Ankara'da bir haftadır devam eden Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri, Ankara’nın dört bir yanından gelen lezzetleri Başkent Millet Bahçesi'nde bir araya getirdi. 21 Mayıs’ta başlayan ve 27 Mayıs’a kadar sürecek olan etkinlikler, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda, Ankara Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Altındağ Belediyesi ev sahipliğinde, Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) iş birliğiyle gerçekleşti.
Ankara’daki ilçe belediyeleri, Türk Mutfağı Haftası kapsamında açılan stantlarda, yöresel ve coğrafi işaretli ürünlerini tanıtma fırsatı buldu. Vatandaşlar, ilçe stantlarını gezerek adeta bir lezzet şöleni yaşadı.
KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ STANDI
Kızılcahamam Belediyesi Kadın Kooperatifi’nde üretilen el emeği ürünler, büyük ilgi gördü. Stantta bazlama, gözleme, erişte, doğal el yapımı sirke, tarhana ve kuşburnu kolonyası gibi coğrafi tescilli ürünler sunuldu. Ziyaretçiler, bu yöresel lezzetlerin tadına bakma ve doğal ürünleri satın alma imkanı buldu.
ŞEREFLİKOÇHİSAR BELEDİYESİ STANDI
Şereflikoçhisar Belediyesi, etkinlikte doğal tuz çeşitleri ile dikkat çekti. Tuz gölünden çıkarılan envai çeşit tuzun yanı sıra, Şereflikoçhisar’a ait endemik bitkiler, manda yoğurdu, tahin ve kül çöreği gibi yöresel ürünler de tanıtıldı. Şereflikoçhisar Belediyesi Sosyal İşler Kültür Müdürü Leyla Doğan, standın büyük ilgi gördüğünü belirtti.
ÇUBUK BELEDİYESİ STANDI
Geleneksel gastronomi ve turşu festivalleriyle tanınan Çubuk Belediyesi, onlarca çeşit turşu ile etkinlikte yer aldı. Salatalık, pancar, mısır, mandalina, muşmula, erik gibi çeşitli turşuların bulunduğu stant, ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Çubuk Belediyesi personeli Aliye İmdat, turşuların belediyeye ait seralarda yetişen sebzelerden katkı maddesi ve koruyucu olmadan yapıldığını ifade etti.
SİNCAN BELEDİYESİ STANDI
Sincan Belediyesi'nin destekleriyle hizmet veren Gastro Sincan, etkinliklerde çeşitli ürünlerle yer aldı. Gastro Sincan Akademisi'nde eğitim gören kursiyerler tarafından yapılan reçel, gül şerbeti, marmelat ve diğer el emeği ürünler, vatandaşlara ikram edildi. Gastro Sincan Halk Eğitim Öğretmeni Ayfer Yıldırım, stantlarının yoğun ilgi gördüğünü ve kursiyerlerin ürünlerinin tanıtıldığını belirtti.
DEPREM BÖLGESİ UNUTULMADI
Etkinlikler kapsamında deprem bölgesinden gelen esnaflara destek olmak amacıyla 'Vefa Mutfağı' adı altında özel bir stant kuruldu. Depremzede esnaflar, kendi illerine ayrılan stantlarda yöresel yemekler ve ürünlerini ziyaretçilere sundu. Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Diyarbakır, Adana, Kilis ve Elazığ illerinin yer aldığı stantlar büyük ilgi gördü.
HABER: SEMA TÜRKEL