Ankara'da 10 Ekim 2015 tarihinde yaşanan ve 101 kişinin hayatını kaybettiği DEAŞ terör saldırısının davası, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor. 10'u tutuklu, 16'sı firari 26 sanığın yargılandığı dava, 1 Temmuz tarihine ertelendi.

TBB Davaya Müdahil Oldu

Duruşmada, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan'ın talebi üzerine TBB'nin davaya katılmasına karar verildi. Maktul aileleri ise duruşma salonunda söz almak istedi ancak teknik aksaklıklar nedeniyle talepleri başlangıçta reddedildi. Mikrofon temin edilmesinin ardından ailelere söz verildi.

Maktul Aileleri: "Gerçek Adalet İstiyoruz"

Oğlu Uygar Coşgun'u saldırıda kaybeden anne Nuray Coşgun, yaşadığı acıyı dile getirerek, "Bu hayatta ne istersiniz?' diye sorsalar 'bir kere daha evladıma sarılmak isterim, bir kere'. Biz adalet istiyoruz, gerçek adalet istiyoruz" dedi. Saldırıda hayatını kaybeden Güney Doğan'ın annesi Derman Doğan da oğlunun barış için Ankara'ya geldiğini ve katledildiğini belirterek adalet istedi.

Avukat Özdoğan: "Hiç Kimsenin Kanı Yerde Kalmayacak"

Avukat Nuray Özdoğan ise yaptığı açıklamada, "Bu katliam eli değmiş kim varsa hepsinden şikayetçiyiz, hiç kimsenin kanı yerde kalmayacak" ifadelerini kullandı.

Ankara Polatlı yolunda korkunç kaza Ankara Polatlı yolunda korkunç kaza

Davanın Geçmişi ve Yargıtay Kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 2016 yılında kabul edilmiş ve ilk duruşma 7 Kasım 2016'da görülmüştü. 2018 yılında 9 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak Yargıtay 3. Ceza Dairesi, bazı sanıklar yönünden kararı bozmuş ve Erman Ekici'nin de aralarında bulunduğu 26 sanığın yargılanmasına devam edilmesine karar verilmişti.

Dava Süreci Devam Ediyor

Ankara Tren Garı saldırısı davası, Türkiye'nin yakın tarihindeki en büyük terör saldırılarından biri olarak kayıtlara geçti

Kaynak: İHA