ALTIN ELLER POLATLI İÇİN ÜRETMEYE BAŞLADI

Bu haber 07 Aralık 2022 saat 11:27 'de eklendi.

Polatlı Belediyesi Ankara Kalkınma Ajansının Desteği ile kadın istihdamında önemli bir adım daha attı. “Altın Eller Polatlı İçin Üretiyor” Projesi kapsamında Polatlı Konak içerisinde açılan Gümüş, Seramik, Polyester ve Ahşap Atölyelerinde toplam 40 kadın kursiyerin 150 saat boyunca alacakları eğitimlerle meslek edinmeleri sağlanacak hem de Polatlı’nın tanıtımı için eserler üretilecek.

“Altın Eller Polatlı İçin Üretiyor” parolasıyla Polatlı Tarih ve Kültür Araştırma Derneği’nin projesi kapsamında Polatlı Belediyesi ve Ankara Kalkınma Ajansı ortaklığında tüm hazırlıkları tamamlanan Altın Eller Üretim Atölyesi dün Polatlı Konak’ta düzenlenecek törenle hizmete açıldı. Proje kapsamında Polatlı Konak içerisinde açılacak olan Gümüş, Seramik, Polyester ve Ahşap Atölyelerinde toplam 40 kadın kursiyerin 150 saat boyunca alacakları eğitimlerle meslek edinmeleri sağlanacak. Ankara Kalkınma Ajansının desteği ile Polatlı Belediyesi ve Polatlı Tarih Kültür Araştırmaları Derneği ortaklığında yürütülecek olan projede kadın kursiyerler alanında uzman eğitmenlerden 15 ay süreyle dört farklı branşta eğitim alacaklar. Açılış programına Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet İbiş, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kadın-erkek fırsat eşitliği komisyonu üyeleri, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

KADINLARIN EKONOMİK HAYATLARINA KATKI SAĞLANACAK

2023 Yılına kadar devam edecek olan proje neticesinde eğitim sürecini başarıyla tamamlayan kadınlar uzmanlaştıkları alanlarda kendi iş yerlerini hayata geçirebilecekler. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne adım adım ilerleyen Gordion Antik Kenti’ni ve Türk tarihinin dönüm noktası Sakarya Meydan Muharebesi’ni simgeleyen hediyelik eşyaların üretiminin yapılacağı Gümüş, Seramik, Polyester ve Ahşap Atölyeleri ile tarih turizmi alanında Polatlı’da önemli bir eksik daha giderilmiş olacak. Eğitim sürecinde ve sonrasında kadınların hünerli elleriyle Polatlı kendi tarihi sembol ve hediyelik eşyalarını Polatlı Belediyesi tarafından tahsis edilen atölyelerde üretmeye başladı. Kadınlara yönelik istihdamda önemli adımlardan biri olacak anlamlı proje ile kadınların ekonomik hayatlarına da katkı sağlanacak.

KOÇ: PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİĞİMİZDEN DOLAYI BÜYÜK BİR MUTLULUK DUYUYORUZ

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Polatlı Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği Başkanı Kadim Koç, “Bizler Polatlı Tarihi Kültür Araştırmalar Derneği olarak böyle bir projede Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteği ile Polatlı’da böyle böyle bir projeyi hayata geçirdiğimizden dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Sizleri de yanımızda görmekten Polatlı hemşerilerimizle bu açılışı gerçekleştirmekten de büyük bir gurur duyuyorum. Bugün Altın Eller Polatlı İçin Üretiyor projesinin aslında adı üç bin yıl öncesinde yine bu topraklarla dokunduğunu altın yapan bir Gordion efsanesinden esinlenerek aldık. Bu şehir her zaman olduğu gibi gücünü tarihin köklerinden de almaya devam ediyor. Ankara Kalkınma Ajansı ve Polatlı Belediyesi’nin desteği ile kurulan bu atölyelerde de üretilen ürünler bu toprağın tarihi zenginliğini de yansıtmaya devam edecektir. Bu tarihi zenginliği görmek içinde şu an Sakarya Meydan Muharebe alanında bugün itibarıyla iki yüz elli üç yüz kişi dolaşmakta. Yarın ise üç yüz elli dört yüz kişi tarihi alanlarda dolaşacaktır. İşte bu Polatlılı ustalarımız ve kadınlarımızın ellerinden çıkan bu objeler hem şehrimiz için büyük bir boşluğu kapatacak hem de tanıtıma büyük bir destek sağlayacağını düşünüyoruz. Tanıtımın yanında aynı zamanda şehrimize istihdam ve şehrin ekonomisine de katkı sağlayacağı kesin. Bunu Polatlı olarak hep beraber başarıyor olmamızda büyük bir gurur vesilesidir. Projemize destek veren Ankara Kalkınma Ajansı’na, Polatlı Belediye Başkanımız Sayın Mürsel Yıldızkaya’ya, Ticaret Odamıza, Değerli Danışmanlık Şirketi’ne, Halk Eğitim Müdürlüğümüze, kurslara büyük ilgi gösteren kursiyer ve öğretmenlerimize aynı zamanda da Proje’nin başından sonuna yanımızda yer alan bize destek olan Kültür Müdürümüze ve çalışma arkadaşlarımıza hepsine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

