ANADOLU BACILARINDAN BİR BAŞARI DAHA

Bu haber 30 Haziran 2021 saat 9:57 'de eklendi.

Polatlı’da girişimcilik noktasında en önemli değerlerimizden olan ve Polatlı’nın ismini birçok platformda duyurmaya devam eden Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Coca-Cola Türkiye ve Habitat Derneği işbirliği ile 2015 yılından bu yana yürütülen “Kız Kardeşim” Projesi kapsamında kadınların girişimcilik faaliyetlerine destek veriliyor. Bu yıl ikincisi gerçekleşen hibe desteği programına Polatlı’dan katılım sağlayan Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi yarışmada önemli bir başarı sağlayarak finalde yerini alıp girişimcilik noktasında ödüle layık görüldü.

360 KİŞİ ARASINDAN ANADOLU BACILARI FİNALDE

Kadınların girişimcilik noktasında gerekli bilgi ve becerilerle donatarak ekonomik hayata katılımları, toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesi için bu gibi projeler ile destek sağlanıyor. Girişimci kadınlara finans bilişim, iletişim, girişimcilik gibi konularda yüz yüze ve online olarak eğitimler veriliyor. 81 ilde üretici, gıda, yeme içme sektöründe yer alan 30 girişimci kadının ürünlerinin tanıtılması, desteklenmesi için katkı sağlanıyor. Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi 360’a yakın kadın girişimcinin katılım sağladığı hibe programında teknik eleme, mülakat ve bir takım değerlendirmeler ardından ilk 50 girişimci kadın arasında yer aldı. İlk 50 katılımcı arasında olan girişimci kadınlara iki gün boyunca ambalajlama menü planlama ve servise hazırlık, fotoğrafçılık gıda etiketi okur yazarlığı, yeme ve içme sektörüne hizmet eden e ticaret platformları işletme yönetimi eğitimleri ile online eğitim programına dahil oldular ve final sürecine çıktılar. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca ve Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır’ın da yer aldığı ödül töreninde kazananları Şef Somer Sivrioğlu ve Canan Özdemir İşmen açıkladı. Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi’nin başarısını Şef Somer Sivrioğlu açıklayarak başarılar diledi.

HİBE DESTEĞİ ALMAYA HAK KAZANAN 30 KADIN GİRİŞİMCİYİ KUTLUYORUM

Gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu kadın girişimcilere desteklerinin artarak devam edeceğini belirterek, “ Kadın girişimciler ülke kalkınmasında taşıdığı büyük önemin bilincindeyiz bu vizyonla kadının her alanda güçlenmesini amaçladık. Kadın girişimcilerimizin desteklenmesi ve kadın girişimci sayısının arttırılması amacıyla birçok proje gerçekleştirdik. Bu projelerden belki de en anlamlısı kız kardeşim projesi oldu. Söz konusu proje ile 50 bin kadın girişimciye ulaştık. Yerel lezzetler üreten kadın girişimcilerimizin işletmelerini geliştirmek ve ürünlerini markalaştırmaları yönünde rehberlik ediyoruz.  Yeme içme sektörü pandemi sürecinden en çok etkilenen sektörler arsasında ve desteği en çok hak eden sektörler arasında bu vesileyle bu yılki destek ve destekten yararlanacak miktarını iki katına çıkardık. Hibe desteği almaya hak kazanan 30 kadın girişimciyi kutluyorum. Kadın girişimcilerimizin desteklenmesi için bu gibi projelerde yer almaya devam edeceğiz.” dedi.

POLATLI VE ANADOLU BACILARI ADINA ÇOK HEYECANLIYIM VE GURURLUYUM

Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi Başkanı Nilüfer Kart, gerçekleştirilen ödül töreni ardından hem yarışma hakkında bilgiler verdi hem de kadın girişimcilere sağlanan destekten ötürü teşekkür ederek, “ Polatlı ve Anadolu bacıları adına çok heyecanlıyım ve gururluyum. Bu ödülü de Polatlı ve Anadolu bacıları aldım. Aldığım ödül ile yine Anadolu bacılarına yatırım yaparak kendimizi daha da geliştirerek güzel Polatlı’mızın adını tüm Türkiye’de ve hatta dünyada duyurmayı amaçlıyorum. Türkiye’de Polatlı’nın adını duyurmak inanın çok gurur verici bir şey. Pandemi döneminde ciddi sıkıntılar çektik böyle bir zamanda bu ödül inanın ilaç gibi geldi, eksik olan makine ekipmanlarımızı tamamladık. Bu yüzden öncelikle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine, Habitat Derneğine, Coca Cola Türkiye’ye bize bu 30 girişimci kadına bu imkanı sağladıkları için çok teşekkür ederiz.” dedi.

ÇOK GÜZEL VERİMLİ BİR YARIŞMA OLDU

Kart, “Yarışma süreci uzun bir dönemdi ilk olarak biz kadın girişimcilerin hikayelerini, başarıları öykülerini dinlediler. Sonrasında mülakatlara katıldık 3,4 kere mülakatlara girdik işletmelerimizi geliştirebilmemiz için bize birçok eğitim verildi ve bu bizim için çok önemli bir konuydu. Bizlere danışmanlık, internette uygulamamız ve dikkat etmemiz gereken noktaları anlattılar. Bunun gibi birçok eğitimler vardı, para ödülü haricinde bu bize ayrı çok güzel bir ödül oldu ve bir çok kadın bundan faydalandı. Finale kaldıktan sonra yine bir çok eğitim verildi ve 50 finalist arasından seçilip kazanan son 30 kişi arasında olduk. Çok güzel verimli bir yarışma oldu emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum ve kadın girişimcilerin hem yerel de hem de ülke genelinde daha çok desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.