ANKARA ULAŞIMINDA TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜM

Bu haber 21 Ekim 2021 saat 9:23 'de eklendi.

Başkent ulaşımında teknolojik dönüşüm için düğmeye basan Ankara Büyükşehir Belediyesi, kendi imkanları ile ekonomik ömrünü tamamlayan dizel otobüsleri yüzde 100 elektrikli otobüslere dönüştürerek seri üretim sürecini başlattı. EGO Genel Müdürlüğü ve BELKA A.Ş. arasında yapılan dönüşüm iş birliği kapsamında kullanım süresi dolan 7 otobüsün elektrikliye dönüştürülmesi amacıyla devir teslim imza töreni düzenlendi.

YAVAŞ: 2022’NİN SONUNDA 22 ADET OTOBÜSÜN DÖNÜŞÜMÜ TAMAMLANACAK

İmza töreninde yaptığı konuşmada Türkiye’nin Paris Anlaşması’na imza attığına vurgu yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, elektrikli otobüs üretimini teşvik edeceklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Ülkemizin Paris Anlaşması’na imza attığı bugünlerde inşallah bu konuda, çevreye barışık  çalışmalara devam edeceğiz. Çünkü kentte zaman zaman yaşıyoruz, şehir selleri oluyor, kuraklıklar oluyor. Bunun bir tek sebebi var, iklim değişikliği. Onun için imzalanan Paris Anlaşması ile birlikte sanıyorum yurt dışı krediler de bu konuda çoğalacak ve biz de Ankara’da yaşayan bütün hemşehrilerimizin daha konforlu bir yaşamı kendilerine sunacağız. BELKA büyük bir iş başardı. Türkiye’de araştırma yapan,  gençlik grupları bize yazmaya başladı. Daha sonra dünyanın her yerinden iş birliği teklifleri gelmeye başladı. Daha sonra her başarılı iş biliyorsunuz engellenmeye çalışılır, Türkiye’de bazı firmalar aracılığı ile bu işin çok gereksiz olduğunu, çok pahalı olacağını söyleyerek bu işi yapmamızın önüne geçmeye çalıştılar. 99 model otobüsün elektrikli otobüse dönüştürülmesi önemli değil, buradaki hukukçu, sanayici arkadaşlarımın bildiği bir şey var. Know-how denilen bir fikir geliştiriyoruz ve dünyada bir ilk yapıyoruz, bunun patenti de alındı. Bütün testlerden de geçildi. Dolayısıyla elde edilecek know-how’a herhalde dünyada şu anda kimse fiyat biçemez. Bu kadar önemli bir olayı bugün gerçekleştiriyoruz. İlk adımı EGO Genel Müdürlüğümüzle yaparak inşallah 2022’nin sonunda bitecek şekilde 22 adet otobüsün teslimini yapacağız.” ODTÜ ile anlaşıldığı takdirde 7 tane mavi otobüsün de kampüs içi ulaşımda kullanılmak üzere bitirilmesini hedeflediklerini söyleyen Yavaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yurt dışından bir çok firma iş birliği teklif ediyor. Bunları en titiz şekilde değerlendirerek hem belediyemizin hem Ankara’mızın hem de ülkemizin menfaatine en uygun olan protokolü mutlaka yapacağız. Bunu da yine tüm Türkiye ile paylaşacağız. Bu arada BELKA üniversitelerle iş birliği yapıyor. Bu yüzden Çankaya Üniversitesine, rektörümüze, rektör yardımcımıza, ODTÜ’deki öğretim görevlisi arkadaşlarımın hepsine çok çok teşekkür ediyorum. İnşallah Ankara sanayisi ile el ele verdiğimizde bu başarıyı 1 adım değil 10 adım daha ileri götürerek Ankara’yı yeşil dönüşüm merkezi haline getireceğiz. İnşallah en kısa zamanda binlerle ifade edilecek sayıların gerçekleşmesi dileğiyle, hayırlı olsun.”