YILDIZKAYA: TARİHİ DEĞERLERİN TANITIMINA KATKI VERMİŞ OLACAĞIZ

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Ben inanıyorum ki az sonra açılışını yapacağımız atölyemizdeki üretimlerle hanımefendilerin hünerli ellerinden çıkacak ürünler hem onların kendi ekonomilerine, bütçelerine hem de şehrimizin tanıtımına çok büyük katkı sağlayacak inşallah. Buna yürekten inanıyorum ben. Malumuz Polatlı iki büyük tarihi mirasın ev sahibi. Birisi Türkiye Cumhuriyeti tarihinin, Türk ve Türkiye tarihinin kırılma noktası olan Sakarya Meydan Muharebesi alanlarımız. Biz göreve geldiğimiz günden bugüne Kadim Bey ile birlikte onun yanında ki on beş arkadaşımızla birlikte bütün gücümüzle bu tarihi kıymetlerimiz anlatmaya, tanıtmaya gayret gösteriyoruz. Bu konuda çok ciddi mesafe aldığımızın farkındayız. Sakarya Meydan Muharebesi daha çok bilinir halde geldi. Artık Muharebe’nin Polatlı’da olduğu daha çok insan biliyor. Her günde yüzlerce binlerce misafiri de burada ağırlıyoruz. Yine Antik Gordion Kentimiz ve Frig Medeniyet’in başkenti malum. Bu da bizim için bir tarihi değer, kıymettir. Buranın tanıtımı içinde çok gayret gösterdik, göstermeye devam ediyoruz. Hatta Gordion’u tanıtacak ilk toplantıda UNESCO Dünya miras listesine alınacağını belirtiyoruz. Bunu iddialı söylüyoruz, güçlü söylüyoruz. Çünkü ülkemizde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sunduğu tek dosya bizim dosyamızdır. En sağlam dosya bizim dosyamızdır. Geçen sene heyet geldi. Burada bir hafta onları misafir ettik. Raporlandırdılar. Her şey hazır. İnşallah ilk toplantının yapılmasını bekliyoruz. İşte o zaman Dünya Miras’ı Listesine gireceğiz. Eğer Gordion bu listeye girer ise sadece Polatlı’nın değil, aynı zamanda Ankara’mızın da ilk tarihi mirası olacak. İşte bu iki değeri anlatırken pek çok misafirimiz Polatlı’ya geliyorlar. Onları burada ağırlıyoruz. Ama dönerlerken bir anı olsun, hatıra olsun diye ellerine çok bir şey veremedik. İşte bu okullarımızda hanımefendilerin becerileriyle, hünerleriyle onların zekalarıyla mutlaka ortaya bir şeyler çıkacak. Biz de onları sunacağız. Şuanda Polatlı’mızı temsilen iki büyük hediyemiz var. Herkese onları takdim ediyorum. Birisi Kartaltepe’de ki Mehmetçik anıtımız biri de Atatürk’ün bizzat Zafer Tepe’de mücadeleyi seyrederken ki figürlü fotoğrafı. İnşallah bunun yanına bunları da ekleyerek tarihi değerlerin tanıtımına katkı vermiş olacağız.”

