Yeşil bitki örtüsü ve berrak suyuyla dikkat çeken Zir Vadisi, mercan kayalardan oluşan doğal güzellikleriyle öne çıkıyor. Dağcılık, kampçılık ve fotoğrafçılık gibi aktiviteler için de ideal bir ortam sunan vadi, ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatıyor.

Ankaralıların Yeni Uğrak Noktası ‘’Zir Vadisi’’ 2

1930'lara kadar yerleşim yeri olarak kullanılan vadi, zamanla doğal olaylar sebebiyle mesire yeri olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Zir Vadisi'nin zengin tarihi dokusu, mimari kalıntılar ve Müslüman ile Hıristiyan mezarlıklarıyla adeta bir açık hava müzesini andırıyor. Taş işçiliğinin nadide örneklerini barındıran mezar taşları, geçmişin izlerini günümüze taşıyor. Köy evlerinin yerini ise şimdi Ankara Armudu'nun yetiştirildiği bahçeler almış durumda.

Ankaralıların Yeni Uğrak Noktası ‘’Zir Vadisi’’ 3

Sebze meyve halinde maydanoz kasasından çıkan hayvan herkesi şaşırttı Sebze meyve halinde maydanoz kasasından çıkan hayvan herkesi şaşırttı

Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan Zir Vadisi'nde tarih boyunca pek çok medeniyetin izlerine rastlanırken, İpek Yolu'nun geçtiği önemli noktalardan biri olarak biliniyor. Doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleriyle Zir Vadisi, Ankara'nın mutlaka keşfedilmesi gereken nadir yerlerinden biridir.

İHA