ANKARA İLERİ TEKNOLOJİ ÜSSÜ OLMAYA EN YAKIN ŞEHİR

Bu haber 13 Ağustos 2021 saat 9:13 'de eklendi.

İleri teknoloji konusunda ekonominin genel görünümüne ilişkin yapılan yorumlarda, konu ihracat boyutuyla ele alınmakta ve Türkiye’nin ileri teknoloji ihracatının düşük olduğu dile getirilmektedir. TÜGİAD Ankara Başkanı Zafer Yıldırım, ihracat yerine ileri teknolojili sektörlerdeki katma değer ya da bu sektörlerde gerçekleşen istihdam olarak ele alındığında ortaya çıkan tablonun farklılaştığı görüşünü dile getirmiştir.

AVRUPA ÜLKELERİNE KIYASLA YÜKSEK TEKNOLOJİ İHRACATIMIZIN PAYI DÜŞÜK

TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Zafer Yıldırım yaptığı açıklamada “Toplam ihracat içerisinde ileri teknolojinin payına göre Türkiye Avrupa ülkeleri içerisinde, Sırbistan, Karadağ ve Arnavutluk’tan sonra en düşük orana sahip 4. ülke konumundadır. 2018 yılı itibari ile AB ortalaması %17.9 iken ülkemizde bu oran %3.4’tür. Son 10 yılda Türkiye’de ileri teknolojinin toplam ihracat içindeki payı artış göstererek %0.7’den %3.4 değerini almıştır.” dedi.

TEKNOLOJİLİ TABANLI SEKTÖRLERDE İSTİHDAMIN PAYINA GÖRE ANKARA, İSTATİSTİKİ BÖLGELER BAZINDA İSTANBUL’DAN DAHA ÖNDE GÖRÜNMEKTEDİR

Yıldırım “2020 yılında ileri teknolojili imalat ve bilgi yoğun ileri teknolojili hizmet sektörleri istihdamının toplam istihdam içindeki payını gösteren Eurostat verilerine göre Ankara, %3.2’lik payı ile İstanbul’u geçmektedir. İstanbul için bu oran %2.8’dir. Avrupa istatistiki bölge sınıflandırmasında 9 bölge var ki bu bölgelerdeki istihdamın içinde ileri teknolojinin payı %10’u geçiyor. Macaristan, Almanya, Slovakya, İrlanda, İsveç, Finlandiya, Danimarka performans gösteren bölgelere ev sahipliği yapan ülkelerdir.” dedi.

EĞİTİMLİ İNSAN GÜCÜ, BİLİM VE TEKNOLOJİDE İSTİHDAMDA DA ANKARA ÖNE ÇIKIYOR

“2020 yılı itibari ile üniversite mezunu ya da bilim ve teknoloji alanında istihdam edilen personelin, toplam iş gücüne oranı bize farklı bir perspektif sunmaktadır.” diyen Yıldırım “ Ankara’da %43 olan oran İstanbul’da %36’ya gerilemektedir. Bu rakamlar nüfus olarak İstanbul’un üçte biri konumunda olan Ankara’nın elindeki insan kaynağını en etkin şekilde kullanması için ileri teknoloji alanlarına odaklanması gerektiğini net bir şekilde ortaya koymaktadır” dedi.

TEKNOLOJİDE YEREL POLİTİKALAR ŞART

TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Zafer Yıldırım “Örneğin Stokholm’da bu oran %68, son yıllarda eğitimde yapılan atılımlara rağmen ülkemizde ne yazık ki oran halen düşük. Helsinki, Zürih, Hovedstaden gibi bölgelerdeki modelleri esas alarak yerel politikalar ile farklılaşma ihtiyacı doğuyor. Özellikle Ankara, İstanbul, İzmir gibi başat şehirlerimizde teknoloji konusunda atılacak adımların yereldeki ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenmesi, çok daha efektif sonuçları beraberinde getirecektir.” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.