Çanakkale'de büyük orman yangını: 952 futbol sahası büyüklüğünde alan yandı Çanakkale'de büyük orman yangını: 952 futbol sahası büyüklüğünde alan yandı

Ankara dahil 17 ilde organize suç örgütüne yönelik eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Aydın merkezli gerçekleştirilen operasyonlarda, 1 milyar 49 milyon TL'lik işlem hacmine ulaşan dolandırıcılık faaliyetleri yürüttükleri ve elde ettikleri parayı kripto varlıklara çevirerek akladıkları tespit edilen 38 şüpheli, jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı. 

Ankara Dahil 17 Ilde Dolandırıcılık Operasyonu  (2)

Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Aydın İl Jandarma Komutanlığı ve Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün ortak çalışmaları sonucunda, “Bilişim Sistemlerini Kullanmak Suretiyle Nitelikli Dolandırıcılık ve Suç Gelirlerini Kripto Varlıklar Üzerinden Aklama” suçlarını örgütlü olarak işleyen organize suç örgütü üyeleri tespit edildi. Suç örgütünün hiyerarşik yapısı içerisinde yer alan şüphelilerin yakalanması için Aydın, İzmir, İstanbul, Hatay, Ankara, Sakarya, Diyarbakır, Gaziantep, Manisa, Bartın, Tekirdağ, Van, Balıkesir, Sivas, Samsun, Kütahya ve Uşak olmak üzere toplam 17 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Bu operasyonlarda, 38 şüpheli gözaltına alındı ve suçta kullandıkları çok sayıda dijital materyale el konuldu. Şüpheliler, adli işlemlerinin tamamlanmasının ardından sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi. 

Ankara Dahil 17 Ilde Dolandırıcılık Operasyonu  (1)

Organize Suç Örgütü üyelerinin, interaktif ürün satışı yapılabilen platformları ve bu platformlara ait güvenli ödeme panellerini klonlayarak, benzer arayüz ve bağlantı adresleriyle çok sayıda sahte web sitesi tasarladıkları öğrenildi. Örgüt, sosyal medya platformları üzerinde yayınladıkları sponsorlu reklamlar ile mağdurları ağlarına düşürerek, sahte web sitelerine yönlendirdi. Kendilerini asker, polis veya kamu görevlisi gibi tanıtarak güven kazanan örgüt üyeleri, çeşitli ürünlerin satışı vaadiyle dolandırıcılık yaptıkları tespit edildi. 

KRİPTO OLARAK AKLADILAR 

Mağdurlardan elde ettikleri suç gelirlerini kripto varlıklara çeviren örgüt, bu varlıkları kripto soğuk cüzdanlar ve yabancı kripto borsaları arasında transfer ederek izlerini kaybettirmeyi amaçladı.  

KRİPTO CÜZDANLARI DEŞİFRE EDİLDİ 

Karmaşık kripto para transfer trafiğini takip eden ve detaylı teknik analizler yapan ekipler, suç örgütüne ait gizli kripto cüzdanlarını deşifre etti. Yurtiçi ve yurtdışı kripto varlık sağlayıcıları, bankalar, özel ödeme kuruluşları ve internet servis sağlayıcılarından alınan verilerle, MASAK ile koordineli yapılan çalışmalar sonucunda, işlem hacminin 1 milyar 49 milyon 174 bin 270 TL olduğu belirlendi. 

İHA

Editör: Sema Türkel