İsrail’in Gazze’ye yönelik yaptığı soykırıma karşı tepki olarak ABD ve Avrupa’da başlayan ‘Kampüs İntifadası’na Türkiye’deki üniversitelerden de destek geldi. Yurdun pek çok yerinde başlayan ve hala devam eden kampüs içi Filistin yürüyüşlerine Ankara Üniversitesi ’de katıldı. 

Ankara Üniversitesi Öğrencileri Filistin Için Ayaklandı! (1)

Ankara Üniversitesi’nde düzenlenen yürüyüş ile Filistinli Müslümanlara destek gösterildi. Yürüyüş, Ankara Üniversitesi Beşevler Yerleşkesinde, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın öncülüğünde gerçekleştirildi. Yürüyüşe; rektör yardımcıları, akademisyenler, idari personel ve öğrenciler katılım sağladı. 

Ankara Üniversitesi Öğrencileri Filistin Için Ayaklandı! (4)

Rektörlük önünden başlayan yürüyüş, Güneş Meydanı’na kadar devam etti. Öğrenciler, ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla beraber sloganlar eşliğinde yürüdü. Yürüyüş sonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Rektör Ünüvar konuşma gerçekleştirdi.  

CSO ile Pazartesi Konserleri - 'Eren Kuştan - Elif Kuştan' CSO ile Pazartesi Konserleri - 'Eren Kuştan - Elif Kuştan'

Ankara Üniversitesi Öğrencileri Filistin Için Ayaklandı! (2)

Rektör Ünüvar, burada yaptığı konuşmada İsrail’in vahşetini lanetlemek ve zulme uğrayan Filistinli vatandaşlara destek vermek için bir araya geldiklerini belirtti. 

İlk günden beri İsrail’in zulmüne karşı sessiz kalmadıklarını belirten Ünüvar, “Çünkü Filistin bizim gönül coğrafyamızın bir parçası. Orada bizim dinimiz için son derece mukaddes olan Mescid-İ Aksa var. İlk kıblemiz orada” diyerek Filistin için daha fazla ses çıkarılması gerektiğini vurguladı. 

İsrail’in zulmüne artık sadece Müslümanların değil, ABD ve Avrupa’da dahi ses çıkarıldığını ifade eden Ünüvar, yurtdışında Filistin için ayaklanan öğrencilerin özgürlüğünün kısıtlandığını da belirtti. 

Ankara Üniversitesi Öğrencileri Filistin Için Ayaklandı! (3)

“ANKARA ÜNİVERSİTESİ OLARAK VAHŞETE, ZULME, SOYKIRIMA KARŞIYIZ” 

Ankara Üniversitesinin her zaman mazlumun ve mağdurun yanında olduğunu ifade eden Ünüvar, “Biz Ankara Üniversitesi olarak daima vahşete, zulme, soykırıma karşıyız. Dün böyleydik, bugün böyleyiz, yarın da böyle olacağız” diyerek, Filistin’de şehit olan Müslümanlara da Allah’tan rahmet diledi. 

“TÜM DÜNYADAN DESTEK BEKLİYORUZ” 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim gören Filistinli öğrenci Khaled Sakhen ise burada yaptığı konuşmada, çocukların korkmadan uyuyabilmesi, annelerin çocuklarını kefenle değil kollarıyla sarmaları için tüm dünyadan destek beklediklerini ifade etti. Sakhen, Filistin için destek veren herkese Filistin halkı adına teşekkür ettiğini dile getirdi. 

HABER: Gizem Tuğçe BAYHAN