TÜVTÜRK’ün destekçisi olduğu ve bu yıl 2’incisi düzenlenen ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi'nin Ankara-Sivas etabı Gordion Antik Kenti'nde gerçekleştirilen törenle start aldı.

T.C. Dışişleri Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı himayelerinde ve Polatlı Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen uluslararası ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi'nin Ankara-Sivas etabı Polatlı'da bulunan Gordion Antik Kenti'nden start aldı. Törene, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, İl Kültür Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, 16 ülkenin Ankara büyükelçileri ve birçok ülkeden müsteşar katıldı.

Ankara'nın en eski tümülüsünün bulunduğu Gordion'da start verildi (4)

Daha önce "Doğu-Batı İpek Yolu Rallisi" olan ve sonrasında "Tuna'dan Orhun'a İpek Yolu Rallisi" olarak değiştirilen ralli İstanbul, Ankara, Sivas, Ordu, Artvin, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan'dan geçerek Kırgızistan'da sona erecek.

Ankara'nın en eski tümülüsünün bulunduğu Gordion'da start verildi

Yıldız:" Ralli startının Gordion'da verilmesi bu mirasın ne kadar değerli olduğunu gösteriyor"

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ile birlikte rallinin Ankara etabının startını veren Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız; "Gordion Antik Kenti'mizin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmesi için çalışmalarımızı sürdüyoruz. Bu etkinliğin Ankara ayağının Gordion'da olması da bu mirasın ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. 'Tuna'dan Orhun'a İpek Yolu Rallisi'nin bu seneki başlangıcı Sofya'da yapıldı. Ralli, Kırgızistan'ın Pamir şehrinde son bulacak. Umarım seneye Çin ve Rusya'daki geçiş sorunları halledilirse ralli adına uygun bir şekilde Moğolistan'ın Orhun kentinde son bulacak. Tarihi İpek Yolu tüm Dünya'da bilinen bir yol. Bu ralliyle birlikte tarihi İpek Yolu'nun da değeri bir kez daha öne çıkmış oluyor. Buradan bu programa izin ve tüm ülkelere teşekkür ederiz." Dedi.

Ankara'nın en eski tümülüsünün bulunduğu Gordion'da start verildi (6)

Yıldızkaya: "Ralli'nin Gordion'da yapılması önemli bir mesaj içeriyor"

Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) ile Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği ortaklığında düzenlenen Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Ankara-Sivas etabıyla ilgili konuşan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ise; "Yerel yönetim olarak Gordion Antik Kenti'miz UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girebilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bu programın burada yapılması aslında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için önemli bir mesaj içeriyor. 'Tuna'dan Orhun'a İpek Yolu Rallisi'nin Gordion'da yapılması da UNESCO Dünya Mirası aday listesinde olan Gordion Antik Kenti için önemli bir etkinlik oldu. Belediye olarak bizlerde bu etkinliğe ev sahipliği yapıp misafirlerimizi iyi bir şekilde ağırladık. Katılan herkese teşekkürlerimi sunuyorum." Diye konuştu.

Ankara'nın en eski tümülüsünün bulunduğu Gordion'da start verildi (5)

Ali Yerlikaya, Ankara esnafını ziyaret etti Ali Yerlikaya, Ankara esnafını ziyaret etti

Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, doğal ve turistik güzelliklerinin reklamının hedeflendiği ve Ankara-Sivas etabının Gordion'da start verildiği ralli, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi hedefleyen Gordion için de önemli katkı sunmuş oldu.

Ankara'nın en eski tümülüsünün bulunduğu Gordion'da start verildi (3)

HABER:ARDA ÖZDEN