Anadolu Bacıları TV 5 ekranlarından kooperatifleşme sürecini anlattı

Bu haber 16 Ağustos 2019 saat 10:32 'de eklendi.

Polatlı Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi Başkanı İklime Yaşar , Başkan Yardımcısı Nilüfer Kart ve Denetleme Kurulu Üyesi Ayşe Tuğra geçtiğimiz günlerde TV 5 ekranlarında yayınlanan “Göz Göre Göre” adlı programında kooperatifleşme süreçlerini anlattı.

TV 5 ekranlarında yayınlanan “Göz Göre Göre”  adlı programda sunucu İsrafil Bayrakçı’nın sorularını yanıtlayan Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi Başkanı İklime Yaşar , Başkan Yardımcısı Nilüfer Kart ve Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi Denetleme Kurulu Üyesi Ayşe Tuğra, kooperatif kurma fikri nereden doğduğunu,  nasıl başladığı ve nasıl geliştiğini aşama aşama anlatarak, Polatlı Ticaret Odası ve Ankara Kalkınma Ajansına desteklerinden dolayı teşekkür etti.

“KADINLAR ÜRETSİN ÜRETMEK GÜZEL ŞEY”

Tuğra; “Anadolu Bacıları Polatlı Ticaret Odasının bir projesi. PTO’dan bizlere bir mesaj geldi biz de bu mesajla başvuru yaparak iki aylık bir eğitim süresine başladık. Eğitim sürecinin ardından bir atölyede pancar pekmezi yaparak çalışmalarımıza başladık. İlk olarak pancar pekmezi üretimiyle başladığımız çalışmaları zamanla genişlettik. Farklı reçeller yapmaya başlayarak satışa sunduk. İşlerin yoluna girmesi ve kar etmeye başlamamızla birlikte kooperatifleşmeye gittik. 16 ortak olarak başladığımız bu yolda şuan da 13 ortak olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kadın girişimcilere şunu söylüyorum. Üretsinler üretmek güzel şey. Projeler üretsinler.”

“UNUTULMUŞ BİR DEĞERİ YENİDEN CANLANDIRMAK İSTEDİK”

Anadolu Bacıları Kooperatifi Başkan Yardımcısı Nilüfer Kart; “ Ankara Kalkınma Ajansının hibe desteği ile yapılmış ve Polatlı Ticaret Odasının bir projesidir. Polatlı da Türkiye’nin yüzde 60’nın ihtiyacını karşılayacak kadar şeker pancarı üretiliyor. Bundan bir  katma değer oluşturulmak istenmiş. Eskiden pancar pekmezi açık kazanlarda yapılırmış. Ama yapımı zor olduğu için unutulmaya yüz tutmuş. Bunu tekrar canlandırmak adına Polatlı Ticaret odası böyle bir proje üretmiş ve proje geçtikten sonra köyden merkezden birçok kadını davet ettiler. 26 kişiyle atölyede çalışmaya başladık.

“BİRÇOK KONU DA EĞİTİM ALARAK SEKTÖRE HAZIRLANDIK”

“Girişimci kadınlar olarak özgüven eğitimi, kooperatifçilik eğitimi, pazarlama eğitimi, girişimcilik eğitimi, satış pazarlama eğitimi… gibi eğitimlerle bizleri sektöre hazırladılar. Biz bayağ zorluklar aşarak başardık. 2,5 3 yıla yakındır çalışıyoruz.  Polatlı’nın ilk ve tek kadın kooperatifiyiz. Ayrıca bizim kooperatifimizin adından da anlaşılacağı gibi tarihi bir değeri de var.

“İKİNCİ PROJEMİZİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

“Biz Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi olarak ikinci bir projeyi daha hayata geçirmeyi planlıyoruz. Çünkü atölyemiz arttık bize yetmiyor. Anadolu Bacıları güçleniyor adında yeni bir projemiz onaylandı. Yakında daha kapsamlı daha fazla kadına istihdam sağlayacak olan bu projemizde hayata geçecek. Kadın üretiyor. Üretmek güzel bir şey. Tarladan alarak direk üretimini yapıyoruz. Kadınların ayaklarının üzerinde durması ve çalışması hayallerini gerçekleştirmesi muhteşem bir şey. Şeker pancarını çiftçiden alıp direk işlemesini ve satışını yapan bizi. Aracı olmadan bire bir iletişim sağlıyoruz. Kadın tüketen değil üretendir.”

“YENİ PROJEMİZLE BİRLİKTE ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİMİZ DE ARTACAK”

Sunucunun kooperatifi geliştirmek için ne gibi hedefleriniz var sorusu üzerine konuşan Tuğra; “ Yeni projemizi hayata geçirdiğimiz zaman daha geniş bir çalışma alanı ve daha çok kişiyle çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Dolayısıyla ürün yelpazemizde buna orantılı olarak artacaktır. Sürpriz ürünlerimiz olacak. Şuan yurt içinde satışlarımızı sürdürüyoruz. İhracat yapmayı da düşündük elbette bunun için öncelikle büyümemiz ve seri üretime geçmemiz gerekiyor. Türkiye’de tanınmaya başlandık. Küçük bir atölyede büyük işler yapıyoruz. İlçe Kaymakamlığımız, Polatlı Ticaret Odası ve Polatlı Belediyesi zaman zaman bize bu süreçte desteklerini gösteriyorlar. “dedi. 

“HERKES ÜRÜNLERİMİZİ GÖNÜL RAHATLIĞIYLA TÜKETEBİLİR”

Programın ikinci bölümünde konuk olarak yer alan Kooperatif Başkanı İklime Yaşar ürettikleri ürünlerin faydalarını sayarak herkesin gönül rahatlığıyla tüketebileceğini söyledi. Yaşar; “Biz sadece pancar pekmezi üretmiyoruz. Mevsim meyvelerini kullanarak da ürünler yapıyoruz. Karpuz pekmezi yapıyoruz. Karpuzun kabuğundan reçel yapıyoruz içerisinde de pekmez yapıyoruz. İçinde hiçbir katkı maddesi olmadan, doğal, gönül rahatlığıyla tüketilebilecek ürünler üretiyoruz. Bizim pekmezimizin faydaları çok fazla. Kansızlığa, demir eksikliğine bağışık sistemine çok iyi gelen ürünler. Faydasını görüp tekrardan gelen çok fazla tüketicimiz var. Satış mağazamız yok şuan ürettiğimiz yerden satıyoruz.  Ama yeni projelerimizde satış yerimiz de olacak.” ifadelerine yer verdi. 

Polatlı Postası
Polatlı Postası[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.