Ankara’da vaka sayısı düşüyor!

Bu haber 02 Ekim 2020 saat 8:20 'de eklendi.

Uzun süredir büyük bir mücadele içerisinde olduğumuz Covid-19 salgınında normalleşme sürecinin ardından vaka sayılarında yaşanan artış ile birlikte yetkililer tarafından bölgesel ek önlemler ve tedbirler alınarak uygulanmaya başlanmış ve uygulanan bu tedbirler düzenli olarak valilikler, kaymakamlıklar ve kollu kuvvetleri tarafından denetimleri gerçekleştirerek sahada inlenmeye devam ediyor. Özellikle Ankara’da artan koronavirüs vakalarının yanı sıra ilçemiz Polatlı’da da pandemi sürecinin seyrinin değiştiği ve vaka sayılarında ciddi bir artış olduğu Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya tarafından dile getirilmişti. Alınan sıkı tedbirler neticesinde vaka sayılarında bir azalma gözlendiği Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından, Bilim Kurulu toplantısı sonrasında gerçekleştirdiği basın toplantısında dile getirildi.

ANKARA’DA VAKALARDA DÜŞÜŞ VAR

Bilim kurulu toplantısı sonrasında kameralar karşısına geçerek koronavirüs salgının seyrini değerlendiren Koca konuşmalarında şunları dile getirdi. Koca, “Ankara’daki hasta sayısı iki haftada yarı yarıya azaldı. Aldığımız tedbirlerle son 10 gün içinde günlük hasta sayısı yüzde 60’a yakın azaldı” dedi. Bakan Koca’nın paylaştığı verilere göre Ankara’da vaka sayısı yüzde 24,8 düştü, Servis yatak doluluk oranı yüzde 50,1, Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 76,5, Ventilatör doluluk oranı yüzde 25,8

KOCA: BİRÇOK YERDE YAKLAŞIK YARI YARIYA BİR DÜŞÜŞ SAĞLADIK

Koca, “Herkes biliyor ki virüsün son tırmanışından sonra birçok yerde yaklaşık yarı yarıya bir düşüş sağladık. Aşı için önümüzde 2-3 aylık zaman kaldığı da düşünülürse tünelin ucu ve ışık göründü. Bazıları bu tünelden, emek vermeden, sırf konuşarak başarılı çıkmak istiyor ve hazır alaca karanlıktayken yarın unutulacak bazı iddialar ileri sürüyor. Bu yolun emekçilerinin cevap hakkı vardır. Bu, tedbirlere uyan ve devletine net güven duyanların da hakkıdır. Onlar adına konuşacağım. Her şeyden önce kelimeleri yerli yerinde kullanmak gerekir. Salgınla birlikte hayatımıza giren bazı kelimeler oldu. Aşı konusunda katedilen yol, bu kelimelerde bazı değişikliklere yol açtı. Artık dalgalardan, piklerden değil, tedaviden, bağışıklıktan bahsediyoruz. Testten ve vakadan bahsederken, şimdi daha çok taşıyıcıdan, hastadan, ağır hastadan söz ediyoruz. Şunu bilmemiz gerekiyor. Her vaka hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var ve büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor. İz sürücüler olan filyasyon ekiplerimiz ağırlıkla bunları tespit ediyor. Bu kişilere asemptomatik pozitifler diyoruz. Bunların salgın açısından önemi, bulaştırıcı yani taşıyıcı olmalarıdır. Eğer tespit ve izole edilmezlerse, salgının büyümesine yol açarlar. Gerekli destekle izole edildiklerinde, bu kişilerin testi, ortalama 1 hafta sonra zaten negatif çıkmaktadır” dedi.

TEST SONUCU POZİTİF ÇIKANLARIN HER BİRİ BİR VAKADIR

Koca, “Salgının ilerlemiş aylarında, sayıca biriken ve salgınla mücadelede önem arz eden kişiler, hastalar bunlar arasından çıkmaktadır. Artış gösteren hasta sayısına karşı, öne çıkan konumuz, sağlık sisteminin gücünü korumasıdır. Her gün açıklanan ve üzerinde durduğumuz ‘Yeni Hasta Sayısı’ asıl dikkat konusu olmalıdır.O halde durumun özü şudur. Test sonucu pozitif çıkanların her biri bir vakadır. Bunların büyük kısmı belirti göstermeyen taşıyıcılardır. Kalan kısmı ise hastalık bulgusu olup tedavi altına alınan hastalardır. Bir kısmını evde, önemli bir kısmını da hastanede takip ve tedavi ediyoruz. Hastanede tedavi altına aldıklarımızı ayrıca yatan hasta olarak raporluyoruz” dedi. Haber/İLKNUR KILINÇ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.