Ankara Kulübü Müze ve Kütüphane açılışı yapıldı

Bu haber 28 Aralık 2021 saat 10:00 'de eklendi.

Ankara Kulübü Derneği “Ankara Kent Kültürü Müzesi” ile “Ankara Kulübü 100. Yıl Kütüphanesi”nin açılışları yoğun katılımın olduğu bir törenle yapıldı.

Ankara Kulübü Derneği “Ankara Kent Kültürü Müzesi” ile “Ankara Kulübü 100. Yıl Kütüphanesi”nin, Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan’ın ev sahipliğinde düzenlenen açılış töreni; Adalet eski Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk ve Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

MÜZE AÇILIŞI

Ankara Kulübü Genel Merkezi’nin bulunduğu Ankara Konağı’nda ilk olarak “Ankara Kent Kültürü Müzesi”nin açılışı yapıldı. Ankara Kent Kültürü Müzesi’nin açılışında yaptığı konuşmada Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin  Özaslan, müzenin Ankara’da sayılı müzeler arasında yer alacağını kaydederek, “Burası 4-5 yıldır Ankara kültürünü yansıtan bir işlev gördü. Geçtiğimiz günlerde ise Kültür ve Turizm Bakanlığına başvurumuz sonuçlandı ve müze olarak tescillendi. Bundan sonra burası Ankara Kent Kültürü Müzesi olarak; Ankara etnografyası, Ankara halk dansları, Ankara müzik kültürü üzerine yoğunlaşan bir misyon üstlenmiş durumda. Müzemizde ayrıca ilçelerimizin tarihsel gelişimini yansıtan bölümler de var. Önümüzdeki dönemde Ankara bağlamaları burada sergilenecek. Ankara mutfak kültürü, çeyiz, sandık kültürü ürünlerini de burada sergileyeceğiz. Buranın oluşmasında maddi manevi katkılarını esirgemeyen Yenimahalle Belediye Başkanımıza, bu süreçte bizlere yardımcı olan Ankara Kültür ve Turizm Müdürümüze, Ankara Etnografya Müzesi Müdürümüze ve çalışanlarına çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da müze açılışında yaptığı konuşmada, “Ankara Kulübü’nün bu binasının artık Ankara kültürüne hizmet eden bir müze haline gelmesinden dolayı ve dolayısı ile buraya katkı yapmaktan büyük onur duyduğumu belirtmek isterim. Buranın Yenimahallemize, Ankaramıza büyük katkısı olacaktır. Aynı zamanda Ankara’yla ilgili bugüne kadar yazılmış bütün eserlerin burada biraz sonra açılışını yapacağımız kütüphanede sergilenmesinden dolayı da ayrıca çok büyük onur duyuyorum. Geçmişini bilmeyen ya da unutan bir millet geleceğe umutla, aydınlık bakamaz. Ankara Kulübü,  Ankara’nın kültürünü yitirmemesi, yeni değerler kazanması için önemli çalışmalar yapıyor. Hem Ankara’nın tarihi ve kültürel varlıklarının sergilendiği müzenin hem de biraz sonra açılışını yapacağımız kütüphanenin Ankara halkına hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

KÜTÜPHANE AÇILIŞI DA YAPILDI

Müze  açılışının ardından Ankara Kulübü 100. Yıl Kütüphanesi’nin açılışı yapıldı. Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, kütüphanede 8 binin üzerinde basılı eser bulunduğunu belirterek, içerisinde Ankara  üzerine geçmişin değerlerini yansıtan nadir kaynakların yer aldığını vurguladı, gelecek süreçte daha da büyüyerek sayılı kütüphaneler arasına girmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Açılışların ardından müze ve kütüphaneyi gezen protokol üyeleri eserler hakkında Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan’dan bilgi aldı. Programın son bölümünde Seymenlerin sunduğu gösteri, davetlilerden büyük beğeni topladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.