Bu yıl yaz mevsimi, yüksek sıcaklıklarla muhteşem bir başlangıç yaptı. Meteorolojik tahminlere göre, bu hafta zorlu bir dönem bizi bekliyor. Ancak, hafta sonuna doğru sıcaklık değerlerinin normale dönmesi bekleniyor. Ankara'da ise mevsim normallerinin üzerinde 8-9 derecenin üzerine çıkacağı tahmine ediliyor. 

AFRİKA SICAĞI TÜRKİYE'Yİ ETKİSİ ALTINA ALACAK

Afrika üzerinden gelen yeni bir sıcak hava dalgası, Türkiye'yi etkisi altına alacak. Hafta boyunca ülkenin büyük bir bölümünde etkili olması beklenen bu yeni dalganın etkileri öngörülüyor. İstanbul Aydın Üniversitesi'nden Dr. Güven Özdemir, bu yıl yaz sıcaklarının beklenmedik bir şekilde arttığına dikkat çekiyor ve küresel ısınmanın tek etken olmadığı görüşünde.

"TÜRKİYE SIRT DEDİĞİMİZ YAPININ İÇİNE GİRECEK"

Geçen haftadan itibaren etkili olan yağışlı havanın Doğu Anadolu Bölgesi'nde görüldükten sonra ülkeyi terk edeceğini ve sıcak havanın yerini alacağını belirten Şahbaz, "Yurdumuz bugünden itibaren sırt dediğimiz yapının etkisine girecek. Bu nedenle önümüzdeki hafta sonuna kadar az bulutlu, açık ve sıcak bir havaya sahip olacağız" şeklinde konuştu.

Sıcaklıkların Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini ifade eden Şahbaz, "Hızlı bir artışla Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde sıcaklıkların mevsim normallerinin 8 ila 12 derece üzerine çıkmasını bekliyoruz. Diğer bölgelerde ise sıcaklıklar mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerine çıkacak ve hafta sonuna kadar bu şekilde devam etmesini bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

Ankara'da fırtına sonucu bir aracın üzerine ağaç devrildi Ankara'da fırtına sonucu bir aracın üzerine ağaç devrildi

Kaynak: TRT HABER