ANKESOB, AHİLİK HAFTASINI KUTLUYOR

Bu haber 16 Eylül 2021 saat 10:11 'de eklendi.

34. Ahilik Haftası, 13-19 Eylül tarihleri arasında kutlanıyor. 34. Ahilik Haftası kutlamaları etkinliğinde ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner tarafından Ulus Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından Saygı Duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Sabah gerçekleştirilen programın devamında Ankara İli Yılın Çırağı, Kalfası ve Ahisi’ne plaket/sertifika takdimleri yapıldı. Ayrıca dün Ankara Valisi Vasip Şahin ziyaret edildi. Programlarda Ankara Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (ANKESOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar’da yer aldı.

YİĞİNER: AHİLİK DEMEK TİCARETTE AHLAK DEMEK

Saygı Duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ulus Atatürk Anıtı önünde bir açıklama yapan ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, Ahilik geleneğinin ahlaki ve sosyal, ekonomik prensipleriyle yüzyıllar öncesinden günümüz esnaf ve sanatkarlarına ışık tutmaya devam ettiğini belirterek, “Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve onun ilkelerini yaşatmak amacıyla her yıl düzenlenen Ahilik Haftası’nı bu yıl da 13-19 Eylül tarihleri arasında pandemi tedbirlerine uygun bir şekilde kutluyoruz. Ahilik, esnaf ve sanatkarların, çalışanların hem sanatlarında ustalaşmasını hem de ahlaki prensiplere göre çalışmalarını hedefleyen bir sistemdir. Ahilik, haksız kazancı engellemek, ticarette kaliteyi, doğruluğu arttırmak için iş ahlakı anlamında günümüzde de biz esnaf ve sanatkarlara rehber olmaya devam etmektedir. Toplumun belkemiği, ekonominin temel direği esnaf ve sanatkarlar olarak öncelikli amacımız; Ahilik ilkeleri ışığında, kaliteli mal ve hizmet üreten, kendini yenileyip geliştiren, yaratıcı, esnaf ve sanatkarlar olarak topluma hizmet etmektir. Esnaf ve sanatkarlar olarak Ahilik geleneğine sahip çıkmaya ve gelecek kuşaklara aktarmaya devam edeceğiz. 34. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Ahiliğin kurucusu Ahi Evran-ı Veli’yi rahmet ve minnetle yad ediyor, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin, dayanışmanın, ticarette ahlakın, birlikte uyum ve ahenk içinde yaşamak gibi toplumsal sosyo-ekonomik değerlerin sembolü Ahilik geleneğimizi bugün de yaşatan ve gelecek nesillere aktaracak olan esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyorum.” dedi.

VALİ ŞAHİN ZİYARET EDİLDİ

ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, beraberinde ANKESOB yöneticilerinden oluşan heyetle birlikte 34. Ahilik Haftası Kutlamaları çerçevesinde Ankara Valisi Vasip Şahin’i makamında ziyaret etti. Ziyarette ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, esnaf ve sanatkarlara vermiş oldukları destekten dolayı Ankara Valisi Vasip Şahin’e teşekkür ederek, çiçek takdim etti. Yiğiner, Vali Şahin’e 34. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler hakkında bilgi verdi. ANKESOB Başkanı Yiğiner ve beraberindeki heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Ankara Valisi Vasip Şahin, Ahilik Haftası’nın verimli geçmesi temennisi ile Ahilik kültürünün gelecek nesillere aktarılmasının önemine vurgu yaptı. Vali Şahin, “Öncelikle Ahilik Haftanız kutlu olsun. Hepiniz hoş geldiniz. Ekonominin temel taşı esnaf ve sanatkarlarımız, devletine yük olmadan kendisinin geçimini sağlamasının yanı sıra istihdam yaratır, vergisini verir, üretimde ve ticarette ülkemize değer katar. Ahiliğin zengin değerlerini hem günümüze uyarlayarak yaşatmalıyız hem de gelecek kuşaklara aktarmalıyız. Ben de esnaf aileden gelen biri olarak ülkemize katma değer katan tüm esnaf ve sanatkarlarımıza teşekkür ediyor, hayırlı ve bereketli bol kazançlar diliyorum. 34. Ahilik Haftası tüm esnaf ve sanatkarlarımıza hayırlara vesile olsun.” dedi. Ziyaretin devamında esnaf ve sanatkarları ilgilendiren konular üzerine yapılan karşılıklı değerlendirmelerin ardından ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, Ankara Valisi Vasip Şahin’e, gösterdiği yakın ilgi ve alaka için memnuniyetini dile getirerek, teşekkür etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.