İsrail ordusunun 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik yaptığı soykırımda her gün binlerce kadın, çocuk ve müslüman insan can veriyor. İsrail, en son Gazze'nin güvenli bölgesi olarak nitelendirilen Refah'taki çadır kente bombalı saldırı düzenleyerek, bir günde binlerce kişiyi katletti.

Ankara'da, Refah'taki Soykırım Siyah Çelenkle Protesto Edildi (3)

İsrai'in Refah'taki saldırılarına kayıtsız kalmayan Kamu Birliği Konfederasyonu, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için, 29 Mayıs 2024 tarihinde (bugün) İsrail Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yaptı ve hemen ardından büyükelçilik önüne siyah çelenk bırakarak protesto etti. 

Ankara'da, Refah'taki Soykırım Siyah Çelenkle Protesto Edildi (6)

Protestoya katılan vatandaşlar, ellerinde pankartlarla "savaşı durdurun" sloganları atarken, yoldan geçen araçlar da kornalarıyla protestoya destek verdi. Basın açıklaması, TEÇ-SEN Genel Başkanı ve Kamu Birliği Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ümit Demirel tarafından yapıldı.

Ankara'da, Refah'taki Soykırım Siyah Çelenkle Protesto Edildi (2)

"REFAH, GÜYA GÜVENLİ BÖLGE"

Demirel, İsrai'in Filistinli Müslümanlara karşı soykırımını lanetleyerek, "Bizler bu açıklamayı, Filistin'de işlenen vahşeti, soykırımı, katliamı, çocukların, bebeklerin, mazlumların vahşice öldürüşlerini, önleyemeyen, durduramayan insanlık adına utanarak ve yüzümüz kızararak yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak öğrencilerin karne sevincine ortak oldu Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak öğrencilerin karne sevincine ortak oldu

Refah'taki çadır kente yönelik saldırıya değinen Demirel, "Güya güvenli bölge denilen Refah'taki çadır kampı da İsrail tarafından acımasızca bombalandı. Güvenli bölge bırakmadılar. Utanmadan, sıkılmadan teknik bir hata olduğunu söylediler. Eli kanlı Netanyahu'yu, bu gözü dönmüş katile destek veren, timsah gözyaşı döken, emperyalist ülkeleri ve liderlerini tüm kalbimizle lanetliyoruz" açıklamalarında bulundu.

Kamu Birliği Konfederasyonu temsilcileri tarafından yapılan basın açıklamasının ardından İsrail Büyükelçiliği önüne siyah çelenk bırakıldı. 

Ankara'da, Refah'taki Soykırım Siyah Çelenkle Protesto Edildi (7)

SAVDES-SEN Genel Başkanı ve Kamu Birliği Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Cengiz, İsrail Büyükelçiliği önünde düzenlenen protesto hakkında polatlıpostası.com'a değerlendirmelerde bulundu. 

"TEKNİK HATA OLARAK KABUL EDİLEMEZ"

Cengiz, "İsrail'in Gazze'nin Refah bölgesinde bulunan çadır kente düzenlediği saldırıyı ve Filistinli Müslümanlara yönelik yaptığı soykırımı protesto etmek üzere burada toplandık ve Büyükelçiliği önünde biraz önce siyah çelengimizi koyduk. Burada yapılan bir soykırım var. Bizlerde buna sessiz kalmayacağız" dedi. Cengiz, açıklamasının devamında on binin üzerinde çocuk ve kırk binin üzerinde Müslümanın katledildiğini ve bunun teknik hata olarak gösterilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Ankara'da, Refah'taki Soykırım Siyah Çelenkle Protesto Edildi (1)-1

"BU TÜM DÜNYANIN SORUNU"

Protestoya katılan vatandaşlardan Nazım Akaydın, duygularını şöyle ifade etti: "Vallahi şiddetle kınıyoruz. Bu insanlık suçu gerçekten. Bu sadece Türkiye'nin değil, dünyanın sorunu ama maalesef herkes gülüp geçiyor. İnşallah bir an önce bu soykırım son bulur, tek temennimiz bu."

HABER: SEMA TÜRKEL

Editör: Sema Türkel