Romeo ve Juliet'in olaylarını (kan dökülmesi ve benzeri şeyler hariç) yeniden canlandırmak istiyorsanız, bir grup Android ve iPhone kullanıcısını aynı odaya koyun ve onlara "Hangi telefon en iyisidir?" diye sorun. Patlamış mısırınızı alın, arkanıza yaslanın ve havai fişeklerin tadını çıkarın. iPhone kullanıcıları, Android kullanıcılarının AirDrop'la fotoğraf gönderilemeyecek kadar fakir, aşağılık yeşil baloncuklar olduğunu söyleyecektir. Android kullanıcıları ise iPhone kullanıcılarının, Tim Cook'un tanıttığı her pahalı, eski, yeterince özellik içermeyen cihazı satın alacak ve bir tane daha isteyecek koyunlar olduğunu söyleyecektir. Bu tahmin edilebilir bir rekabettir. Eğer buraya önyargınızın doğrulanması için geldiyseniz, sizi hayal kırıklığına uğrattığımız için üzgünüz. Ancak şunu kabul edeceğiz: Her iki platform da işlerini diğerinden daha iyi yapıyor ve Android'e biraz cephane vermek için, kazanan özelliklerinden bir avuç dolusu iPhone'da belirgin şekilde eksik.

Spotify Şifre Sıfırlama Rehberi Spotify Şifre Sıfırlama Rehberi

Bildirim Sistemi

iOS bildirim sistemi genellikle iPhone kullanıcılarının şikayet ettiği her şeyin ilk üçünde yer alır — ve ondan nefret etmemizin birçok nedeni vardır. Bildirim Merkezi'nin aşağı çekilmesinin ne kadar can sıkıcı olduğunu düşünün, özellikle de şeffaf olmadığı için. Ayrıca, izlediğiniz videoyu duraklatmak gibi yaptığınız işi de kesintiye uğratır. Ancak, aşağı indiklerinde bildirimlerini kaydırıp kaldıramayacağınız için Bildirim Merkezi'ni açmanız gerekir. Ve birçok kişi, kronolojik olmayan, uygulama başına uyarı yığınlarının büyük bir karmaşa yarattığını savunuyor. Ayrıca, her uygulamadan hangi tür bildirimleri alacağınızı kontrol etmek için yerleşik bir ayrıntı eksikliği var — bu programlar ya bildirim gönderiyor ya da göndermiyor ve uygulama içindeki can sıkıcı pazarlama bildirimlerini devre dışı bırakma seçeneği sunmalarını ummalısınız.

Android, uzun bildirim listelerini daha iyi özetler ve bunları daha kolay sindirilebilir hale getirir. Ayrıca, aldığınızda belirli türdeki uyarıları devre dışı bırakmanıza olanak tanır — böylece pazarlama bildirimlerini göründükleri anda ortadan kaldırabilirsiniz — ve bir şeyi kaçırmış olmanız durumunda bir geçmiş kaydına sahiptir. Hatta bildirimleri erteleyebilir ve bunları kolayca genişletebilir ve bunlarla etkileşime girebilirsiniz, örneğin bir e-postayı yanıtlayabilir veya arşivleyebilirsiniz. Liste uzar gider. Birçok iPhone kullanıcısı için, bir Android sahibinin bildirimleri yönetmesini izlemek, sizinki yerdeyken başka bir çocuğun dondurmasını yalamasını izlemek gibidir.

iPhone'un bildirim bölümünde bazı artıları var. Face ID ile Dikkat Farkındalığı hassas içerikleri gizli tutar. Odak modları, çalışma saatleriniz sırasında yalnızca belirli bildirimlere izin vermek için çok iyi çalışır ve  Zamanlanmış Özet seçeneği, uyarıların daha sonraki bir saatte toplu olarak iletilerek deneyiminizi mahvetmesini önler. Yine de, bu avantajlar, bir uyarı göründüğünde onu kaydırmanın basit zevkini telafi etmez.

Klavye

Sırada, iPhone kullanıcıları arasında özellikle hassas bir nokta olan klavye var. Basit şeylerle başlıyor, örneğin ön ve ortada sayı satırı veya noktalama işareti olmaması gibi. Otomatik düzeltme ve metin tahmini o kadar kötü ki, deneyiminizi mahvetmemek için bunları tamamen kapatmak genellikle daha iyidir. Aksi takdirde, kelimeleri anlamsız olanlara düzeltir veya "I'll" veya "we're" gibi temel kısaltmaları düzeltmeyi başaramaz. Ve bu ayarlar kapalıyken bile, klavyenin sizin yazma şeklinizi asla öğrenemediği anlaşılıyor - Braidyn ve Ashleigh gibi isimler için pek de yararlı değil. Birçok kullanıcı, bazı durumlarda yalnızca fazladan klavyeleri kaldırarak düzeltilebilen, iki dilli kişiler için hiç de iyi olmayan, fark edilir bir giriş gecikmesi bildiriyor. Hatta bazı kullanıcılar, Android'de yazmalarının iPhone'a kıyasla daha doğru olduğunu düşünüyor.

