ANKESOB’DAN MESLEKİ EĞİTİME DESTEK

Bu haber 25 Eylül 2021 saat 10:53 'de eklendi.

ANKESOB Mesleki Eğitim Danışmanlığı Birimi (BMEDB) Toplantısı, ANKESOB Eğitimden Sorumlu Başkan Vekili Muhittin Köksal’ın başkanlığında, ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen’in koordinasyonunda, akademisyenler ve mesleki teknik anadolu liseleri ile mesleki eğitim merkezlerinin müdür ve öğretmenleri ve STK temsilcilerinden oluşan BMEDB üyelerinin katılımıyla, Kovid-19 pandemisi tedbirlerine riayet edilerek gerçekleştirildi.

KÖKSAL: SANATI VE MESLEKİ EĞİTİMİ DESTEKLEMELİYİZ

ANKESOB Toplantı Salonu’nda düzenlenen ANKESOB Mesleki Eğitim Danışmanlığı Birimi (BMEDB) Toplantısında konuşma gerçekleştiren ANKESOB Eğitimden Sorumlu Başkan Vekili Muhittin Köksal sanatın desteklenmesini, mesleki eğitime destek verilmesi gerektiğini vurguladı. Köksal: “Bizler sanatı kaybedersek, mesleki eğitime değer vermezsek, herkesi üniversite mezunu olarak sokakta boş gezdirir, bu gençliğimizi kaybedersek, kaybettiğimiz değerleri hangi güçle yerine koyacağız. Diplomalı işsizler kervanına her yıl yüz binlerce gencimiz eklenmektedir. Yıllardır süregelen diploma enflasyonuna, son yıllarda sertifika, belge enflasyonu da eklenmeye başladı. Diplomalı işsizlerin yarattığı tıkanıklığı ortadan kaldırmak ve mesleki eğitim yolu ile aranan eleman işgücünü artırmak için yeni stratejiler, açılımlar geliştirmeliyiz. Onun için mesleki eğitimi önemsemeliyiz. Mesleki eğitim merkezleri eğitim işlevini yitirmemeli, mesleki eğitim merkezlerini belge, sertifika veren kurumlara dönüştürmemeliyiz. Mesleki eğitim merkezlerinde yılda 6 dönem yapılan kalfalık/ustalık sınav sistemini gözden geçirmeliyiz. Bu okullar belge veren okullar mı? Yoksa adı üstünde eğitim veren okullar mı? Bizim birinci önceliğimiz her zaman eğitim olmalıdır, bu eğitim de meslek eğitimiyse her zaman uygulamalı olmalıdır. Kısaca özetlemem gerekirse; iyi ve kaliteli bir mesleki eğitim olmadan, verimli ve yüksek katma değer yaratan bir ekonomi oluşturamazsınız” dedi.

TOPLANTIDA DİJİTAL EKONOMİ PROJESİ ANLATILDI

ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen ANKESOB’un yürütmekte olduğu ‘Dijital Ekonomi’ projesinin son durumu hakkında bilgiler paylaştı. Özen: “Ülkemizin bugünkü şartlarında daha fazla diploma demek, daha çok diplomalı işsiz demektir. Okulu bitirince, diplomayı alınca her şey bitmiyor, aslında her şey yeni başlıyor. Bu tür toplantılarda her zaman mesleki eğitimi değerlendiriyoruz, çıraklık eğitimini tartışıyoruz. Esnaf ve Sanatkârlarımızın geleceği olan nitelikli işgücünü nasıl yetiştirirsek, geleceği kazanmış, geleceği öngörmüş oluruz, esnaf ve sanatkâr işyerlerinin rekabet gücüne nasıl katkı veririz, onu değerlendiriyoruz” dedi. Birlik Meslek Eğitimi Danışmanlık Birimi Üyeleri gündem maddeleri çerçevesindeki görüş ve önerileri değerlendirilerek, yeni dönemde yapılması gerekli çalışmalar karar altına alındı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.