Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) enflasyon verilerinin ardından, 6 aylık yurt içi üretici fiyat artışına bağlı olarak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarları güncellendi. Bu güncelleme ile birlikte bira, şarap ve rakı fiyatlarına önemli ölçüde zam yapıldı. 

Alkol Grubundan Ilk Zam Süryani Şarabına Geldi! (1)

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi'ne (Yİ-ÜFE) bağlı olarak akaryakıt, tütün mamulleri ve alkollü içeceklerin ÖTV tutarları yeniden belirlendi. Alkollü içecekler ve tütün mamulleri ÖTV tutarlarında %19,49 oranında artış yapıldı. 6 aylık yurt içi üretici fiyat artışına göre, yüksek alkollü içkilerde her litreye düşen alkol derecesi başına 2,06 lira ÖTV artışı gerçekleşti. 

“ZAM YAĞMURU” 

Zam haberlerinin ardından ilk olarak şarap grubuna yapılan zamlar dikkat çekti. Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği (TBYD) Başkanı Erol Dündar, sosyal medya hesabı X’den yaptığı paylaşım ile Süryani şaraplarına zam geldiğini duyurdu. Dündar, "Zam yağmuru başladı" ifadesini kullanarak durumu özetledi. Bu zamla birlikte grubun en pahalı şarabı 2 bin 125 TL olurken, en ucuzu 275 TL'ye yükseldi. 

Euro rekor kırdı.. İlk kez o rakamı aştı! Euro rekor kırdı.. İlk kez o rakamı aştı!

Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı Aybaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 70 cl rakıya 78 TL zam geleceğini belirtti. Aybaş, "Muhtemelen firma zammı ile birlikte 90-100 lira zam geçişi olur" dedi. Bu durumda rakı fiyatlarında da önemli bir artış bekleniyor.  ÖTV artışlarının ardından sosyal medyada vatandaşlardan da çeşitli tepkiler gelmeye başladı. Pek çok kişi, artan fiyatların bütçelerini zorlayacağını belirtti.  

Alkol Grubundan Ilk Zam Süryani Şarabına Geldi! (2)

Kaynak: DÜNYA