Ankara'nın Çamlıdere ilçesinde Karadeniz'i andıran Benli Yaylası vatandaşlar kendilerini adeta Karadeniz'deki yaylalarda hissediyor.  Bu ilçede yer alan Benli yaylası doğal güzellikleriyle ünlü bir yayladır.Çamlıdere ilçesinin doğusunda yer alan Benli Yaylası ilçeye 40 kilometre mesafededir. İlçenin en yüksek noktası olan Köroğlu Dağları'nın yok ettiği 2 bin 39 metrelik Mahya Tepesi'nin yamaçlarına kurulu. Yaylanın çevresi zengin çam ormanlarıyla, toprakları ise otlaklarla kaplıdır. Bu geniş çayır üzerinde genellikle yaz aylarında kuruyan göletler bulunur. Söz konusu çayır ve göletlerin yemyeşil otları hayvan sürüleri için zengin kaynaklar sağlıyor.

Benli Yaylasına ulaşım nasıl sağlanıyor?

Yollara asfalt atılmasıyla birlikte yoğun nüfuslu olan yayla, yeni evlerin yapılmasıyla geleneksel doku zarar gördü. Yine de dağlardaki eski ahşap evler göze çarpıyor. Benli yaylasına ulaşım Çamlıdere – Doğanlar – Özmuş yolu üzerinden sağlanmaktadır.

Çamlıdere'ye müjde: EGO seferleri başlıyor! Çamlıdere'ye müjde: EGO seferleri başlıyor!

Benli Yaylasında ne yapılır?

Yüksek rakım turizmi, trekking ve çadır kampına uygun olan Benli yaylasında yaz aylarında bakkal bulunmaktadır. Zirvesinde bir ürün bulunan Mahya Tepesi bölgeye hakim bir kule olması nedeniyle önem taşıyor. Orman yolunu kullanarak en yüksek noktaya ulaşan yürüyüşçüleri muhteşem bir manzara ödülü bekliyor. Beypazarı İlçesi sınırları içindeki Benli Yaylası'ndan Eğriova Göleti Tabiat Parkı'na kadar orman içinden 11 kilometrelik yürüyüş yapılabiliyor.

HABER: ÖMER YILDIZCI