Humane Society International'ın 2021 raporuna göre Almanya, Avrupa Birliği'nin en büyük Afrika fili ve genel olarak av ganimeti ithalatçısı ve bu konuda Almanya Çevre Bakanlığı bu ithalata sıkı sınırlamalar getirilmesini önermesi sonrasında Botsvana ve Almanya arasında fil krizi çıktı.

Almanya’nın Bild gazetesine konuşan Botsvana Cumhurbaşkanı Mokgweetsi Masisi, “Almanlar, sizin bize önerdiğiniz şekilde hayvanlarla birlikte yaşamalı” diyerek, 20 bin fili Almanya’ya sınır dışı edebileceğini söyledi.

Almanya’ya ‘Fil’ Tehdidi! 'Almanlar Hayvanlarla Yaşamayı Öğrenmeli' (2)

Cumhurbaşkanı Masisi, fillerin korunması kapsamında popülasyonunun çok arttığını ve çiftçilerin mahsullerini mahvettiği, çocukların ölümüne sebep olduğunu söyleyerek, “avcılığın bir çeşit popülasyonu dengelemek” olduğunu söyledi.

Botsvana Cumhurbaşkanı, "Almanya'ya da böyle bir hediye sunmak isteriz" diyerek "Hayır" cevabını kabul etmeyeceğini söyledi ve “Bu bir şaka değil” şeklinde ekledi.

Başkan Masisi BILD'e şunları söyledi:

İran, İsrail'e saldırıya ilişkin ABD'nin bilgisi olduğunu açıkladı İran, İsrail'e saldırıya ilişkin ABD'nin bilgisi olduğunu açıkladı

“Berlin'de oturup Botswana'daki meselelerimiz hakkında fikir sahibi olmak çok kolay. Bu hayvanları dünya için, hatta Lemke'nin partisi için korumanın bedelini ödüyoruz."