Android'deki varsayılan Gboard (eğer acının bitmesini istiyorsanız iOS'ta da mevcuttur) iPhone klavyesini yerle bir eder. Sayı satırı ve noktalama işaretlerinin yanı sıra daha iyi otomatik düzeltme ve metin tahmininin yanı sıra, Hareketle Silme ve geri alma tuşuyla otomatik düzeltmeyi geri alma yeteneği gibi üretkenliği artıran hilelere sahiptir. iOS'taki bir diğer sorun da dil desteğinin olmamasıdır — birçoğu desteklenmez veya yalnızca kısmen desteklenir, örneğin kaydırarak yazmaya izin vermez. Öte yandan Gboard'un fazladan dilleri vardır.

Ses ve Medya Kontrolleri

iPhone'daki ses kaydırıcısındaki sorun, genel olarak özelliklerindeki sorunu örnekliyor: Sinir bozucu derecede sınırlılar. Kaydırıcı, o anda dinlediğiniz her şeyi kontrol ediyor, bu nedenle bir arama veya medyaysa sesi kontrol ediyor ve telefonunuz çalıyorsa veya alarm çalıyorsa bu ayarları değiştiriyor. Ayrıca, kulaklıklara her bağlandığınızda bir Bluetooth simgesi görüntüleniyor. Ve... hepsi bu. Buradaki şikayetler iki yönlü: Birincisi, her şey için tek bir ses kaydırıcısı hızla kafa karışıklığına yol açıyor ve ikincisi, farklı ses türleri için kolay özelleştirme eksikliği, güçlü bir kullanıcı olmasanız bile, yetersiz kalıyor.

Önceki sorun için, iPhone sizi ayarlara girmeye ve farklı ses türlerini (örneğin, medya yerine zil sesi) değiştirmeye zorlar. Aksi takdirde, belirli bir sesin seviyesini ayarlamak için cihazınız çalana kadar veya medya oynatılana kadar beklemeniz gerekir. En azından ideal değil. Android'de, ses karıştırıcısı kaydırıcının hemen altında sizin için kullanılabilir. Kullanıcılar, uygulamayı açmadan veya belirli bir ses türünün çalmasını beklemeden ayarları istedikleri zaman değiştirebilirler. Telefonunuzu her zaman sessizde tutmadığınız sürece, basit karıştırıcı ayarlarının olmaması sizi çileden çıkaracak veya bilirsiniz, bir Galaxy Ultra satın almanıza neden olacaktır.

Başlatıcı Özelleştirmesi

Android cihazınızdaki kullanıcı arayüzünün (UI) görünümünü ve hissini beğenmediniz mi? Sorun değil — başlatıcıyı kolayca başka biriyle değiştirebilirsiniz. Simgelerden ve bildirim noktalarından menü görünümlerine ve renk şemalarına kadar her yönünü değiştirebilirsiniz. Google da varsayılanı size dayatmaz. Ayarlar > Uygulamalar > Varsayılan Uygulamalar'da başlatıcıyı seçtiğiniz üçüncü taraf bir seçeneğe değiştirirsiniz, "Emin misiniz?" diye sızlanmadan.

iOS'un varsayılan görünümünü beğenmediniz ve yeni bir şey denemek mi istiyorsunuz? Bu sizin sorununuz, dostum. Başlatıcıları değiştirme seçeneği yok ve muhtemelen asla olmayacak. Business Insider'a göre Steve Jobs bir keresinde "İnsanlar ne istediklerini siz onlara gösterene kadar bilmiyorlar." demişti. Bu, Apple'ın yıllardır yol gösterici felsefesi olmuştur ve kullanıcıların yalvardığı şeyleri geciktirmelerinin veya asla sunmamalarının nedenidir. Başlatıcılar gibi.

Bununla birlikte, bu paradigmanın biraz olsun eğildiğini görebiliriz. iOS 18'de, ana ekran simgelerinin rengini ve tonunu değiştirebilecek ve Kontrol Merkezi'nde ayarlamalar yapabileceksiniz; kullanıcıların 2007'deki orijinal iPhone'dan beri özelleştiremediği iki şey. Bunlar, iOS 19 ve sonrasında giderek artan özelleştirmeye işaret eden değişim rüzgarları mı? Sadece umut edebiliriz.

Wi-Fi ve Bluetooth için Kontrol Merkezi Düğmeleri

iPhone, Kontrol Merkezi'nde Wi-Fi ve Bluetooth'u kullanmanın ilginç bir yoluna sahip. Bunları kapattığınızda, tamamen devre dışı bırakmak yerine grileşiyorlar. Ancak tamamen kapatılmıyorlar; yalnızca geçerli ağ ve aksesuar bağlantısı kesiliyor ve her iki ayar da ertesi gün sabah aktif oluyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