Ali Şamil kimdir? Ali Şamil kaç yaşında? Ali Şamil nereli? Ali Şamil ne iş yapıyor? Ali Şamil ne zaman vefat etti? Ali Şamil ölüm yıl dönümü ne zaman? Ali Şamil hakkında merak edilenler haberimizde...

Ali Şamil kimdir?

1895 yılında doğdu. Uludere köyünün Çobanoğulları kanadından Şeyh Bektaş'ın torunuydu. Boyu 110 cm'dir. HAYIR. Dönemin kısıtlamalarına rağmen lise bitmesine rağmen. Birinci Dünya Savaşı sırasında Rus işgalinden kanatlarla kaçarak Mardin'e gitti.

Selin Şekerci kaç yaşında kimdir? Selin Şekerci annesi ve babası nereli? Selin Şekerci nerede doğdu? Selin Şekerci kaç yaşında kimdir? Selin Şekerci annesi ve babası nereli? Selin Şekerci nerede doğdu?

O zamanın Harbiye Nazırı Enver Paşa ile yirmi yaşındayken Mardin'de çay servisi yaparken tanıştı. Enver Paşa onu İstanbul'daki konağına götürdü. Enver Paşa'nın kızı ve Osmanlı Padişahı Vahdettin'in kızı olan eşi Naciye Sultan ile birlikte yaşadı. Konakta Enver Paşa'nın yardımcısı olarak çalıştı; Harem ile selamlık arasındaki iletişimi sağlardı. Yumuşak dili ve zekasıyla tanınırdı. İki yıl sonra Osmanlı Padişahı Vahdettin'in büyük kızı Fatma Ulviye Sultan'ın sarayında Ulviye Sultan ve eşi İsmail Hakkı Bey ile birlikte yaşıyordu.

İsmail Hakkı Bey, Mustafa Kemal Paşa'nın Kurtuluş Savaşı'na katılmak üzere Anadolu'ya gittiğinde Ali Şamil de onunla birlikte İstanbul'dan ayrılarak Milli Mücadele'ye katıldı. Birlikte Batı Cephesinde savaşmaya giderler. İsmail Hakkı Bey'in gönüllülerinin lideri olan Ali Şamil karargahta görev yaptı; o hiçbir zaman cephede görevlendirilmedi; İstiklal Madalyasının sahibi bulunamadı.

9 Eylül 1922'de Türk ordusuyla birlikte İzmir'e girdi ve ardından İzmir düşman işgalinden kurtarıldı. Cumhuriyetin ilanından sonra sivil hayatına İzmir'de devam etti. Soyadı kanunu çıkınca "Güler" soyadını aldı.

Basmane istasyonunda katip olarak çalışan Ali Şamil Güler, emekli olduktan sonra Kahramanlar'da büyük kütüphanesi olan bir kafe işletti. İki kez evlendi ve ayrıldı, hiç büyümedi. 79 yaşında 1974 yılında vefat etti. Cenazesi Kokluca Mezarlığı'na defnedildi.

Hayatı, yazar Turgut Yasalar tarafından “Ali Şamil: Büyük Taarruzun Küçük Tanığı” (2022) adıyla yayımlandı.