Ankara posta kodu için beyan edilen değer 06000'dir. İlk 2 hane Ankara iline ait plaka kodundan alınır. Kalan rakamlar Ankara ilinin tamamını kapsadığını göstermektedir. Merak edilen detayları Ankara İlçelerinin Posta Kodları başlığı altında topladık. Ankara'nın 25 farklı posta kodu vardır. Ankara'da posta kodları ilçe ve mahallelere göre değişiklik gösterebilir. Ankara ilçelerinin posta kodlarını sizler için derledik. Peki Ankara ilçelerinin posta kodları nelerdir? Posta kodları, adreslere gönderilen postaların ulaşmasını hızlandırır. Adresin bir parçası olan posta kodları harf ve rakamlardan oluşur. Her ülkenin farklı posta kodu türleri vardır. Ankara İl Posta Kodu Nedir? Ankara'nın kod numarası nedir? Ankara Merkez posta kodu kaç?

POSTA KODU NEDİR? 

Posta kodu kişiye gönderilecek postanın daha kolay bir şekilde karışmadan gönderilmesini sağlar. Ankara için 25 ilçe kodu bulunurken bu kodların hepsi birbirinden farklıdır. Bu noktada gönderi yapacak kişinin gönderim yaparken dikkatli olmasını gerektirir. Her ilçe için ayrı posta kodu vardır bu Ankara’nın merkez ilçeleri içinde geçerlidir o yüzden posta kodu istendiğinde Ankara merkez posta kodu yerine hangi ilçede ikamet ediliyorsa o ilçenin posta kodunun yazılması son derece önemlidir. Ankara da her ilçe için farklı olan posta kodunun farklı olması iletişim ağının daha sağlıklı bir şekilde yönetilmesini sağlar. Örneğin gönderdiğiniz bir posta da postanızın sınıflandırılması için son derece önemli olan posta kodu postanızın gideceği yere daha güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşır. Posta kodu, bir adrese mektup gönderirken gerekli olan bir dizi harf veya sayıdır. Posta kodu kullanıldıktan sonra diğer işlemler için de mümkün hale gelmektedir.Şubat 2005 itibariyle, Evrensel Posta Birliği'ne bağlı 190 ülkeden 117'sinin posta kodu vardı. Ulusal bir posta kodu sistemi kullanmayan ülkeler İrlanda ve Gana'dır.

ANKARA POSTA KODU

Ankara merkez ilçe ile birlikte 16 ilçeye sahiptir. Posta kodları ilçeler ve mahalleler arasında farklılık gösterir. Posta göndermenin en doğru ve hızlı yolu posta kodlarını kullanmaktır. Ankara'nın posta kodu 06000'dir.

ANKARA İLÇELERİ POSTA KODLARI

Ankara ilçeleri posta kodları:

Ankara Akyurt posta kodu: 06750

Ankara Altındağ ve Ulus posta kodu: 06030

Ankara Ayaş posta kodu: 06710

Ankara Bala posta kodu: 06720

Ankara Beypazarı posta kodu: 06730

Ankara Çubuk posta kodu: 06760

Ankara Çankaya posta kodu: 06410

Ankara Elmadağ posta kodu: 06780

Ankara Evren posta kodu: 06770

Ankara Etimesgut posta kodu: 06790

Ankara Güdül posta kodu: 06840

Ankara Gölbaşı posta kodu: 06830

Ankara Haymana posta kodu: 06860

Ankara Kızılcahamam posta kodu: 06890

Ankara Keçiören ve Etlik posta kodu: 06010

Ankara Kahramankazan posta kodu: 06980

Ankara Kalecik posta kodu: 06870

Ankara Mamak posta kodu: 06260

Ankara Nallıhan posta kodu: 06920

Ankara Pursaklar posta kodu: 06145

Ankara Polatlı posta kodu: 06900

MHP ilçe başkanından lokum ve gül suyu ikramı MHP ilçe başkanından lokum ve gül suyu ikramı

Ankara Sincan posta kodu: 06930

Ankara Yenimahalle posta kodu: 06170

Ankara Şereflikoçhisar posta kodu: 06950

POSTA KODU NASIL ÖĞRENİLİR?

Posta kodunu öğrenmek için PTT posta kodu sorgulama sitesini kullanabilirsiniz. Şehrinizin, ilçenizin, mahallenizin posta kodunu bulmak için şu adımları izleyin:

1.       http://postakodu.ptt.gov.tr/ adresine tıklayınız.

2.       İlk adımda il bölümünde posta kodunu öğrenmek istediğiniz ili seçiniz.

3.       Daha sonra aşağıdaki alanda kendisine bağlı olan ilçelerin listeleneceği ilçeyi seçiniz.

4.       Ardından Mahalle / Köy / Mahalle bölümünden mahallenizi seçin.

5.       Bu size bir posta kodu olarak gösterilecektir. Posta kodunuz 34400 gibi bir sayıdan oluşur.

6.       Posta kodunu öğrenin

7.       Posta kodunuz yukarıda gösterilen mavi koddur. Örnekteki posta kodu 34421'dir. İstediğiniz bir bölgenin tüm Türkiye için posta kodunu yukarıdaki adımları izleyerek kolayca öğrenebilirsiniz.

POSTA KODU NEDİR NE İÇİN KULLANILIR?

Posta kodu, öğelerin alıcılara teslimini kolaylaştırmak için geliştirilmiş bir koddur. Posta kodu, illerin ilçe ve ilçelerine göre verilen bir koddur. Posta kodu sayesinde PTT'ler gönderileri daha kolay sınıflandırıp bölgelere çok daha hızlı yönlendirebiliyor.

POSTA KODU NEDİR NEREDEN BULUNUR?

Türkiye'nin tüm illerinde uygulanan posta kodu sistemi 5 hanelidir. Her il için belirlenen 5 hanenin ilk iki hanesi sık kullanılan posta kodlarıdır. İlk iki hane dışındaki diğer üç hane mahalle ve mahallelerin posta kodu olarak bulunur.  Örneğin; Ankara'nın posta kodu 06000'dir. İlk iki hane olan 06 sabit olup ilçe ve mahallelerin posta kodları değiştirilerek belirlenir.