Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, geçtiğimiz yıl toplu taşıma araçlarında yeni Elektronik Ücret Toplama Sistemi’ne (EÜTS) geçileceğini duyurmuştu.

Belediye tarafından açılan ihaleyi Asis Elektronik firması kazandı, e-Kent firması ise ihaleye bile girmedi.

EGO Genel Müdürlüğü toplu taşıma araçlarındaki validatör (kart okuma) sistemini yenilemeye başladı. Yenileme işleminin 20 Haziran 2024 tarihine kadar tamamlanması öngörülüyordu.

İHALE İPTAL EDİLDİ

Ancak eski yüklenici olan e-Kent firması, 26 Ekim 2023 tarihinde kapalı teklif usulü ile gerçekleştirilen ‘Başkent Kart Ekosistemi Kapsamının Genişletilerek Gelir Paylaşımı Karşılığı İşletilmesi İşi’ ihalesine mahkemeye taşındı. Mahkeme, ‘4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında yapılması gerektiği, elektronik ücret toplama sistemi geçiş süreci iş ve işlemleri gereği gibi araştırılmadan ihale kararı alındığı, ihalede açıklık ve rekabetin sağlanmadığı, ihale kapsamındaki maktu ödemenin Amerikan doları cinsinden belirlenmesinin mevzuata aykırı olduğuna’ karar verdi.

Yeni yüklenici firma Asis Elektronik mahkemenin kararına itiraz etti ve ancak iptal talebi reddedildi. Ankara 25. İdare Mahkemesi Mahkeme davacı tarafı haklı buldu ve belirtilen ihaleyi iptal etti. Ankara'da bazı metro istasyonlarında kullanılmaya başlanan yeni validatör sistemi iptal edilmiş oldu.

Ego Yeni Validator

ANKARALILAR ŞİKAYETÇİ

Ancak Ankara'da yaşayan vatandaşlar, Ankarakart kullanımında sorunlarla karşılaşmaya başladı. Bazı validatörlerde kartların okunmaması ve aktarma işlemlerinin yapılamaması gibi problemler, vatandaşların günlük hayatlarını olumsuz etkiliyor.

Ancak son zamanlarda yaşanan teknik aksaklıklar nedeniyle birçok vatandaş, bekleme sürelerinin artması ve seyahat planlarının aksaması gibi sıkıntılarla karşı karşıya kalıyor.

“HERHANGİ BİR HAK KAYBI OLUŞMAYACAKTIR”

EGO Genel Müdürlüğü, yaşanan problemlerle ilgili bir açıklama yaptı ve vatandaşların hak kaybı yaşamayacaklarını belirtti.

Mamak’ta düzenlenen 19 Mayıs Dart Turnuvası'nda öğrencilerden büyük başarı Mamak’ta düzenlenen 19 Mayıs Dart Turnuvası'nda öğrencilerden büyük başarı

EGO’dan yapılan açıklama şu şekilde:

“Değerli Vatandaşlarımız,

Elektronik Ücret Toplama Sistemi (EÜTS) şu anda hızlı bir şekilde yenilenme aşamasındadır. Mobil uygulamalarımız ile entegrasyon süreci test aşamasında olup çok kısa bir süre içerisinde stabil çalışma şekline dönecektir.

Son günlerde yaşanan Ankarakartların bazı validatörlerde okunmaması, aktarma işlemlerinin yapılamaması gibi problemler, eski yüklenici firma E-KENT'in kurumumuzla yaptığı sözleşme maddelerini yerine getirmemesi ve gerekli kontrolleri yapmamasından kaynaklanmaktadır.

Bu süreçte herhangi bir hak kaybı oluşmayacaktır.

Vatandaş memnuniyetini en üst düzeyde tutma amacımız doğrultusunda, bu tür teknik sorunların giderilmesi için yoğun bir çalışma yürütülmektedir. Yaşanan sorunlara istinaden taleplerinizi EGO CEP’TE Mobil Uygulamasında yer alan “Sorun Bildir” butonu veya https://baskent153.ankara.bel.tr/Basvuru/14 web adresinden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Sabrınız ve anlayışınız için teşekkür eder, oluşabilecek herhangi bir rahatsızlık için özür dileriz.

Saygılarımızla,

EGO Genel Müdürlüğü”