Ankara Buluşmaları toplantısı gerçekleşti. Toplantıda Ankara’nın çevre, ulaşım, gibi birçok konu ele alındı. Ayrıca kentte yapılan kentsel dönüşümler ve Türk toplumuna uygun şekilde yapılacak olan projeler ele alındı.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok yaptığı konuşmada, “1994’te aday oldum, göreve belediye başkanı seçildim. Keçiören’de 6 haneden 5’i gecekonduda yaşıyordu. Keçiören, Türkiye’de en hızlı şekilde kendi kendine dönüşen şehirdir. Şehrimizdeki dönüşümde TOKİ yapısı da yoktur. Yapılarımıza mimari yapı projesi zorunluluğu getirerek, gecekondudan dönüşen yapıların mimarisinde o yapıları uygulattık. Yapı estetiği taş ve ahşap estetiği zorunluluğumuz vardı. Daha sonra uygulama bırakıldı. Uygulama devam etseydi, Keçiören daha beyaz bir şehir olacaktı. Şehir ve kentlerin ruhu ve kimliği olsun diyoruz ama şu anki şehirlerin ruhu ve kimliği maalesef yok. Ancak biz görev süremizde eser ve hizmetlerimizde şehrimizin gerdanlıklarını yaptık. Bunları da kültürel benliğimizi içinde barındıran, estetik bir mimari anlayışıyla inşa ettik” açıklamasında bulundu.

6 Aralık Ankara Nöbetçi Eczane Listesi 2023 6 Aralık Ankara Nöbetçi Eczane Listesi 2023

Ankara Buluşmaları toplantısı gerçekleşti! Toplantıda çevre ve ulaşım sorunu ele alındı-1

Konuşmacılardan Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Akın, tarihi ve kültürel birikimlerin günümüz estetik anlayışıyla harmanlanması ve yeni bir eser ortaya konması gerektiğine dikkati çekerek, “Toplumumuza uygun olmayan yüksek yapılaşma konusuna çözüm bulmalıyız. Araç yoğunluğu, otopark sıkıntısının yaşandığı bu yapılar aynı zamanda kent silüetini bozuyor. Geçmişin değerlerini, tarihi, mimari ve şehir hafızamızı elbette korumalıyız. Ancak geçmişi birebir günümüz eserlerine kopyalamamalıyız. Özgün ve eser niteliğinde yapıların sembolik değeri olması gerekiyor. Diğer bir önemli konu da yayalaştırma çalışması yapılabilecek alanların oluşturulmasıdır. Bu alanlarda insanlar araç olmadan dolaşabilmeli, en azından belli süre nefes alabilmelidir” ifadelerini kullandı.