BİRÇOK PROJEDE HEP HANIMLARI ÖNCELİK HALİNE GETİRDİK

“Biz göreve geldikten bugüne yaptığımız bir çok projede hep hanımları öncelik haline getirdik, onlara öncelik verdik. Hemen yanı başımızda ki Seher Yaşar Hanımlar Konağımız ilk günden beri hala dolup taşıyor.  Büyük bir ihtiyacı karşıladı bunun farkındayız. Hanımefendiler orada dinleniyor, nefes alıyor, eğleniyor, hasbıhal ediyorlar, sosyalleşiyorlar. Yine açtığımız kreşlerde kız çocuklarımıza görevler verdik. Onların istihdamına katkı sunduk, hem onlara destek verdik hem de çocukların eğitimine destek verdik.  Etüt merkezlerimizdeki öğretmenlerimizin yüzde seksen civarı kızlarımızdan oluşuyor. Öğrencilerimiz onlardan ders alıyorlar. İki tane psikoloğumuz var. Sadece kadınlara dönük. Ücretsiz Psikolojik danışmanlık yapıyoruz. Bu dönem Polatlı Belediyesi’nde en çok hanımefendinin mecliste görev aldığı dönemdir. Hemen hemen bütün siyasi partilerden birer ikişer temsilcimiz var. Bu çok önemli ve kıymetlidir. Onlarda bizi boş bırakmıyorlar sürekli Serpil Hanım’ın önderliğinde. Bir şekilde sürekli kadınlara dönük projeler geliştirmemiz için bizi zorluyorlar ve bir Kadın Erken Fırsat Eşitliği Komisyonu oluşturduk Belediyemiz bünyesinde. Her biri üye. Bütün partilerimizin katıldıkları üyelikleri var ve kendileri de bu anlamda ciddi eğitimler yapıyorlar, seminerler veriyorlar, verdiriyorlar. Polatlı’nın bir kadın dostu şehir unvanı alması içinde çaba sarf ediyorlar. Bende onlara destek veriyorum. Onlara başarılar diliyorum. Bugüne kadar yaptıkları için kendilerine teşekkür ediyorum. Kadınlara fırsat verildiğinde, imkân tanındığında her şeyi yapabileceklerinin örneği kendileri zaten. Ben bu duygularla bu atölyemizin açılışına destek veren tabi ki başta Kalkınma Ajansı’nın yetkilerine bütün Sivil Toplum Kuruluşlarımıza, çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Şimdiden hanımlara başarılar diliyorum. Onlardan çok şey beklediğimizi ifade etmek istiyorum.”

BULACAK: POLATLI, ANADOLU’NUN ORTASINDA ÇALIŞKAN, ÜRETKEN BİR ŞEHİRDİR

Konuşma gerçekleştiren Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak şunları söyledi; “Polatlı’mız hakikaten tarihi bir değer. Hem uzak geçmişiyle hem Cumhuriyetimizin yakın geçmişiyle. Yine ekonomik bir değer. Gerçekten Anadolu’nun ortasında çalışkan, üretken bir şehirdir. Polatlı’mızın tanıtımı için bütün arkadaşlarımız, bütün kam kurum ve kuruluşlarımız, belediyemiz, vatandaşlarımız sivil toplum kuruluşlarımız gerçekten büyük gayret sar ediyorlar. Ben bu emeklerinden dolayı hepsini tebrik ediyorum. Gayretlerinin daim olmasını diliyorum. Bugün de az önce Kadim Bey ve Başkanımızın belirttiği gibi Polatlı’mızı simgeleyen birkaç tane başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Sakarya Savaşı’nı sevk ve idare ederken o meşhur bütün ülkemizin ve Dünya’da bilinen bir fotoğrafı. Yine son yıllarda yapılmış olan, şuanda müzede olan, Türk Tarihi Müzesi olarak da hizmete ve ziyarete açık olan Mehmetçik Anıtı’nın bulunduğu bölge ve yine de Polatlı’nın uzak geçmişinde ki Gordion’u simgeleyen birkaç tane ufak hediyelikler diyelim. Ama şimdi anladığımız kadarıyla Belediyemizin ve Ankara Kalkınma Ajansı’nın katkılarıyla yine Polatlı tarihi ile ilgili olan derneğimizin katkısıyla bu proje hayata geçecek. İnşallah yeni yeni Polatlı’mızı simgeleyen, buraları ziyarete gelen insanlara hatıra bırakacak, evinde Polatlı’yı hatırlatacak veya aracında veya hepimizin uğradığımız yerlerde dolabımıza alıp süsler koyuyoruz, yapıştırıyoruz bunlar gibi ve tanıtımında özellikle bana göre hanımlar eliyle olacak olması, hanımlarımızın büyük emeğini ortaya koyacak olması çok güzel bir şey. Tabi ki hanımlar başımızın tacıdır. Daha doğrusu insan olan herkes, insan başımızın tacıdır. İnsan insan olduğu sürece, insanlığının gereğini yaptığı sürece her yerde huzur, mutluluk olur. Buna amaç edinmek lazım. Bunu hedeflemek lazım. İnsanı ne kadar geliştirebiliyorsak, insanı ne kadar ilerletebiliyorsak, ne kadar eğitebiliyorsak pek çok sorunda kendiliğinden çözülecektir. İnşallah ben bütün bu amaçla çalışan arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Projenin hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçen Belediyemiz, Ankara Kalkınma Ajansı, Sivil Toplum Kuruluşlarımız, Ticaret Odamız, hocalarımıza Halk Eğitim’e ve tekrar bütün emeği geçen hanımefendilere, beyefendilere teşekkür ediyorum. Başarılı, güzel işler ortaya çıkmasını diliyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.