31 Mart Yerel Seçimlerinde milyonlarca vatandaş yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gitmesi sonrasında, henüz resmi olmayan sonuçlara göre birçok il ve ilçede, kadın belediye başkan adayları seçilerek, ülke genelinde kadın yöneticilerinin sayısı artmış oldu.

Ankara Girişimci İş Kadınları Derneği (ANGİKAD) Başkanı Gözde Diker, konuyla ilgili yaptığı açıklamada mutluluğunu dile getirerek, bu durumun toplumsal cinsiyet eşitliğinin gelişmesi adına önemli bir adım olduğunu vurguladı.

"ÖNEMLİ BİR ADIM"

Başkan Diker yaptığı açıklamada, “Türkiye'nin dört bir yanında yerel yönetimlerin kadın liderleriyle güçlendirilmesi, ülkemizin demokratik yapısının ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin gelişmesi adına önemli bir adımdır. ANGİKAD Girişimci İş Kadınları Derneği, son seçimlerde birçok il ve ilçede kadınların belediye başkanı seçilmesini sevindirici bir gelişme olarak görüyor ve bu yönde atılan her adımı destekliyor” dedi.

Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin, Naci Bayav'ı ağırladı Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin, Naci Bayav'ı ağırladı

"KADINLARIN SESİNİ DUYURMASINA OLANAK TANIR"

“Kadınların yerel yönetimlerde aktif rol alması, toplumumuzun çeşitliliğini ve katılımcılığını arttırırken, aynı zamanda kadınların seslerini duyurmasına ve ihtiyaçlarına daha iyi cevap verilmesine olanak tanır” diyen Başkan Diker, “Kadınların liderlik yeteneklerini ve vizyonlarını belediye başkanlığı gibi önemli pozisyonlarda sergilemeleri, genç kızlarımıza ve toplumun diğer kesimlerine ilham vermektedir. Kadınların liderlik rollerinde başarılı olmaları için gerekli destek ve fırsatların sağlanması, toplumumuzun kalkınması ve ilerlemesi için kritik bir öneme sahiptir” ifadelerini kullandı.

ANGİKAD Başkanı Diker, son olarak tüm kadın belediye başkanlarına ve muhtarlarına başarılar dileyerek, “Ülkemizin daha adil, daha eşit ve daha kapsayıcı bir geleceğe doğru ilerlemesine katkı sağlamalarını umarız” dileğinde bulundu.

Haber: Gizem Tuğçe BAYHAN