ANKARA’DA EN UCUZ KİRA POLATLI’DA

Bu haber 21 Kasım 2022 saat 9:21 'de eklendi.

Yapay zekâ ile gayrimenkul değer tespiti yapan Endeksa.com’un verilerine göre, Ankara’da ise konut kiraları son bir yılda yüzde 163, son iki yılda yüzde 269 arttı. Ankara genelinde ortalama metrekare kira 44 TL, ortalama kira 5 bin 466 TL oldu. Verilere göre Ankara’da ortalama 2 bin 340 TL ile en düşük kira değerli olan ilçeler Polatlı ve Şereflikoçhisar oldu.

ANKARA’DA KONUT KİRALARI SON BİR YILDA YÜZDE 163, SON İKİ YILDA YÜZDE 269 ARTTI

Endeksa.com’un verilerine göre, kira değerlerinin en yüksek olduğu Ankara ilçelerinde Çankaya başı çekerken, Çankaya’yı Gölbaşı, Etimesgut, Yenimahalle ve Keçiören takip etti. Bu ilçelerde kira fiyatları 4-7 bin arasında değişkenlik gösteriyor. En düşük olan Ankara ilçeleri ise Şereflikoçhisar, Polatlı, Elmadağ, Kızılcahamam ve Akyurt oldu. Bu ilçelerde kira fiyatları 2 bin 340-3 bin arasında değişkenlik gösteriyor.

KİRA FİYATLARI SON BİR YILDA TÜRKİYE GENELİNDE YÜZDE 155 ARTTI

Verileri değerlendiren Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, “Pandemi ile başlayıp sonrasında döviz kurunda yaşanan hareketlenmeler ve enflasyonun artması sonucu kira fiyatları son bir yılda Türkiye genelinde yüzde 155 artış gösterdi. Türkiye genelinde ortalama metrekare kira 55 TL, ortalama kira 6 bin 520 TL olurken iki yıllık değer artışı ise yüzde 258 seviyesinde gerçekleşti. Endeksa verilerine baktığımızda kiralarda artışın hız keserek devam ettiğini görüyoruz. Özellikle bu yılın Nisan, Mayıs aylarında kiralarda aylık yüzde 15-17 seviyelerinde artışlar görmüşken, geldiğimiz noktada aylık yüzde 4-5 seviyesinde artış olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla, önümüzdeki dönemde de kiraların düşmesini beklemiyoruz fakat geçtiğimiz dönemdeki gibi yüksek artışlar da olmayacaktır.” dedi.

ENDEKSA

Gayrimenkul değerlemede dijital teknolojilerin gelişmiş olanaklarını kullanan www.endeksa.com, sisteme herhangi bir konutun konum ve özelliklerini giren herkese piyasa değerini anında sunmaktadır. Türkiye’nin her yerinde saha araştırmaları yapan lisanslı Endeksa değerleme uzmanlarının hazırladığı verilere dayanarak anında bilgi veren platform, otomasyona dayalı istatistiki modelleme ve makine öğrenimi yöntemleri ile konut değerlerini hızla ve doğru bir şekilde hesaplayabilmektedir. Endeksa, konut satış ve kira değerlerinin yanı sıra bölge bazında yaşayanların demografik bilgileri, bölgedeki ticari parametreleri ve yaşam alanlarını da sunmaktadır. Gayrimenkul profesyonellerinin yanı sıra bireysel kullanıcıların da yoğun olarak kullandıkları platform, kullanıcılara yapmış oldukları otomatik değerlemeleri raporlayabilme, güvenilir ve bağımsız görüşe ulaşmak için bulundukları bölgelere hakim deneyimli uzmanlardan görüş raporu talep etme imkanı da sağlamaktadır. Endeksa ile en iyi yatırım bölgelerini hızla belirlemek mümkün olmaktadır. Yatırım için düşünülen bölgeler il, ilçe, mahalle ya da konum bazında seçildiğinde, konut türüne göre ortalama kiralara, satış fiyatlarına ve fiyat değişim trendlerine ulaşmak sadece saniyeler almaktadır. Kullanıcılar kendi evlerinin değerini de kolaylıkla öğrenebilmektedir. Bunun için haritadan işaretleyip konut özellikleri girildiğinde, Endeksa evin piyasa değerini anında hesaplamaktadır. Yaşam tarzına göre ev seçimi de Endeksa ile kolaylaşmaktadır. Kullanıcının yaşamayı düşündüğü bölgeler il, ilçe mahalle ya da konum bazında seçildiğinde, sosyal göstergeler ve çevredeki yaşam olanakları hızla görüntülenmektedir. Uzman görüşü ise Endeksa’nın bir diğer fark yaratan hizmetidir. Bireysel ya da ticari karar vermeden önce kullanıcılar lisanslı Endeksa uzmanlarının görüşüne başvurabilmektedir. Endeksa’nın çoğunluk hissesi 2021 sonunda Türkiye’nin öncü internet şirketleri grubu olan iLab tarafından satın alınmıştır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.