11 Eylül 2023 Pazartesi günü 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı başlayacak. Okulların açılmasına 1 aydan az bir süre kala öğrenciler heyecanla yeni Eğitim-Öğretim Yılı’nı beklerken, veliler Ankara’daki servis yetersizliğini düşünüyor.

Cumhuriyet Baloları Burada Yapıldı: Eşsiz Yapısı ile Ankara Palas Cumhuriyet Baloları Burada Yapıldı: Eşsiz Yapısı ile Ankara Palas

Ankara Kent Konseyi (AKK) Yürütme Kurulu Başkanı ve Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, okulların açılmasıyla birlikte Ankara’daki “C” plakalı servis aracı yetersizliğinin ortaya çıkacağını belirtti. Yılmaz, okullar açıldığında öğrenci ve velilerin “C” plakalı servis aracı yetersizliği nedeniyle maddi ve manevi olarak sıkıntıya gireceklerini belirterek, bu olası sorunun çözülmesi için “S” plakalı umumi servis araçların devreye alınması gerektiğini söyledi.

ankarada-ogrencileri-bekleyen-buyuk-problem-servis-sayisi-yetersiz-1

Ankara’da 60 bini okul öncesi, 310 bini ilkokul, 300 bini ortaokul ve 300 bini lise olmak üzere yaklaşık bir milyon öğrencinin ve velilerinin 2023-2024 Eğitim-Öğretim dönemi öncesinde “C” plakalı servis aracı yetersizliği nedeniyle problem yaşadığını belirten Halil İbrahim Yılmaz, akaryakıt fiyat artışları ile “C” plakalı araç sayısının azlığı nedeniyle servis ücretlerinin okul ücretleriyle yarışır hale geldiğini söyledi. Yılmaz, şu ifadelere yer verdi:

“MEVCUT SERVİS ARAÇLARI İHTİYACI KARŞILAYAMIYOR”

“Şehrimizde 1 milyon öğrencimiz varken servis sayımız yaklaşık 7 bin 500 civarında. Mevcut servis araçları ihtiyacı karşılayamıyor. Yeni eğitim öğretim yılı öncesinde hem öğrenciler hem de veliler, servis konusunu bir sorun olarak önlerinde buldu. Akaryakıt fiyat artışları nedeniyle servis güzergâh ücretlerinin yükseldiğini, sayının az olması nedeniyle de rekabet şansı bulunmadığını görüyoruz. Sorunun çözümü için başkent Ankara’da tüm kurum ve kuruluşlar seferber olmuş durumda. Sorun kökten çözülünceye kadar S plakalı araçların devreye alınması velileri rahatlatacak, büyük bir kaosun önüne geçilmesini sağlayacaktır.”

Servis taşımacılığı sorunu konusunda hem servis aracı işletmecilerinin hem de velilerin haklı olduğunu da vurgulayan Yılmaz, “Servis araçları konusunda yaşanan sorunun çözümü için vakit kaybetmeden harekete geçmek gerekiyor” diye konuştu.