BAŞKENT’TE KARBON SALINI AZALACAK

Sıfır emisyonlu ulaşım vizyonuyla çevreci ve doğa dostu elektrikli otobüslerin EGO filosuna dahil edilmesinden mutluluk duyduklarını ifade eden EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş ise şu açıklamalarda bulundu: “Dünya ulaşım sektörü son yıllarda hızlı bir gelişim ve dönüşüm geçirmektedir. Dizel ve benzinli araçların yoğunlukta olduğu bu sektörde, karbon salınımı ve emisyon oranlarındaki artışa bağlı olarak yaşanan iklim değişikliği sonucunda artan çevresel duyarlılıkların da etkisiyle tüm dünyada doğalgazlı ve elektrikli araç kullanımı yaygınlaşmaktadır. EGO Genel Müdürlüğü olarak, dünyadaki bu çevreci yaklaşıma paralel olarak toplu taşıma hizmetlerinde kullanılmak üzere, düşük emisyon değerleri ile doğayı koruyan Euro 6 motor teknolojisine sahip 51 adet 8.3 metrelik otobüsün filomuza kazandırılmasından sonra, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası kredisiyle temin ettiğimiz %90‘ı doğalgazlı olan 301 otobüsümüzü de önümüzdeki aydan itibaren peyderpey filomuza dahil edeceğiz. Belediyemiz iştiraki olan BELKA A.Ş. tarafından 2006 model dizel otobüslerden 22 adedi, %100 elektrikli otobüse dönüştürülerek filomuza dahil edilecek. İlerleyen süreçte alımı gerçekleştirilecek, yeni elektrikli otobüslerle filomuzun daha da çevreci hale gelmesi hedeflenmektedir.”

SERİ ÜRETİM SÜRECİ HIZLANDIRILACAK

Başkentlilere daha konforlu bir ulaşım sağlamak ve ihtiyacı karşılamak için BELKA A.Ş. kullanım ömrünü doldurmuş, ağır bakımı gelmiş 5 veya daha yaşlı tüm dizel her model ve segment toplu taşıma araçlarının yüzde 100 elektrikli araca dönüşüm çalışmasını bundan sonra seri üretim şeklinde yapılabilecek. EGO Genel Müdürlüğü’nden teslim alınan kullanım süresi dolan 7 otobüsün dönüşümü tamamlandıktan sonra dünyada ilk kez dönüştürülen otobüs filosu yolcu taşımaya hazır hale gelecek. Benzer segmentte olan EGO Genel Müdürlüğü’ndeki 22 dizel otobüsün daha sonraki süreçte dönüştürülerek yeşil enerji kapsamında vatandaşın hizmetine sunulması planlanlanırken, Çankaya Üniversitesi Makine Mühendisliği ve ODTÜ Malzeme ve Metalurji Mühendisliği bölümü ile teknolojik iş birliği protokol çalışması sürdürülüyor.

YENİ OTOBÜSLERDE GÜVENLİK VE KONFOR ÖN PLANDA

Bisiklet taşımaya uygun, yolcu bilgilendirme sistemli, panik butonlu, araç takip sistemli, yaşlı, hamile ve engelli erişimine uygun, güvenlik ve kamera sistemli olacak yeni otobüsler için Türkiye’de bazı belediyeler ve bazı yerel özel şirketler, kullanım süresi dolan otobüslerin dönüştürülmesi için BELKA A.Ş. ile temasa geçti. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te toplu ulaşımın rahatlatılması ve artan ihtiyacı karşılamak amacıyla 2022 yılı sonuna kadar 168 doğalgaz körüklü, 105 doğalgaz solo, 28 dizel körüklü, Devlet Malzeme Ofisi’nden alımı yapılacak 51 midibüs, AB hibeli 3 elektrikli otobüs olmak üzere toplamda 355 yeni ve 22 dönüştürülmüş elektrikli otobüsü toplu taşıma filosuna katmayı hedefliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.