ANKARA’DA ÜNİVERSİTE KONUŞULDU

Bu haber 31 Temmuz 2021 saat 9:29 'de eklendi.

KENT KONSEYİ’NDE ANKARA’DA ÜNİVERSİTE GÜNDEMDEYDİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın üniversite tercihi yapacak öğrencilere üniversite Ankara’da okunur çağrısı ardından Ankara’da ki 21 üniversite temsilcisi 6 teknokent temsilcisi akademisyen ve yöneticiler çevrim içi toplantıda bir araya geldi. Ankara Kent Konseyi’nde temsil edilen Ankara’daki 21 üniversite ve 6 teknokent temsilcisi akademisyen ve yöneticiler yaklaşan üniversite tercih dönemi, pandemi sonrasında eğitim/öğretim süreci, üniversiteler arası ve üniversite-yerel yönetimler-kent iş birliğini değerlendirdi. Kent Konseyi içinde üniversitelerin sahip olduğu öneme vurgu yapılan toplantıda, bir çalışma grubunun kurulmasına karar verildi.

BAŞKENT’TE YÜKSEKÖĞRETİMİN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

TOBB Üniversitesi Rektörü Yusuf Sarınay, Ankara Üniversitesi Genel Sekreteri Ömer Nadir Soylu, ODTÜ temsilcisi Prof. Dr. Ela Babalık, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi temsilcisi Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş, TED Üniversitesi temsilcisi Doç. Dr. Lale Özgenel, Bilkent Üniversitesi Genel Sekreteri Tuncay İbiş, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Ankara Kent Konseyi Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mete Yıldız, Atılım Üniversitesi Kurumsal Gelişim Direktörü Erhan Kumaş, OSTİM Teknik Üniversitesi temsilcisi Dr. Öğr. Üyesi Dilara Akçay, ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Serdar Alemdar, Gazi Teknopark temsilcisi Furkan Özcan ve OSTİM Eko Teknopark temsilcisi Dr. Derya Çağlar’ın ve Ankara Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin’in katıldığı toplantıda, Başkent’te yüksek öğretimin sorunları masaya yatırıldı.

EĞİTİM NOKTASINDA BİR ÇOK KONU DEĞERLENDİRDİ

Akademisyen ve yöneticiler toplantıda ağırlıklı olarak; tercih tanıtım günlerinde Ankara Üniversitelerinin iş birliği, eylül ayında yüz yüze eğitime geçilebilmesi için aşılamanın teşvik edilmesi, eğitim, araştırma, topluma hizmet, kampüs-kent etkileşimi, üniversite mezunlarının istihdamı, Ankara ile ilgili konularda üniversitelerin araştırma geliştirme çalışmalarının paylaşımı, açık veri, üniversitelerin kurumsal gelişimi konusundaki deneyim paylaşımı ile gelişen teknolojinin eğitime etkilerini de değerlendirdi.

“ÜNİVERSİTE KURUMSALLAŞMASI BAŞKENT’TE BAŞLADI”

Ankara Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin, Başkent’in kent kimliğinin oluşumunda Cumhuriyet tarihi boyunca üniversitelerin özel bir yeri olduğuna ifade ederek, “Cumhuriyet döneminde üniversite kurumsallaşması Başkent Ankara’dan başlayarak tüm Türkiye’ye yayıldı. Geçen yıllar içinde Ankara’daki devlet ve vakıf üniversitelerinin sayısı kentin gelişimine paralel olarak arttı ve 22’ye ulaşmıştı. Bugün Başkent;, 300 bin üniversite öğrencisi, 22 bin akademisyeni, dünya üniversite sıralamalarında üst sıralara girmiş üniversiteleriyle yüksek öğretimde cumhuriyetin en önemli değerlerini içinde barındırıyor. Gelişmiş kampüs ve araştırma altyapıları, yenilikçi ve yaratıcı araştırma kapasiteleri, eğitim-öğretimde öğrencilere sunulan imkanlar, topluma hizmet için yapılan katkılar ve uluslararası alanda iş birlikleriyle, Ankara Üniversiteleri Türk Yüksek Öğretim sistemi içinde Ankara’nın en önemli simge ve değerleridir.” dedi.

“ÜNİVERSİTE ANKARA’DA OKUNUR”

Şahin, “Ankara’daki yüksek öğretimin kalite standardının yüksek olması kentin gelişimi ile bir araya gelerek yüksek öğretim sürecinin öğrencilerin gelişimi için önemli bir fırsata dönüşmesinin yolunu açmaktadır. Başkent Ankara’da devletin merkezinin ve çok önemli kamu kurumlarının bulunması da bu süreci hızlandırmaktadır. Bu sebeple diyoruz ki ‘Üniversite Ankara’da okunur’. Bu sloganla Türk Yüksek Öğretiminin tüm birikimini, diğer kentlerimizdeki güzide üniversitelerimizi görmezden gelmiyoruz ama Başkent Ankara’nın yüksek öğretim alanında ve kentsel gelişme dinamizmi açılarından bir bütün olarak sunduğu potansiyele işaret etmek istiyoruz. Ankara’da kentsel birikime sahip çıkma ve aidiyet hislerinin, üniversiteler özelinde artmasını sağlamayı ve kent kimliğinin gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Kentsel sorunların üniversiteler desteğiyle bilimsel yaklaşımlarla ele alınması, kentsel kamusal mekanların da üniversitelerin ve öğrencilerin kullanımına uygun hale getirilmesi de sağlanabilir.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.