, emzirmesi, bakması, büyütmesi gibi uzunca bir hikâyede önemli bir yükü altına giriyor kadın. Ama bir de çevresel olarak yüklenen çok fazla rol de annelik olarak kabul biliniyor. Örneğin ev temizliğinden alışveriş yapmaya kadar bunların gerçekten ne kadarı anneliğin içerisindedir? Bunların ne kadarında olmalıdır? Kadın burada hangi pozisyondadır? Aslında bunları biraz gözden geçireceğimizi ifade edebilirim. Ben tabi bütün toplantıları bilmesem de sanıyorum ki annelik adına, anneliğin enine boyuna konuşulduğu, anneliğe yüklenen kültürel ve sosyal rollerin tartışıldığı ve kadının bu roller sırasındaki desteklerinin neler olması gerektiğini de belki ortaya koyması gereken bir toplantı olacak bu” ifadelerini kullandı.