Para Piyasası Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarının yeni bir aralığa yerleştiğini ve önümüzdeki haftayı önemli bir dönem olarak değerlendirdiğini belirtiyor. "Bu haftayı ikiye ayıracağız. Perşembe’den önce Perşembe’den sonra diye" ifadelerini kullandı.

YENİ HAFTAYA KARLA BAŞLADI

ABD'de açıklanan verilerin Fed'in Eylül ayında faiz indirimine gitme olasılığını güçlendirmesiyle Cuma günü, Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkan ons altın, yeni haftaya kar realizasyonu ile başladı. Altının ons fiyatı bu sabah 2380,83 dolara kadar gerileyerek şu sıralarda Cuma gününe göre yüzde 0,30 kayıpla 2384,18 dolar seviyesinde işlem görüyor.

SGK Uzmanından Emeklilere Kritik Uyarı: Emekli Aylığınız Yarıya Düşebilir! SGK Uzmanından Emeklilere Kritik Uyarı: Emekli Aylığınız Yarıya Düşebilir!

"PERŞEMBE GÜNÜNDEN ÖNCE VE SONRA İKİYE AYRILACAK"

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, TV100'deki köşe yazısında, bu haftanın önemli bir dönem olabileceğini ve piyasaların Perşembe gününden önce ve sonra şeklinde ikiye ayrılabileceğini belirtti. İslam Memiş, "Cuma günü ABD’de açıklanan Tarım Dışı İstihdam Verisi (TDİ), Haziran’da 206 bin kişi artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşmişti. Beklenti 190 bin kişi idi. İşsizlik oranı ise yüzde 4’ten yüzde 4,1’e yükselmişti. Haliyle geçen hafta dolar karşısındaki tüm enstrümanlar haftayı yükselişle tamamlamıştı" ifadeleriyle altın piyasasındaki son durumu değerlendirdi.

"ALTIN YENİ BİR BANT ARALIĞINA YERLEŞTİ"

Altın fiyatlarının 2.391 dolar seviyesinden haftayı tamamladığını belirten Memiş, ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi sonrası altının yeni bir bant aralığına yerleştiğini söylüyor. Bu aralık 2.350-2.400 dolar olarak belirtilmiş ve artık fiyatın bu aralığın dışına çıkması gerektiği vurgulanmış.

Gram altın yatırımcıları için ons altının izlenmesinin önemine değinen Memiş, gram altın için ise 2.420-2.520 lira aralığını takip edeceğini belirtmiş. Bu genişleme, ons altındaki dalgalanmaların gram altının fiyatını etkileyebileceğini gösteriyor.

TEMMUZ İÇİN UYARDI 

Memiş, Temmuz ayı için uyarılarını yineleyerek, düşüşleri alım fırsatı olarak görmeye devam edeceğini ifade etmiş. Bu görüşleriyle yatırımcılara altın piyasasındaki olası hareketliliklere karşı dikkatli olmaları ve belirtilen bant aralıklarını takip etmeleri gerektiğini öneriyor.

Yurt içinde yeni haftanın ilk gününde altın fiyatları şu şekilde:

  • 24 ayar gram altın: 2.644 TL
  • Çeyrek altın: 4.197 TL
  • Cumhuriyet altını: 17.057 TL
Kaynak: Haber Merkezi