ALİ KAYA’YLA YORGANCILIKLA GEÇEN BİR ÖMÜR

Bu haber 05 Mayıs 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Genç kızların çeyizlerinin en önemli parçalarından olan, rengarenk kumaşlarla ve bin bir emekle işlenerek dikilen yorganların yerini teknolojinin gelişmesi ile hazır yorganların alması yorgancılık mesleğini olumsuz etkiledi. Senelerdir devam eden yorgancılık mesleği elyaf yorganlar çıktığı için sekteye uğradı ancak insanlar yün ve pamuk yorganın daha sağlıklı olduğunu öğrendikten sonra elyaf yorgan alışkanlığından vazgeçmeye başladı. 13 yaşında yorgancılığa çırak olarak başlayan Ali Kaya, yıllardır özenle bu işi yapmaya devam ediyor.

KAYA: BEN BU MESLEĞİ KENDİM TERCİH ETTİM

Yorgancılık mesleğine nasıl başladığından bahseden Ali Kaya; “Ben 1951 yılında Polatlı’da doğdum. Ben 13 yaşında ilkokulu bitirdikten sonra yorgancılık mesleğine girdim. Askere gidene kadar yani 20 yaşıma kadar bu meslekte devam ettim. Sonra resmi bir işe girdim. Mıhçıoğlu İlkokulu’nda emekli olana dek memurluk görevi yaptım. Emekli olduktan sonra sanatım doğrultusunda dükkan açayım dedim. Baba mesleği değildi. Ben bu mesleği kendim tercih ettim.” dedi.

YORGANCILIK UCUZ MESLEK

Mesleğin yavaş yavaş kaybolmaya yüz tuttuğunu vurgulayan Kaya; “Yorgancılık ucuz meslek. Her şey pahalı fakat yorgan ucuz.80 liraya yorgan dikiyoruz. Bir yorgan 30-40 sene kullanılıyor. Ölmeyen bir meslek, bu ürüne verilen para helal para. Emeğimizin karşılığı fazla olmuyor maalesef. Bu meslekte para birikimi yapmak çok zordur. Yalnızca ev ekonomisine bir katkısı oluyor. Aylık gelen para bir devlet maaşı kadar anca oluyor.” dedi.

ELYAF YORGANLARIN ÇIKIŞI BİZLERİ ETKİLEDİ

Elyaf yorganların çıkışının işleri duraklattığını belirten Eren Yorgan Sahibi Ali Kaya; “Fabrikasyon ürünlerin çıkması ile mesleğimizde de bir gerileme olduğu gerçek. Özellikle gençler günümüzde fabrikasyon ürünleri tercih ediyorlar. Yorgancılıktan gelen parayla evin ekonomisini geçindirmek zordur. Ucuz meslek olduğu için artık yeni nesil daha aylık fabrika işlerine girişiyor. Hazır yorganların çıkması bunu da biraz etkiledi. Şu anda ilçemizde yaklaşık 8 tane yorgancı kaldı. Daha önce 14 taneydi. Bu sektörde de yavaş yavaş azalma oldu.”dedi.

HERKESİN EVİNDE BİR KAÇ YORGAN BULUNMALI

Yorganda çeşidin giderek arttığını kaydeden Ali Kaya; “Eskiden genç kızların çeyizinde yer alan yorganlar artık ilgi görmüyor. İpek yorganları insanlar artık çok tercih etmiyor. Şimdi düz dikişleri yaptırıyorlar, nevresim gibi. Düğün öncesi bir tane falan anca diktiriyorlar. Bir ipek yorgan yaklaşık 1,5 günde bitiyor. Fakat düz dikişlerden olursa bir günde 2 tane yorgan dikebiliyorum. İşler yoğun olmadığı için tek başıma yetebiliyorum. Yorgancılık eskiden seriydi, işler iyiydi. Ama şimdi dediğim gibi mahallede kadınlar da dikiyor, hazır yorganlar çıktı. Bunlar ne kadar da olsa bizim mesleğimizi zayıflattı.” dedi.

YÜN, İNSANIN YORGUNLUĞUNU ALIR

Yün yorganın sağlık yönünden en uygun yorgan olduğunu aktaran Kaya; “Elyaf yorganı sağlık açısından tavsiye etmiyorum. Elyaf yorganın yıkama kolaylığı olduğu için insanlar onu daha çok tercih ediyor. En sağlıklı yorgan yün yorgandır ben pamuğu bile tercih etmem. Vatandaşlarımız yün yorgandan şaşmamalı, her zaman en sağlıklı yorgandır. Elyaf yorgan yün yorgana göre daha hafiftir. Elyaf yorgan sıcak tutmaz, teri emmez. Tabi artık doğalgazın çıkmasıyla birlikte elyaf yorganlar daha tercih edilir hale geldi.” dedi.

YENİ NESİLDE BU MESLEĞE İLGİ YOK

Çocukların artık başka işlere yöneldiğini dile getiren Ali Kaya “Terzilik olsun, yorgancılık olsun ;gençler tarafından öğrenilmiyor artık. Biz diyelim ki öldük, sanat bitti. Benim yanımda yetişen biri olsa, o mesleği sürdürür. Ama yeni nesilde bu mesleğe bir ilgi yok. Bu sanatı istemiyorlar.  Ben de emekli oldum ama bütçeye katkı sağlamak için bu mesleği devam ettirmek zorundayım. Çocuklarım okuyor bu yüzden mecburum. Emekli maaşı bunlara yetmez. Tabi sadece yorgancılık değil de bütün işler severek yapılırsa bu iş yürüyor.” dedi.

YORGANLARIN FİYATI MODELİNE GÖRE DEĞİŞİYOR

Yorgan fiyatlarının gider fiyatlarını karşılamadığını belirten Eren Yorgan Sahibi Ali Kaya; “Modelli yorganların fiyatı 150 liradan başlıyor, örneğine göre yükseliyor. Yaklaşık 500 liraya kadar örnek var. Düz dikiş yorganların fiyatı ise; çift kişiliklerde 90,tek kişilikte 80 lira oluyor. Günümüz şartlarına göre fiyatlar fazlasıyla ucuz. Kirası olsun malzemesi olsun, vergisi olsun gelirimizi bu fiyatlar karşılamıyor.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.