ANKESOB, MEDB TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bu haber 25 Haziran 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Esnaf ve sanatkarlar ile yanlarında çalışan çırak, kalfa, usta ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilerin mesleki eğitimlerini değerlendirmek ve geliştirmek için faaliyet gösteren ANKESOB Mesleki Eğitim Danışmanlığı Birimi (MEDB) Toplantısı, birim üyelerinin katılımıyla ANKESOB Başkan Vekilleri Hüseyin Ar ve Muhittin Köksal’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

AR: MESLEKİ TEKNİK EĞİTİMİN KALİTESİNİN ARTTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Mesleki teknik eğitimin kalitesinin arttırılmasını hedeflediklerini aktaran ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, “Mesleki teknik eğitim; toplumsal hayatın içinde ihtiyaç duyulan her alanda ve meslekte kalifiye teknik elemanlar yetiştirilmesi için gerekli bilgi ve becerilerin verildiği bir eğitimdir. Bir ülkedeki ekonomik gelişmenin temelini oluşturan ve iş gücü piyasasının ihtiyacı olan yeterli sayıda nitelikli eleman yetiştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Ancak daha da önemlisi iş gücü piyasanın ihtiyacı olan niteliğe sahip elemanların yetiştirilmesidir. Günümüz teknoloji devri. Teknolojiyi sadece kullanan değil, tasarlayan, üreten ve dünyaya pazarlayan olmalıyız. Bu anlamda teknolojiyi kullanabilen ve üreten insan gücünün yetiştirilmesi günümüzde artık zorunluluk haline gelmiştir. Bir diğer önemli husus ise, eğitime ayrılan kaynakları daha verimli ve etkin kullanmak için temel dayanak noktası eğitim sisteminin tüm süreçlerinin kaliteye dayalı hale getirilmesidir. Ülkemizin nitelikli insan gücü ihtiyacı düşünüldüğünde mesleki teknik eğitimin kalitesinin artırılmasına yönelik strateji ve politikalar önem kazanmaktadır. ANKESOB, ülkemizin sosyal ve ekonomik gelişmişlik düzeylerini belirleyen faktörlerin başında mesleki ve teknik eğitimin geldiğine inanmış kadro yapısı ile bu konuda imkanları çerçevesinde birlik başkanımız Mehmet Yiğiner’in başkanlığında gayret ve çabalarını sürdürmektedir. Bunun en güzel örneği Birlik Mesleki Eğitim Danışmanlığı Birimimizin çalışmalarıdır.” dedi.

KÖKSAL: EĞİTİM YAŞAM BOYU SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMALIDIR

ANKESOB Başkan Vekili Muhittin Köksal da konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Konuşmama başlamadan önce Birlik Mesleki Eğitim Danışmanlığı Birimimizin değerli üyelerine hoş geldiniz diyorum. Birlik başkanımız Mehmet Yiğiner’in selamlarını iletiyorum. Gerçekten bu kadar güzel, güzide bir gruba hitap etmekten de mutluluk duyuyorum. Yaşadığımız bir pandemi süreci var, maalesef bu süreçten en olumsuz etkilenen kesim olarak da esnaf ve sanatkarlarımız en önde gelmektedir. Esnaf ve Sanatkarlarımız bu süreçte dükkânlarını açık tutabilmek için her türlü maddi ve manevi fedakârlığı yapmış olup, yapmaya devam etmektedir. Temsil ettiğim esnaf ve sanatkârlarımızın yaşamlarını idame ettirebilmeleri noktasında ne yapsak, yeterli olmayacaktır. Bu nedenle esnaf ve sanatkarlarımızın yaşatılması, işlerini gelecekte de devam ettirebilmesi noktasında birimimize çok önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Yapısı ile ülkemizde örnek olarak gösterilebilecek şahsiyetlerden oluşmuş değerli arkadaşlarımızın, esnaf ve sanatkârımızın geleceğine yönelik önemli iş ve örnek projelere imza atacaklarına tüm kalbimle inanıyor, bu çalışmalara ANKESOB olarak her türlü desteği vereceğimizi de belirtmek istiyorum. Son söz olarak; eğitimi yaşamdan, toplumdan, ekonomiden ayıramayız. Eğitim yaşam boyu sürdürülebilir olmalıdır. Esnaf ve sanatkarlarımız için yapılacak gelecek planlamaları da bu doğrultuda sürdürülebilir olacak şekilde, yaşam boyu günün şartlarına uygun planlanmalıdır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.