Erzincan ve Tunceli arasında, Munzur Dağları'nın eteklerinde yer alan ve yaklaşık 3 bin metre rakıma sahip olan Merg Yaylası, bu günlerde hem yerli hem de yabancı doğaseverlere ev sahipliği yapıyor. Bin bir çeşit çiçek ve endemik bitki örtüsüyle bezeli yayla, aynı zamanda koruma altında olan çengel boynuzlu dağ keçileri, yaban keçileri, boz ayı, vaşak, ur kekliği, kurt, tilki ve kınalı keklik gibi zengin bir hayvan popülasyonuna sahip.

Doğaseverler için eşsiz bir doğa ve kamp alanı sunan Merg Yaylası, terörden arındırılarak huzur ve güvenin sağlandığı Erzincan ve Tunceli'nin ortasında, 3 bin 300 rakımlı Munzur Dağları ile saklı bir cennete dönüşmüş durumda. Zirvesinde kar, yaylalarında rengarenk çiçekler ve şırıl şırıl akan derelerle dört mevsimin bir arada yaşandığı Munzur Dağları, doğa yürüyüşü (trekking) yapan yerli turistleri, fotoğraf sanatçılarını ve doğa tutkunlarını adeta cezbediyor.

Ankara'dan Erzincan'a Uzanan Doğa Macerası Merg Yaylası'nı İsviçre Alplerine Benzettiler (2)

Sosyal medyada Merg Yaylası ve Yeşil Göl'ü ilk kez keşfedenler, yaylanın çiçeklenme döneminde, karların arasından ve derelerden geçerek yaklaşık 10 saat süren zorlu bir parkurda doğanın keyfini çıkardılar. Kampçıların uğrak noktalarından biri haline gelen Merg Yaylası ve buzul gölü olan Yeşil Göl, her geçen gün doğaseverlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Kilosu Tam 4000 TL: Bunu Eken Çiftçi Zengin Oluyor Kilosu Tam 4000 TL: Bunu Eken Çiftçi Zengin Oluyor

BURASI GERÇEKTEN GÖRÜLMEYE DEĞER

Ankara'da ikamet eden ve Merg Yaylasını sosyal medyadan görerek bölgeye gelen Ali Aksakal ve İsmail Ulker İHA muhabirine yaptıkları açıklamada, gördükleri manzaranın İsviçre Alpleri'nden farksız olduğunu belirterek, “Burası Erzincan bölgesinde, Munzur Dağlarında bulunan Merg Yaylası. Biz burayı çok merak ediyorduk. Sosyal medyadan fotoğraflarını gördük.

Burayı keşfetmeye Ankara'dan geldik. Burası gerçekten görülmeye değer. Bu bölgeyi merak edenlerin mutlaka gelerek uğraması gereken bir nokta. Her şey çok doğal. Çiçekler rengarenk. Yeşilliği, dağı, suyu her şeyi mis gibi, tertemiz. Biz buraya bayıldık. Burası İsviçre Alpleri'nden farksız. Doğaya zarar vermeden sadece ayak izimizi bırakarak, orta seviye bir yürüyüşün ardından ulaşabilirsiniz” ifadelerini kullandılar. 

Kaynak: İHA