Meteoroloji kaynaklarından yapılan açıklamaya göre, Ankara'da bugün ve yarın için sıcaklık rekorları bekleniyor. Ankara’da haziran ayının en sıcak günlerine şahit olunacağı tahmin ediliyor. Meteoroloji kaynakları tarafından yapılan paylaşımda vatandaşların güneşten korunmaları konusunda dikkatli olmaları gerektiği vurgulandı. 

Ankaralılar Dikkat! Bugün Ve Yarın Sıcaklık Rekoru Kırılacak!  (1)

Poyraz esintileriyle serinleyen Türkiye, şimdi sıcak hava dalgasının etkisi altına giriyor. Uzmanlar Ankara'da yaşayan vatandaşlara, sıcaklıkların aşırı artacağı belirtilerek, özellikle gün ortasında dışarı çıkmaktan kaçınılması ve bol su tüketilmesini önerdi. 

Hava Forum’un X hesabı üzerinden yaptığı paylaşıma göre, Ankara’da Haziran ayı için sıcaklık rekoru kırılacak. Afrika ve Basra Arabistan'dan gelen sıcak hava akımları sebebiyle pazartesi veya salı günü sıcaklıkların 37-38 dereceye ulaşması bekleniyor. Bu da tüm zamanların Ankara Haziran rekorunun kırılabileceği anlamına geliyor. 

Hava Forum’un paylaştığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:  

Başkan Tiryaki işçilerle aynı sofrada buluştu Başkan Tiryaki işçilerle aynı sofrada buluştu

"Başkent Ankaralılar sizlere kötü bir haberimiz var. Afrika ve Basra Arabistan baskısı sebebiyle pazartesi veya salı günü 37-38 derece ile tüm zamanların Ankara Haziran rekoru kırılabilir. Tatil dönüşü işe başlayacak olanları zor bir başlangıç bekliyor.” 

Meteoroloji yetkilileri, yüksek sıcaklıkların sağlık sorunlarına yol açabileceğine dikkat çekerek, özellikle çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalığı olan bireylerin daha dikkatli olmalarını önerdi. Güneş çarpması riskine karşı vatandaşların önlem alması gerektiği, şapka, güneş gözlüğü kullanılması ve bol sıvı tüketilmesi tavsiye edildi. 

Kaynak: ENSONHABER