ANKARA KENT KONSEYİ’NDEN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ZİRVESİ

Bu haber 05 Ağustos 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Ankara Kent Konseyi (AKK), küresel ısınmanın yıkıcı etkilerinin masaya yatırıldığı “İklim Krizi Kaynaklı Afetler ve Orman Yangınları” başlıklı bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Ankara Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve uzman akademisyenlerin katıldığı toplantıda, AKK bünyesinde “İklim Değişikliği ve Çevre Meclisi” kurulmasına karar verildi.

AFETLER HAKKINDA FARKINDALIĞIN OLUŞTURULACAĞI YER ANKARA

Gençlik Parkı Kabul Salonu’nda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan AKK Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Türkiye’nin Başkenti olmasının getirdiği sorumluluk gereği ülkenin en ücra köşesinde yaşanan afetler hakkında farkındalığın oluşturulacağı yerin Ankara olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Büyükşehir Belediye Başkanımızın bu konuda öncü olma kabiliyeti, Türkiye’nin her yerine müdahale eden daire başkanlıklarından oluşan bir yapı kurması Ankara Büyükşehir Belediyesinin farkını gösteriyor. Bugün İtfaiye Daire Başkanlığının adanmış personelinin mesai gözetmeksizin orman yangınlarına müdahale etmesi, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığının birinci günden itibaren olaya müdahale etmesi bizim gururumuz oldu.” Ankara Kent Konseyinin deprem ve kuraklık gibi konularda sorumluluk alarak, icra makamlarıyla hızlı bir şekilde ilişki kuran bir yapı olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Ankara Kent Konseyinin aldığı tavsiye kararı sonucunda Büyükşehir Belediye Meclisinin büyük bir desteğiyle ‘İklim Değişikliği ve Uyum Şube Müdürlüğü’ ilk Ankara’da kuruldu” dedi.

ANKARA’NIN BAŞKENT OLMA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİYORUZ

Küresel iklim değişiklerinin son 30 yıldır tüm dünyayı etkisi altına aldığını ve dünyanın dört bir tarafında küresel ısınmaya bağlı felaketler yaşandığını ve benzer afetlerin Türkiye’de de kendini gösterdiğini ifade eden Yılmaz, Başkent’te ‘İklim Değişikliği ve Çevre Meclisi’ kurulmasını kararlaştırdıklarını açıkladı: “İklim değişikliği bizim önceliğimiz değildi ancak Ankara’nın Başkent olma sorumluluğunu yerine getirerek önceliğimiz haline getirdik ve bir gündem oluşturduk. Türkiye’de geçtiğimiz 90 yılda binin üzerinde vatandaşımız sel ve heyelan yüzünden yaşamını yitirdi. Tek başına bu istatistik bile bizim bu konuları konuşmamızı gerektirir. Yürütme kurulu toplantımızda ilk olarak iklim değişikliğiyle ilgili bir meclis oluşturma kararı aldık. Başkent olarak, yanan bölgelerdeki arkadaşlarımıza sadece kıyafet ve sosyal yardım göndermek yerine, oradaki ormanların tekrar canlanması için neler yapmalıyız hangi sorumlukları almalıyız bu soruların cevabını arıyoruz. Manavgat Belediye Başkanı orada ağlarken bizim gülme lüksümüz yok. Marmaris Belediye Başkanı kadar orayı ciddiye alıp, ormanların tekrar yeşertilmesi sürecinde alacağımız sorumlulukları da burada belirlemek arzusundayız.”

KAMU YÖNETİMİMİZİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE UYUMLU HALE GETİRMELİYİZ

ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Dr. Baran Bozoğlu ise Büyükşehir Belediyesinin tüm birimleri ve personeliyle birlikte Türkiye’nin dört bir yanında yaşanan felaketlerde büyük özveriyle çalıştığını ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Büyükşehir Belediye Başkanımızın talebi doğrultusunda yangınlara müdahale etmek amacıyla ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından da su tankerleri gönderildi. Personelimiz yangın bölgelerine gitmek için gönüllü oldu. Bu süreçte afete karşı mücadele anlamında Kamu İhale Kanunu’ndan kamu yönetimine kadar ciddi eksiklikler olduğunu gördük. Tankeri nasıl göndereceğiz? Kararı nasıl alacağız? O bürokrasiyi nasıl aşacağız? Tankerin yakıtını nasıl karşılayacağız gibi elimizi kolumuzu bağlayan basit konularda bir esneklik olmadığını da görmüş olduk. Personel arkadaşlarımız ve yöneticilerimizden ‘hepimiz cebimizden para toplar, o tankerlerin yakıtını da karşılarız’ cümlesini de duyduk.” Orman yangınlarının daha fazla felaketi tetiklediğini vurgulayan Bozoğlu, ormanların yok olmasının aynı zamanda sera gazı emisyonunun tutulmasını azaltan bir durum olduğuna dikkat çekerek, “Bu da dünya sıcaklığının daha hızlı artmasına neden oluyor. Bu konuda bir paradigma değişikliğine ihtiyacımız var. İklim krizi başladı ve hayatımızın her alanında kendini gösteriyor. Yediğimiz yemekten içtiğimiz suya, ASKİ’nin döşediği boru türünden döktüğümüz asfalt türüne kadar hayatımızın her alanında değişiklik yapmamız gerektiğini ortaya koyuyor. Bu süreçte iklim değişikliğine uyum politikaları ortaya koymamız lazım. Bunu ülke olarak bizim tek başına çözebilmemiz mümkün değil. Dolayısıyla diğer ülkelerle birlikte her şeyimizi giyim kuşamımızdan bütün kamu yönetimimizi iklim değişikliğine uyumlu hale getirmemiz gerekiyor” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.