9-2

Ankara’nın kültürel mirasının en önemli yapılarından biri olan Anadolu Medeniyetler Müzesi, 1921 yılında temelleri atılan ve şehrin ilk müzesi olarak önemli bir kültür hazinesi. Müze, Ankara Ulus'ta Atpazarı olarak bilinen semtte, Ankara Kalesi’nin dış duvarının güneydoğu kıyısında yer alan iki Osmanlı yapısı Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’dan oluşmaktadır. 

Veysel Tiryaki'den çarpıcı açıklama: "Fetret dönemine yeni bir sayfa açıyoruz" Veysel Tiryaki'den çarpıcı açıklama: "Fetret dönemine yeni bir sayfa açıyoruz"

8-2

Anadolu Medeniyetler Müzesi'nin kurulma fikri, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, merkezde bir Eti Müzesi oluşturma arzusuyla başladı. Bu vizyon doğrultusunda, ülkenin dört bir yanından Hitit eserleri toplanmaya başlandı ve bu eserler, Ankara Kalesi’nin Akkale Burcu, Augustus Mabedi ile Roma Hamamı gibi tarihi mekanların müzeye dönüştürülmesiyle sergilenmeye başladı. 

7-9

Akkale’nin sınırlı alanı yetmeyince, Ankara Kalesi yakınlarındaki atıl durumdaki Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’ın restorasyonuna başlandı. 1938 yılında başlayan bu restorasyon çalışmaları, 1968 yılında tamamlandı. Restorasyon sürecinde, 1943 yılında onarımı biten bedestenin orta mekanı ziyarete açılarak halkın ilgisine sunuldu. 

5-17

Paleolitik Çağ’dan itibaren Anadolu topraklarının özgün eserlerine ev sahipliği yapan Anadolu Medeniyetler Müzesi, Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Han gibi Osmanlı dönemi yapılarının içinde bulundurarak ve 2014 yılında yeniden restore edilerek modern imkanlarla donatıldı. Müze, sanal turlar, canlandırmalar ve Göbeklitepe’deki T biçimli dikme replikaları gibi birçok yenilikle ziyaretçilerine tarihi bir yolculuk yapma fırsatı sunuyor. 

4-21

1997 yılında “Avrupa’da Yılın Müzesi” seçilerek uluslararası alanda büyük bir prestij kazanan Anadolu Medeniyetler Müzesi, kendine özgü koleksiyonlarıyla dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alıyor. Müze, eserlerini kronolojik olarak ayrılmış bölümlerde sergilemektedir. Üst salonda Paleolitik Çağ, Kalkolitik Çağ, Eski Tunç Çağı, Asur Ticaret Kolonileri Çağı, Eski Hitit ve Hitit İmparatorluk Çağı, Frig Krallığı, Geç Hitit Krallığı, Urartu Krallığı gibi dönemlere ait eserler yer alırken, alt salonda Çağlar Boyu Ankara ve Klasik Devirler bölümleri bulunmaktadır. 

6-15

BAKANLIK AÇIKLADI: EN ÇOK ZİYARETÇİ ALAN MÜZELERDEN BİRİ 

Ankara’nın en eski ve ilk müzesi olan Anadolu Medeniyetler Müzesi, başkentlilerin yanı sıra il dışından ve yurt dışından gelen turistlerin de yoğun ilgisini çekmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre, 2023 yılında 399 bin 815 ziyaretçi ile en çok ziyaret edilen müzeler arasında yerini aldı. 

Anadolu Medeniyetler Müzesi, her yıl artan ziyaretçi sayısıyla Ankara’nın kültürel turizmine büyük katkı sağlıyor. Yerli ve yabancı turistler, müzenin zengin koleksiyonları ve tarihi atmosferiyle adeta zamanda yolculuğa çıkıyorlar. Başkent Ankara’nın kültürel mirasının korunmasında ve tanıtılmasında önemli bir rol oynayan Anadolu Medeniyetler Müzesi, gelecek nesillere aktarılan bir hazine olmaya devam ediyor. 

Muhabir: SEMA TÜRKEL